• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

2.el motor alırken?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Jokzilla
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Jokzilla

Üye
Aktiflik
K.Tarihi
29 Ocak 2013
Puanı
2
Beyler motor alıcam ama 2.el olucak daha acemiyim birkaç tane sorum olacak:

1)2. el motor alıcam nasıl bir motor almalıyım daha acemiyim?
2)2. el motor alırken nelere dikkat etmeliyim?
3)Km ne kadar olmalı?
4)Vitesli bir motorla mı başlamalıyım otomatik vitesli bir motorla mı?

Arkadaşlar daha acemiyim motorlar hakkındada pek bilgim yok lütfen açıklayıcı yorumlar yapın yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler. :)

Yarı otomatik yan cup dediğimiz 100cc onlardan al mondial yada honda biraz tuzlu honda ama iyidir Km 7bin -10 bin arası kullanıma bağlı kesinlikle hızlı gitme .

Ya birkaç kişiye sordum yarı otomatik alma alıyosan vitesli yada otomatik al diyolar genelde otomatik ile başla diyolar.Kafam karışık. :S

Son düzenleme:
Yeni isen otomatik al.
Biraz ustalık geldiğinde yarı otomatik.
Usta olduğunda vitesli kullan.

Ya birkaç kişiye sordum yarı otomatik alma alıyosan vitesli yada otomatik al diyolar genelde otomatik ile başla diyolar.Kafam karışık. :S

Dediğim motor debriyajsız yarı debriyaj olarak geçiyo cup 100cc ya scotter gaza bastııgında gidiyor bundada pedala basıcaksın o ondan sonra debriyajlı alırsın tmmdır ?

Dediğim motor debriyajsız yarı debriyaj olarak geçiyo cup 100cc ya scotter gaza bastııgında gidiyor bundada pedala basıcaksın o ondan sonra debriyajlı alırsın tmmdır ?
Aslında aynen daha mantıklı geldi banada.Ehliyet kursunada yazılıyorum bi 2.el motor alim yarı otomatik alırım heralde sonra ilerde vitesliye geçerim bi sorun olmaz İnşallah. :)

Aslında aynen daha mantıklı geldi banada.Ehliyet kursunada yazılıyorum bi 2.el motor alim yarı otomatik alırım heralde sonra ilerde vitesliye geçerim bi sorun olmaz İnşallah. :)

Ben mootru ögrenmek için tercihim cupdu kaza yaptım 100tl masraf çıktı ehliyete girdim tekde aldım şimdi ise altımda başka mtor war.

Benim arkadaş 2 senelik motor kullanıcısı ona sordum yeni başlıcam ne ile başlasam diye hiç düşünmeden Honda cbr 125 ile başla bende ilk başladığımda bu motorla başlamıştım ve şuan hala o motoru kullanıyorum dedi ve 1 hafta içinde kullanmayı öğrenebilirsin bi otoparkta veya boş bi alanda çalışarak dedi.
Ve benimde sevdiğim tarzda bi motor biraz araştırdım ilk başlangıç için herkes öneriyor Honda cbr 125'i ve hafif bir motormuş. :)
Hem vitesli ile başlasam daha iyi olur gibi geldi bana da viteside öğrenmiş olurum. Ve ikinci el alacağım için kaç model alsam iyi olur ve km kaçta falan olması lazım?
Sizce Honda bu motor ile başlasam mı?
Fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.

----------

Yok mu yardımcı olabilecek Maxigame burda mısın? :)

Son düzenleme:
Benim arkadaş 2 senelik motor kullanıcısı ona sordum yeni başlıcam ne ile başlasam diye hiç düşünmeden Honda cbr 125 ile başla bende ilk başladığımda bu motorla başlamıştım ve şuan hala o motoru kullanıyorum dedi ve 1 hafta içinde kullanmayı öğrenebilirsin bi otoparkta veya boş bi alanda çalışarak dedi.
Ve benimde sevdiğim tarzda bi motor biraz araştırdım ilk başlangıç için herkes öneriyor Honda cbr 125'i ve hafif bir motormuş. :)
Hem vitesli ile başlasam daha iyi olur gibi geldi bana da viteside öğrenmiş olurum. Ve ikinci el alacağım için kaç model alsam iyi olur ve km kaçta falan olması lazım?
Sizce Honda bu motor ile başlasam mı?
Fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.

----------

Yok mu yardımcı olabilecek Maxigame burda mısın? :)

Daha güvenli bişi al bence. Ve de otomatık olsun.

