• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

AutoIt3 Dersleri -Görselli,Örnekli-

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan [GM]CarboN
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Forumda autoit öğrenmeyi isteyen arkadaşlar var o yüzden bu konuyu açmayı istedim.

İlk olarak AutoIt3 ü indirelim.

Programlarımızı Editlemek İçin SciTE Text Editor ü indirelim.

Dosyalarımızı İndirdiysek Başlayalım...

Biraz Kodları Tanıyalım:

|-----------Sistem Eventleri-----------|
$GUI_EVENT_CLOSE >> Programın Kapatma Tuşunun Kodu
$GUI_EVENT_MINIMIZE >> Programın Minimize Yapma Tuşunun Kodu
$GUI_EVENT_MAXIMIZE >> Programı Maximize Yapma Tuşunun Kodu

Kodlardan sanırsam bişey anlamamışsınızdır.Ama örnekleri gördükçe anlayacaksınız.

1-)İlk Script (Hello World)

=>İlk Önce Yeni Bir Autoit(.au3) dosyası oluşturalım

filenew.png

=>İsmini istediğiniz birşey yapabilirsiniz.

fileedit.png

=>Daha sonra üstüne sağ tıklayıp Edit Script e tıklayalım ve SciTE açılacak

fileedit.png

**Şimdi MsgBox() kodunu kullanıp bir mesaj kutusu oluşturacağıt

Bu Kodu SciTE ye yazalım:

Kod:
MsgBox(0, "Tutorial", "Hello World!")
=> Yazdıktan Sonra F5 e basalım ve Programımız Çalışsın.

İşte Bunu Göreceksiniz:

msgbox.png

msgbox.png

>>Tebrikler ilk programınızı yapmış bulunuyorsunuz şimdi 2. seviyeye geçebilirsiniz.

2-)Not Defteri Otomatikliği

**Bu Derste Run() ve Send() ve WinWaitActive() komutunu göreceğiz.

=>Sciteye Alttaki Kodları Sırasıyla Yazıyoruz:

Kod:
Run("notepad.exe")
=>Otomatik Not Defterini Açar.

Kod:
WinWaitActive("Adsız - Not Defteri")
=>Not Defterinin Açılmasını Bekler

Kod:
Send("SilkroadMAX.ORG")
=>Not Defterine "SilkroadMAX.ORG" Yazar.

**En Son olarak F5 e basıyoruz ve çalışıyor

Bu Derste Gördüğümüz Programın Kodunun Tamamı:

Kod:
Run("notepad.exe")
WinWaitActive("Adsız - Not Defteri")
Send("SilkroadMAX.ORG")
3-)GUI Oluşturalım.
** Kodları Sırasıyla SciTE ye yazalım

=>İlk Önce Gerekli #include kodumuzu ekleyelim:

Kod:
#include <GUIConstant***.au3>
=>GUI Oluşturalım:

Kod:
GUICreate("SilkroadMAX.ORG", 200, 100)
**200x100 ebatlarında bir GUI Oluşturduk.

=>Tuş Ekleyelim:

Kod:
$okbutton = GUICtrlCreateButton("OK", 70, 50, 60)
**70x50 ebatlarında bir tuş oluşturduk.

=>GUI mizin Durumunu Oluşturalım:

Kod:
GUISetState(@SW_SHOW)
**@SW_SHOW Gui yi Gösterir, @SW_HIDE Gui yi Gizler , @SW_MINIMIZE Gui yi Minimize yapar.

=>While Döngüsü Ekleyelim:

Kod:
While 1
=>Döngüye GUIGetMsg kodunu ekleyelim ve sistem eventlerini kullanabilelim.

Kod:
$msg = GUIGetMsg()
=>Switch kodunu kullanarak GUIGetMsg yi işleme alalım:

Kod:
Switch $msg
=>Şimdi Case Kullanarak $GUI_EVENT_CLOSE kodunu kullanarak proğramın kapatma tuşunu aktifleştirelim.

Kod:
Case $GUI_EVENT_CLOSE
=>Çıkış Kodunu Ekleyelim.

Kod:
Exit
=>Ok tuşuna basıldığında bir mesaj kutusu açalım(Bilgi İşareti ile):

Kod:
Case $okbutton
MsgBox(64,"Ok Tuşu","Ok Tuşuna Basıldı!")
=>Switch kodunun bittiğini belirtelim

Kod:
EndSwitch
=>While kodunun bittiğini gösterelim.

Kod:
WEnd
Gördüğümüz Dersteki Kodun Tamamı:

Kod:

GUISetState(@SW_SHOW)

While 1
$msg = GUIGetMsg()

Switch $msg

Case $GUI_EVENT_CLOSE
Exit

Case $okbutton

EndSwitch

WEnd

:::::NOT:::::
SciTE'de Alt+M yaparak GUIEditor ü açıp istediğiniz Tuş vs Ekleyip Programınıza Kodunu Ekleyebilirsiniz.!!!

