• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Aylık Sistem Tavsiyeleri [Eylül]

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cloudy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cloudy

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
16 Tem 2015
Puanı
27
maxigamelogo.png

Aylık Sistem Tavsiyeleri [Eylül]

Konuya başlamadan önce herkeze merhabalar :)

Rehberimiz her ay güncellip ayrıntılı rehber olarak sizlere sunulucaktır.Sözü fazla uzatmadan konuya geçiyorum.

Bu ay dolar kurundan ötürü ve donanım hareketsizliğinden ötürü sistemler yine aynı olucak.

maxicon1.png

Nvidia sonunda 900 serisini giriş-orta segmente yaymaya karar verdi. GTX 950 çok yakında raflardaki yerini almaya hazırlanacak. AMD ise buna R9 370X ile karşılık verecek. Intel ise Skylake’i bu ayın sonunda pazara sürmeye başlayacak.
Nvidia rakibi AMD’nin 300 serisinin çıkışıyla birlikte yeni hamlelere geçti. GTX 750 ve GTX960 yurt dışında fiyat indirimleri görmeye başladı fakat her zaman olduğu gibi biz bundan faydalanamayacağız :) Ayrıca firma GTX 950 ile de Maxwell serisini sonlandırıyor. gelen bilgilere göre firma bu yıl başka kart çıkarmayacak. Çift GPU’lu amiral gemisi modeli de beklenmiyor. Nvidia bombasını önümüzdeki sene 16 nm teknolojisi ile üreteceği Pascal mimarisine sakladı.

AMD ise 300 serisinin çıkışıyla biraz rahatladı. Özellikle R9 380 oldukça yüksek satış rakamlarına sahip. Fury serisinin stok sorunları ise bu ay çözülüyor. Ayrıca AMD tarafından “Dünyanın en hızlı ITX ekran kartı” olarak lanse edilen R9 Nano da bu ay yüzünü gösterecek. Öte yandan firma işlemci ayağında yerinde saymaya devam ediyor. Carrizo APU’lu ürün bulmak neredeyse imkansız. Godavari APU serisi ise beklenen etkiyi yaratmaktan uzak. FX serisi ise artık iyice yaşlanmış durumda. Firma işlemci kısmında büyük hamlesini Zen ile yapacak. 2016’da Bulldoxer ( FX ) mimarisini emekli edecek firma 14 nm teknolojisine geçiş yapıyor. Zen ile modül yapısını bırakacak olan AMD, Intel’in Core mimarisine yakın bir tasarıma geçecek. Bakalım başarılı olabilecek mi?

Intel ise kendisi ile yarışır halde. Cannonlake serisini 2017’ye erteleyen firma Broadwell ( i-5000 ) serisinin hemen ardından bu ay Skylake ( i-6000 ) ile ürün gamını yenileyecek. Dahili grafik biriminin iyice güçlendiği Skylake serisi ile firma giriş segmenti grafik pazarında AMD ve Nvidia’yı piyasadan silip atabilir. Ayrıca Z170 serisi yeni anakartlar da bu ay içerisinde satışa sunuluyor.

Elektronik ürünlere gelmesi beklenen ek verginin eli kulağında. Ayrıca döviz kurundaki önlenemeyen yükseliş fiyatları iyice ateş pahasına çevirdi. Eğer iddia edildiği gibi Dolar yıl sonunda 3 lirayı bulursa işimiz zor.

maxicon1.png

Altın Kurallar :

• Kasa toplamayı bilmiyorsanız asla tek başınıza toplamayın. Bilen birinden yardım alın ya da parçaları aldığınız yerde toplatın. Bir çok mağazada montaj servisi olduğu gibi internet siparişlerinde de montajlayıp kargoya öyle veren firmalar mevcut.
  • PC’yi oyun amaçlı topluyorsanız kasadaki en pahalı parça ekran kartı olmalıdır. İşlemciyi pahalı alıp ekran kartından kısmak akıllıca bir hareket değildir.
  • Güç kaynağı yani PSU’yu asla es geçmeyin. PSU konusunda ucuza kaçarsanız sonunda siz zararlı çıkarsınız. Oyun kasası dediğiniz en az 500 watt kaliteli bir PSU gerektirir.
  • Başlangıçta 2. el parçalara bakmayın. Sıfır ve garantili ürünler alın. Parçaları bilindik ve güvenilir yerlerden alın yoksa dolandırılma ihtimaliniz çok yüksek olur.