Herkes ayrı birşey diyor kafam hepten karıştı ya. :S
İlk olarak otomatik vites scooter alsam oda bisiklet gibi yani birşey öğreneceğimi sanmıyorum scooter ile.
Ama mesela dediğim Honda cbr 125 alsam vitesli motora başlarken vitesli ile başlamış olurum,motor güzel ve en önemlisi vitesli motoru da öğrenmiş olurum diye düşünüyorum ama bazıları otomatik vites scooter ile başla diyor bazıları vitesli motor ile başla diyor.
Bilemedim şimdi yardımlarınızı bekliyorum.

Herkes ayrı birşey diyor kafam hepten karıştı ya. :S
İlk olarak otomatik vites scooter alsam oda bisiklet gibi yani birşey öğreneceğimi sanmıyorum scooter ile.
Ama mesela dediğim Honda cbr 125 alsam vitesli motora başlarken vitesli ile başlamış olurum,motor güzel ve en önemlisi vitesli motoru da öğrenmiş olurum diye düşünüyorum ama bazıları otomatik vites scooter ile başla diyor bazıları vitesli motor ile başla diyor.
Bilemedim şimdi yardımlarınızı bekliyorum.

Tecrüben yoksa ucuz bişi ile baslamalısın honda ile baslama.

Beyler motor alıcam ama 2.el olucak daha acemiyim birkaç tane sorum olacak:

1)2. el motor alıcam nasıl bir motor almalıyım daha acemiyim?
2)2. el motor alırken nelere dikkat etmeliyim?
3)Km ne kadar olmalı?
4)Vitesli bir motorla mı başlamalıyım otomatik vitesli bir motorla mı?

Arkadaşlar daha acemiyim motorlar hakkındada pek bilgim yok lütfen açıklayıcı yorumlar yapın yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler. :)

Öncelikle Kendim Bir Motor Kullanıcısıyım ve Kendimce uzun bir süredir bu olayların icindeyim
Cevapları Sırasıyla yazacağım

1-) Önemli Olan neye hevesin oldugu Alıcağın motordaki Belirleyici etken budur Vites'le uğraşamam arabayı bile otomatik severim diyorsan Vitesli Motor Seni bıktıracaktır Baslıyacağın Motor Scooter Sa 125-250CC Uygundur senin İçin daha yükseğiyle problem yaşarsın cünkü motor sürmek araba sürmeye benzemez ıslak zeminde Gazı nasıl kontrol ediceğin frenlemeyi nasıl yapacağın Virajlarda ne kadar gaz vermen yada nası fren yapman bunları hep yaşıyarak öğreniceksin Ve bunlar büyük motorla senin için zor olucaktır o yüzden 125-250CC aralığında bi motorla baslamanı öneririm hem yakıt olarak da Cok uygun olur

2-) 2. El Motor alacağın zaman Benim sana tavsiyem bir tanıdığının tanıdığı yada senin şahsen tanıdığın bir ustaya Götürmen ve göstermen motoru dikkat etmen gerekenler Motorun KAFA'dan kazası olmamalı yana yatma her 10 motorun 7-8 inde olan birşey Yana yatmış Motorun ya Grenajı Boyanmıs yada Parçası değişmiştir önemli olan kısım Parça orjinaliylemi değişti yan sanayisiylemi Bunlar kesin öğrenmen gerekenler

Ve alıcağın modelin Piyasası Olmalı yani cok tutulan bir motor tercih etmeni öneririm elden cıkarıcağın zaman problem yaşamazsın Yine aynı şekilde alıcağın modelin Parça Fiyatlarını kesinlikle öğren Cünkü ilk motorunda yavas veya hızlı %90 düşersin Muhtemelende tam kendine güvenmeye basladığın zaman düşüceksin :)

3-) Motorun Nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişir ve modele göre bi honda alıcaksan 10.000 kilometre problem değildir ama Mondial yada asya motor gibi markalar sıkıntı cıkarıcaktır sana

4-) Ben şuanda Vitesli Motor Kullanıyorum Honda CBR ancak tamamen zevkle alakalı birşey Ben aşırı keyif alıyorum Vitesli motor sürmekten Cünkü motorun Seri Olmasını seviyorum Vitesli motorda bunu Vites Düşürerek VS yapabiliyorsun ancak Scooterların ve MaxiScooter'ların belli hızlanma süreleri var gaz yemesi vs farklı oluyor Ama dediğim gibi herkesin zevkleri farklı 2 tane kuzenim var onlarda motor Sürüyor Hatta biri yurt dışına gezilere gidiyor ama Onlar MaxiScooter seviyolar yani zevk işi

Ama Araba sürmeyi Bilmiyorsan Vitesli Motorda Pratikte problem yaşıyacaksın bir süre ana caddelere vs cıkmaman gerekir en azından 1 hafta

----------

Tecrüben yoksa ucuz bişi ile baslamalısın honda ile baslama.