Kardeş K.bakma ben yeni başladım dha bugun ilk :) şimdi kodları yazdım koda da neler eklicez onları bilmiyorum birde o buttonun kodlarıfln onları yazğımız kodlarla birleşmicekmi ? AYrıca Konu İçin Cok Saol

demek istediğim

GUISetState(@SW_SHOW)

While 1
$msg = GUIGetMsg()

Switch $msg

Case $GUI_EVENT_CLOSE
Exit

Case $okbutton

EndSwitch

WEnd

bu koda button fln eklicez nasıl kodayı acıyorum tasarım tmm ama o button un fLn Kodu Olmuyor mu Mesela Vb de button ekliyorsun uzerine tıklayınca buttonun kodları fln gelio
dha önce vb yi denemiştim cok zor geldi ama bunu görünce dha lolaya benziyor kafam karıştı

WeNd eklememişim sona hata weriyor diorum ndn hata while 1 yazmıştık başa az az anlıyorum Maxoloji(SilkroadMaX) ve sizlerde olmasanız zor :S

bende msng box cıkmıyor button a basınca :S

----------

her neyse ben bu programı nasıl öğrenebilirim videolu anlatım yardımcı kaynak vs wrmı acaba :S

Son düzenleme:
demek istediğim

GUISetState(@SW_SHOW)

While 1
$msg = GUIGetMsg()

Switch $msg

Case $GUI_EVENT_CLOSE
Exit

Case $okbutton

EndSwitch

WEnd

bu koda button fln eklicez nasıl kodayı acıyorum tasarım tmm ama o button un fLn Kodu Olmuyor mu Mesela Vb de button ekliyorsun uzerine tıklayınca buttonun kodları fln gelio
dha önce vb yi denemiştim cok zor geldi ama bunu görünce dha lolaya benziyor kafam karıştı

WeNd eklememişim sona hata weriyor diorum ndn hata while 1 yazmıştık başa az az anlıyorum Maxoloji(SilkroadMaX) ve sizlerde olmasanız zor :S

bende msng box cıkmıyor button a basınca :S

----------

her neyse ben bu programı nasıl öğrenebilirim videolu anlatım yardımcı kaynak vs wrmı acaba :S

bizde kendi kendimize ögrendik kodları editleyerek vs vs aslında autoit in bi help dosyası var okusan tak anlarsın bot dahi yaparsında ufak ingilizce

İngilizce LAzım Dio Sun hmmm :D :S herde o help dosyası

----------

yavaş yavaş anlıyorum

case $button1

Msg Box(48,"ruzgar","asd")

buttona tıklayınca msg box acmayı öğrendim :) mutluyum yha xD

----------

diyelim buttona tıklayıp label da yazı yazdırmak istiyoruz onu nasıl yapabiliriz

----------

İşte İlk Projem,Çalışmam herneyse :) Kodanın yardımı Cok yha ;)

----------

biraz mantıklı düşündüm şimdi bu label a yazıyı böyle yazdıra bilirmiyiz

case $button1

$label1("iasd")

olacağına emin değilim ama mantık hesabı işte :)

@SW_HİDE İner Geri Getirmek İçin Başka Bir Tuşta @SW_SHOW kodunu girmen gerekir WinState bilmem ne :D bende şu an bi proje üzerinde çlışıyorum bu gün başladım boyutlandırıcı client isim degiştirme ve gizleyici hepsi bi arada

güzel kolay gelsin ;) @SW_SHOw bi button aktara biliyorum bir tuşa aktarsam dha saatin yanına iniyo ya ustune tıklayınca pause script fln cıkıyo onu değiştirm e imkanımz ykmu :D öğreniim şu auto it auto pot basma ypıcm sj sro içn lazım xD

bak şimdi bi butona bir şeyi gizleme görevi verebilirsin ama programı direk gizlersen tek çözüm onu o simgeden almak yada verecegin tuşla tekrar açmaktır mesela F6 Gizle F7 Göster F9 Kapa bu şekilde ama sjsroda bota taktın diyelim clienti gizliyeceksin WinState Komutları ile [CLASS:CLİENT] fln bu şelildede sro_clienti tek buton ile gizler ve göstertirsin ama ben şu an client ismini degiştirmede çalışıyorum bu konuda bana ö.m yardımcı olabilirsin bu nun hakkında bilgi bulursan

WinSetTitle("SRO_Client", "", "OKAN") '"SRO_Client" penceresinin ismini "OKAN" olarak değiştirir.

bunu biliyosundur ztn koskoca koder :)

hea :D

----------

helper maxtan kopya cekelim :P orda list wr listeden gizle göster işte :D

hmm ben kodlarını fazla bilmem ama gürünüş olarak bitane text box yap bide button text box ta proyu ilk actığında SRO_Client yazsaın dha sna değiştirmek istediğini secip text box a istediğini yazıp buttona bassın değiştirsin

ben ztn bilsem buttona tıklayıp bişeyler değiştmeyi :D

aslında isim degiştirmeyi yaptım ancak input box tan aktarmayı bulamadım ve isim degiştirdikten sonra o ismi tekrar degiştiremiyosun çünkü winstate de SRO_Client komutunu kyouyorsun o yüzden isim degişince sro_Client ismi olmuyor komutda deaktif oluyor akutn gibi yapmaya çalışıcam şimdi

ee while 1 fln döngü olmuyo mu ? bilmden konuşmak istemem ama

akutun gbi bi dene bkalım nlcak ;) Kolay Glsin

ınput box la dgL de akutun gbi deneseydin işte text box a adı yazcan değiştire tıklıcandeğişcek

ınput box la dgL de akutun gbi deneseydin işte text box a adı yazcan değiştire tıklıcandeğişcek
ama client ten seçipte yapıyor yani listten seçiyor ismi yazıyor butona tıklıyor bende öyle yapıcan ama benimki önceden sadece text ve buton luydu yani seçme yok SRO_Clienti oto degiştiriyordu sonradan degiştire miyor seçme yok programları listte gösterttircem şimdi

Geri