maxicon1.png

lenovo-tower-desktop-erazer-x700-side-front.png

Giriş Segmenti (1.000-1.500TL)

Bu segment Watch Dogs - Grand Theft Auto 5 - Battlefield 4 gibi oyunların başlangıç çizgisidir.Bu seviyedeki sistemde size sunacağım listede ayarları kısarakda olsa güncel oyunları oynayabileceksiniz. Alternatif olarak işlemcide 7870K kullanabilirsiniz.Yok ben daha cazip fiyatlarda bişey olsun istiyorum derseniz eğer ekran kartını çıkartıp işlemci yerine A10-7700 APU'su ile değiştirebilirsiniz.Pentium G3258 ise online oyunlar için eyvallah güzel ama güncel oyunlar için çift çekirdeğin miladı doldu. Fakat Intel kullanmak istiyorsanız eğer G3258’in yanında MSI H81 serisi ucuz bir anakart ta alabilirsiniz.

AMD Athlon X4 860K Quad Core işlemci

Asus A58M-K A58 FM2+ 2400 Mhz anakart

WD 3.5”³ 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

Corsair 4GB DDR3 CL9 1600 Mhz Ram

Sapphire Radeon R7 260X 2 GB 128BİT Ekran Kartı

THERMALTAKE VERSA II 500W MidT ATX SİYAH KASA

Şuanki Toplam Maliyet : 1.465TL 'dir [HızlıAL Sitesi] - Yukarıda da dediğim gibi maliyeti azaltmak için ekleme çıkarma yapabilirsiniz.Referans donanımlarıda yine yukarıda belirttim.

maxicon1.png

desktops-millennium-black.png

Orta Segment (1.500-2.000TL)

Şimdiki segmentimiz ise oyunları yüksek kalitede oynamaya başlayacağımız seviyemizdir.Bu segmentte 2 tane önerim olucak eğer Online oyunlara daha fazla düşkünseniz tercihinizi bir süre daha Intel'den yana tutmanızı tavsiye ederim.

AMD Fx8300 işlemci

Corsair 8 GB ( 2×4) 1600 Mhz CL9 Ram

MSI 970 Gaming Anakart

Kingston 120GB HyperX Furry SATA SSD + WD Caviar Green 500 Gb 5400 rpm HDD ( İsteğe bağlı)

Sapphire R9 380 2Dual-X 2GB GDDR5 256 Bit Dx 12 ekran kartı

CoolerMaster KC380 600 Watt PSU’lu ATX Kasa

Ya da

Intel Core i3 4160 LGA 1150 işlemci ( Ya da üzerine biraz ekleyip i5-4460 )

Asus H81M-Plus 1150 1600 Mhz anakart

Corsair Vengeance 8 GB ( 2×4) 1600 Mhz CL9 ram

Seagate Barracuda 1 TB 7200 rpm 64 MB HDD

Xigmatek Asgart 382 600 Watt PSU’lu ATX Kasa

Sapphire R9 380 Dual-X 2GB 256 bit GDDR5 Dx 12 ekran kartı

maxicon1.png

rkc7cm.jpg

Üst Segment (2.500-4.000TL)

GTX 970’in CW (Coil Whine) ve 3.5 GB bellek sorunu yüzünden önermiyorum.Şimdi R9 290 var diyceksiniz artık onunda devri kapandı.Bundan sonra buranın kralı R9 390 4GB. Hem daha hızlı hem de “Hakiki” 4 GB. Yanında da taze taze Skylake olunca bitmesin geceler diyceksiniz :)