Hondanın Parçaları diğer markalara göre daha ucuz :) Kanuni Tiger Marş Dinamosu 100 TL iken Honda CBF 50TL

Düşmede yaralanma riskini en aza indirilmesi için napıcaz kaskta biyere kadar :D

Öncelikle Kendim Bir Motor Kullanıcısıyım ve Kendimce uzun bir süredir bu olayların icindeyim
Cevapları Sırasıyla yazacağım

1-) Önemli Olan neye hevesin oldugu Alıcağın motordaki Belirleyici etken budur Vites'le uğraşamam arabayı bile otomatik severim diyorsan Vitesli Motor Seni bıktıracaktır Baslıyacağın Motor Scooter Sa 125-250CC Uygundur senin İçin daha yükseğiyle problem yaşarsın cünkü motor sürmek araba sürmeye benzemez ıslak zeminde Gazı nasıl kontrol ediceğin frenlemeyi nasıl yapacağın Virajlarda ne kadar gaz vermen yada nası fren yapman bunları hep yaşıyarak öğreniceksin Ve bunlar büyük motorla senin için zor olucaktır o yüzden 125-250CC aralığında bi motorla baslamanı öneririm hem yakıt olarak da Cok uygun olur

2-) 2. El Motor alacağın zaman Benim sana tavsiyem bir tanıdığının tanıdığı yada senin şahsen tanıdığın bir ustaya Götürmen ve göstermen motoru dikkat etmen gerekenler Motorun KAFA'dan kazası olmamalı yana yatma her 10 motorun 7-8 inde olan birşey Yana yatmış Motorun ya Grenajı Boyanmıs yada Parçası değişmiştir önemli olan kısım Parça orjinaliylemi değişti yan sanayisiylemi Bunlar kesin öğrenmen gerekenler

Ve alıcağın modelin Piyasası Olmalı yani cok tutulan bir motor tercih etmeni öneririm elden cıkarıcağın zaman problem yaşamazsın Yine aynı şekilde alıcağın modelin Parça Fiyatlarını kesinlikle öğren Cünkü ilk motorunda yavas veya hızlı %90 düşersin Muhtemelende tam kendine güvenmeye basladığın zaman düşüceksin :)

3-) Motorun Nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişir ve modele göre bi honda alıcaksan 10.000 kilometre problem değildir ama Mondial yada asya motor gibi markalar sıkıntı cıkarıcaktır sana

4-) Ben şuanda Vitesli Motor Kullanıyorum Honda CBR ancak tamamen zevkle alakalı birşey Ben aşırı keyif alıyorum Vitesli motor sürmekten Cünkü motorun Seri Olmasını seviyorum Vitesli motorda bunu Vites Düşürerek VS yapabiliyorsun ancak Scooterların ve MaxiScooter'ların belli hızlanma süreleri var gaz yemesi vs farklı oluyor Ama dediğim gibi herkesin zevkleri farklı 2 tane kuzenim var onlarda motor Sürüyor Hatta biri yurt dışına gezilere gidiyor ama Onlar MaxiScooter seviyolar yani zevk işi

Ama Araba sürmeyi Bilmiyorsan Vitesli Motorda Pratikte problem yaşıyacaksın bir süre ana caddelere vs cıkmaman gerekir en azından 1 hafta

----------

Hondanın Parçaları diğer markalara göre daha ucuz :) Kanuni Tiger Marş Dinamosu 100 TL iken Honda CBF 50TL

Öncelikle konuya katılıp sorularımı cevapladığın için teşekkürler. :)
Şuan aklımda Honda cbr 125 var yakın çevremden genel olarak bu Honda cbr 125 ile başlamamı tavsiye ediyolar,internettende araştırdım başlangıç motoru olarak öneriliyor.Araba kullanmayı bilmiyorum yaş şuan 18 motor ehliyetine de yazılcam.Zaten ben cbr 125 i alsam motoru öğrenmeden caddelere kesinlikle çıkmam. :)

Diğer yönden scooter otomatik vitesli onla başlasam diyorum ama scooterinde bana bi tecrübe kazandıracağını sanmıyorum gaz,fren o kadar. :)
Şuan Honda cbr 125 kafamdaki motor ama yinede scooter ile mi başlasam diye düşünüyorum. :)

Şuan aklımda Honda cbr 125 var yakın çevremden genel olarak bu Honda cbr 125 ile başlamamı tavsiye ediyolar,internettende araştırdım başlangıç motoru olarak öneriliyor.Araba kullanmayı bilmiyorum yaş şuan 18 motor ehliyetine de yazılcam.Zaten ben cbr 125 i alsam motoru öğrenmeden caddelere kesinlikle çıkmam. :)

Diğer yönden scooter otomatik vitesli onla başlasam diyorum ama scooterinde bana bi tecrübe kazandıracağını sanmıyorum gaz,fren o kadar. :)
Şuan Honda cbr 125 kafamdaki motor ama yinede scooter ile mi başlasam diye düşünüyorum. :)

Bende aynı durumdayım ama çok pahalı bu hacı

Bende aynı durumdayım ama çok pahalı bu hacı

İlk olarak 2. el alıcam zaten.Ama 2. elleri de 2.500-4.000 arasında daha ucuzlarıda var ama onlar biraz daha eski.2. el olmasına rağmen yinede çok pahalı aslında. :)
Ama güzel kaliteli olduğu belli ''Honda'' kaliteyi tartışmaya gerek yok zaten. :)
Bilmiyorum şuan para biriktiriyorum en yakın zamanda ehliyete yazılcam ehliyeti alana kadar motoru alıp boş alanlarda falan motora alışmaya çalışcam vitese falan.
Kafamda şuan bu var yani ama hala kesin karar vermiş değilim. :S

Benim Fikrim Vitesliyle baslaman senin için daha iyi olur yönünde cünkü bi sefer scooter sürünce Vitesliyi cok merak ediyor insan Motor Kişisel araç oldugundan bir nevi Kimseden denemek için istiyemezsinde ama Vitesli süren birisi Scooter ı merak etmez heves etmez Ayrıca CBR 125 yeni kasa almayı düşünüyosan şayet cok büyük bi fiyat farkı yok arasında CBR 250 Le basla İlk bindiğinde Seni korkutur biraz ama dikkatli sürersen keşfedersin motoru yakın zamanda tam bir baslangıc motoru kilometrede 16-17 kurus yakıyor

<p>
Benim Fikrim Vitesliyle baslaman senin için daha iyi olur yönünde cünkü bi sefer scooter sürünce Vitesliyi cok merak ediyor insan Motor Kişisel araç oldugundan bir nevi Kimseden denemek için istiyemezsinde ama Vitesli süren birisi Scooter ı merak etmez heves etmez Ayrıca CBR 125 yeni kasa almayı düşünüyosan şayet cok büyük bi fiyat farkı yok arasında CBR 250 Le basla İlk bindiğinde Seni korkutur biraz ama dikkatli sürersen keşfedersin motoru yakın zamanda tam bir baslangıc motoru kilometrede 16-17 kurus yakıyor[/B][/QUOTE]</p>
<p>
Hmm.CBR 250 fazla gelmez mi başlangıç için yada 125 ile arasında pek fark yok mu? Birde şu silindir olayı nedir mesela cbr 125 tek silindir diyor motorun gücü mü?</p>

Son düzenleme:

Hmm.CBR 250 fazla gelmez mi başlangıç için yada 125 ile arasında pek fark yok mu?
Birde şu silindir olayı nedir mesela cbr 125 tek silindir diyor motoru gücü mü?

Şöyle acıklayayım Sana Motor Büyüdükce Daha fazla silindire ihtiyac duyar Daha fazla silindir daha fazla Tork demek Misal vericem sana

CBR 125-250 Tek Silindir

Ninja ZX 250 R Çift Silindir

600CC ve üzeri Gördüğün yarıs motorları en az 4 silindir

CBR 125 tabiki baslangıc için daha iyi Ama şöyle bir durum var Cabuk Öğreniceksin Cabuk sıkılıcaksın CBR 125 den Motor olarak Baslangıc Sınıfı Racing Tercih etmen Aksiyonu vs seviyosun demek Buda %90 cabuk sıkılıcaksın demek daha 18 yaşında olan biri Tabiki Tez canlı olucak ama CBR 250 nin 150Kmh ye kadar hızlanması cok iyi tatmin edicektir seni kendimde suan CBR 250 kullanıyorum mesela Ancak askerlik deneniyle henüz büyütmüyorum moturu

Anladım.Cbr 250 aslında daha mantıklı gibi geldi banada.

----------

Ya çabuk öğrenirim ama şu vites olayı kafamı karıştırıyor. :)

Geri