Intel Core i5-6600k 3.5gHz Skylake İşlemci 14nm

Gigabyte GA-Z170-HD3 DDR4 LGA1151 M2 - USB 3.1

GSkill F4 RipjawsV 2x4GB DDR4 2400 Mhz Dual Kit Ram

Kingston HyperX Furry 240 GB SATA III SSD

Sapphire Nitro Radeon R9 390 TRI-X OC 8GB GDDR5 512 bit Dx12 Ekran Kartı

Corsair Carbide 200R VS650 650 Watt 80 Plus ATX Kasa

Çarpan kilitsiz işlemciyi kullanıyoruz haliyle fan almamız gerekli. O yüzden bütçem el verişli diyen arkadaşlara tavsiyem Noctua NH-D14 öneriyorum. Eğer fiyat fazla gelirse Noctua NH-U9S sizleri tatmin edicektir.Eğer bana 240SSD yetmez derseniz Western Digital Blue 500GB 64MB 170 TL oda yetmez derseniz 1TB modeli 190TL.Ben aynı anda 1 den fazla oyun yüklemiycem derseniz SSD'nizi 120GB yapıp az da olsa bütçeden kısabilirsiniz.

maxicon1.png

alienware-2.png

Infinite Dreams Seviyesi

Burada oyunlar için 2k-4k devri başlıyor. Oyunları en üst ayarlarda ve akıcılıkta oynamak isteyenler 8-10 bini gözden çıkaracak artık.Burda GTX 980ti önericem.Fury X’e göre pahalı neden bunu önermiyorsun diyceksiniz.Çünkü en üst seviye sistem topluyoruz gerek paramızın gerekse umutlarımızın boşa gitmesini istemeyiz.AMD henüz belli başlı oyun firmaları ile sürücü konusunda tam anlaşamadılar buda oyunlarımızda biraz FPS düşüşüne sebep olabilir. İşlemci tarafından bu ay Skylake serisi çıkış yaptı. O yüzden isteyenler i7-4790K uyumlu anakart kombinasyonu da yapabilirler.

Intel Core i7-6700K Skylake 4.00GHz 8MB DDR4 14nm LGA1151

Asus Maximus VII Hero Z170 LGA1151 DDR4 M2 - USB 3.1 Anakart

Kingston 4x4GB ( 16GB ) DDR4 3000Mhz CL15 Ram

Kingston HyperX Savage 480 GB SATA III SSD ( 560/530 MB )

WD Caviar Black 1 TB 64MB 7200 RPM HDD

Gigabyte Gaming-6GD GTX980Ti - 6GB/384Bit GDDR5 2xDVI 3xDisplay Port

EVGA SuperNOVA 1000 G2 1000W 80+ GOLD tak çıkar kablolu (220-G2-0850-XR) Güç kaynağı

Corsair Hydro H110i GT 140mmx2ad Extereme Performans

Corsair Graphite 780T Full Tower Kasa ( Ya da Corsair Obsidian 900D)

Son düzenleme:
bro gaming için amd ekran kartımı dersin nvidiamı ? amd 512bit gddr5 8gb ekran kartlarını 1200-1800 tl arası satarken nvidia 6gb 384bit li ekran kartlarını 3-3500 tl arası fiyatlarda satıyo nedendir bu ?

bro gaming için amd ekran kartımı dersin nvidiamı ? amd 512bit gddr5 8gb ekran kartlarını 1200-1800 tl arası satarken nvidia 6gb 384bit li ekran kartlarını 3-3500 tl arası fiyatlarda satıyo nedendir bu ?
Bütçeye bağlı bir şey bu... Eğer bütçen varsa her zaman Intel ve Nvidia kazanır. Çünkü hem donanım uyumlu hemde sürücüler uyumlu. Ama benim bütçem yok f/p istiyorum dersen de her zaman AMD iyidir.

Fiyatlandırma neden böyle dersen bir sürü sebebi var. Reklam politikası olsun kullandıkları teknoloji olsun mimariler olsun donanımlar olsun hepsi etkiler.

Sana tavsiyem bütçen el verişli ise Intel Nvidia al seni yarı yolda bırakmaz. 10 senelik bilgisayarım var hâlâ daha formunda. Bütçen fazla yoksa AMD al maximum 5-10 fps taş çatlasın en kötüsü 20 fps kaybın olur oda sürücülerden dolayı oda her oyunda olmaz. Buda seni yine en az 5 sene götürür. Fakat AMD alacam dersen 2016 ilk çeyreğine kadar bekle derim Zen mimarili işlemci ve HBM2 bellekli ekran kartları gelicek Win10 la birlikte kullanımda Intel ve Nvidia karşı sağlam dişe diş bir kapışma olucak.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bütçeye bağlı bir şey bu... Eğer bütçen varsa her zaman Intel ve Nvidia kazanır. Çünkü hem donanım uyumlu hemde sürücüler uyumlu. Ama benim bütçem yok f/p istiyorum dersen de her zaman AMD iyidir.

Fiyatlandırma neden böyle dersen bir sürü sebebi var. Reklam politikası olsun kullandıkları teknoloji olsun mimariler olsun donanımlar olsun hepsi etkiler.

Sana tavsiyem bütçen el verişli ise Intel Nvidia al seni yarı yolda bırakmaz. 10 senelik bilgisayarım var hâlâ daha formunda. Bütçen fazla yoksa AMD al maximum 5-10 fps taş çatlasın en kötüsü 20 fps kaybın olur oda sürücülerden dolayı oda her oyunda olmaz. Buda seni yine en az 5 sene götürür. Fakat AMD alacam dersen 2016 ilk çeyreğine kadar bekle derim Zen mimarili işlemci ve HBM2 bellekli ekran kartları gelicek Win10 la birlikte kullanımda Intel ve Nvidia karşı sağlam dişe diş bir kapışma olucak.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
kendim alıcagımdan degilde mantıklı düşündüğünde zaten fiyat performans her zaman daha iyidir.Fazladan vericek param olsa bile lüzumsuz yere neden daha pahalısını seçiyim ki ? gaming pcler için bana amd her zaman daha mantıklı geliyo şuan kullandıgım gamebookda nvidia ekran kartı var çok memnunum diyemem geforce experience olayını hiç katmıyorum bile o kadar övüyolar ediyolar benim pc gta 5 normal ayarlarda zor oynarken bana bi optimize yapıyo bütün ayarlar highde sırf ekran kartının ömrünü kısaltmak için başka hiç bişey değil

kendim alıcagımdan degilde mantıklı düşündüğünde zaten fiyat performans her zaman daha iyidir.Fazladan vericek param olsa bile lüzumsuz yere neden daha pahalısını seçiyim ki ? gaming pcler için bana amd her zaman daha mantıklı geliyo şuan kullandıgım gamebookda nvidia ekran kartı var çok memnunum diyemem geforce experience olayını hiç katmıyorum bile o kadar övüyolar ediyolar benim pc gta 5 normal ayarlarda zor oynarken bana bi optimize yapıyo bütün ayarlar highde sırf ekran kartının ömrünü kısaltmak için başka hiç bişey değil
Teknoloji şans meselesi şimdi F/P diyoruz ama geçmişte AMD 'den ağzı yanan çok insan var. Isınma derdi olsun kısa ömürlü olsun sayfalarca konular var nette bakılacak olursa. Şimdi üreticilerede bakıyoruz geneli hep Intel Nvidia sistem satıyor. Yani 10 tane üretim varsa 7 si Intel 3 ü AMD haliyle insan ikileme düşüyor. AMD niye az üretiliyor AMD niye bu kadar ucuz gibi düşünceler oluşuyor. AMD de kullandım Intel de kullandım fakat ben Intel den şaşmam. Neden bilmiyorum ama Intel bana daha cazip geliyor.

Gaming olarak AMD nin akla gelen ilk isim olması normal. Sistemleri oyuncuya yönelik hem ucuz hem performanslı hemde ileriye dönük. Mesela 5 sene sonra yeni bir oyun çıktı elinde çarpan kilitsiz işlemci ve overclock edilebilir ekran kartın var. Bir kaç özel ayarlama ile o oyunu sıkıntısız bir şekilde oynamaya devam edersin hiç olmadı donanım güncellersin. Nasıl olsa AMD nin upgrade olanağı var. Ama Intel de böyle değil. 5 sene sonra parça değiştirmek istesen sıkıntı oluyor.

Burda sorun AMD nin oyun firmaları ile anlaşamamasından kaynaklanıyor. AMD sürücü konusunda Intel ve Nvidia gibi olsa kimse bir daha bu ikisinin yüzüne bile bakmaz.

Teknoloji şans meselesi şimdi F/P diyoruz ama geçmişte AMD 'den ağzı yanan çok insan var. Isınma derdi olsun kısa ömürlü olsun sayfalarca konular var nette bakılacak olursa. Şimdi üreticilerede bakıyoruz geneli hep Intel Nvidia sistem satıyor. Yani 10 tane üretim varsa 7 si Intel 3 ü AMD haliyle insan ikileme düşüyor. AMD niye az üretiliyor AMD niye bu kadar ucuz gibi düşünceler oluşuyor. AMD de kullandım Intel de kullandım fakat ben Intel den şaşmam. Neden bilmiyorum ama Intel bana daha cazip geliyor.

Gaming olarak AMD nin akla gelen ilk isim olması normal. Sistemleri oyuncuya yönelik hem ucuz hem performanslı hemde ileriye dönük. Mesela 5 sene sonra yeni bir oyun çıktı elinde çarpan kilitsiz işlemci ve overclock edilebilir ekran kartın var. Bir kaç özel ayarlama ile o oyunu sıkıntısız bir şekilde oynamaya devam edersin hiç olmadı donanım güncellersin. Nasıl olsa AMD nin upgrade olanağı var. Ama Intel de böyle değil. 5 sene sonra parça değiştirmek istesen sıkıntı oluyor.

Burda sorun AMD nin oyun firmaları ile anlaşamamasından kaynaklanıyor. AMD sürücü konusunda Intel ve Nvidia gibi olsa kimse bir daha bu ikisinin yüzüne bile bakmaz.
amd nin ısınma sorunu stok fanlarında var galiba benim masaüstü gaming vardı bende az ugraşmadım ısınma problemiyle sonra gittim soğutucu fan aldım daha sorun çıkartmadı.Bana kalırsa intel/nvidia işlemci/ekran kartı piyasasının apple'ıdır bro amd de android haliyle :)

amd nin ısınma sorunu stok fanlarında var galiba benim masaüstü gaming vardı bende az ugraşmadım ısınma problemiyle sonra gittim soğutucu fan aldım daha sorun çıkartmadı.Bana kalırsa intel/nvidia işlemci/ekran kartı piyasasının apple'ıdır bro amd de android haliyle :)

FX serisi işlemcilerde 32 nm mimari ile üretiliyor oda bir fazla ısı demek fakat zaten sistem bilgisayarı topluyorsun intel ve amd olsun CPU soğutucusu alman senin yararına olacaktır. Şuan 28 nm de kaveri serisi var bence F/P açısından çok iyi. Athlon II X4 860k hem 4 çekirdekli olması hemde üretim teknolojisi açısından overclock imkanıda tanıyor. Tabiki zen serisi işlemciyi de bekle derim. APU sersisinde HBM teknolojisi birleştirme ihtimali var ve AMD 16nm işlemci üretim teknolojisine geçiş yapacak buda daha az ısı daha kararlı yapı demek. Bizim gibi gelir seviyesi alt ile orta seviye ve Türkiye deki dolar sevdalısı + olarak vergi sevdalıları olunca teknolojiyi biz pahalıya alıyoruz. intel işlemciye aramızda kim 4 bin verir veya ekran kartına kim 5bin ile 7 bin arasında verir. Bizi anlayan tek AMD var.

#Konu Güncellendi.

#Dolar kurundan ve Donanım Hareketsizliğinden ötürü hala geçen aykı sistemler geçerli.

Merhaba benım bır sorum olcak ddr5 anakarta ddr4 ram takılırmı

ESKİ İPHONE 5s 16 GB UZAY GRİSİ KULLANICISINDAN GÖNDERİLDİ

Geri