• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Beyler YGS Din Sorusu Yanlış

PageMaster

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
4 May 2009
Puanı
344
“İnsana bir zarar geldiği zaman, yan yatarak,oturarak veya ayakta durarak bize dua eder; fakatbiz ondan sıkıntısını kaldırınca, sanki kendisinedokunan bir sıkıntıdan ötürü bize dua etmemişgibi geçip gider.” (Yunus, 10: 12)

“İnsan var ya, Rabbi kendisini imtihan edip deikramda bulunduğunda ve bol nimet verdiğinde‘Rabbim bana ikram etti.’ der. Ama onu imtihanedip rızkını daralttığında ise ‘Rabbim beniönemsemedi.’ der.” (Fecr, 89: 15-16)

“İnsana bir zarar dokunduğu zaman bize yalvarır.Sonra, kendisine tarafımızdan bir nimet verdiğimizvakit, ‘Bu bana ancak bilgimden dolayı verilmiştir.’der.” (Zümer, 39: 49)

Bu ayetlerde insanla ilgili eleştirilen ortak husus aşağıdakilerden hangisidir?

A)İkiyüzlü davranmak
Bİyiliği başa kakmak
C)Nankörlük etmek
D)Büyüklük taslamak
E)Bencillik yapmak

CEVAP : C

Bunun cevabı A şıkkıda olur C şıkkıda olur her türlü de tartışırım. Ya afedersiniz resmen aptal aptal sorular soruyorlar ya. Bir soru soracaksanı bu kadar yoruma açık olmamalı net bir ifade olmalı. Nankörlük yapıp sildim hatta ikiyüzlü daha mantıklı geldi ki hala tekrar tekrar okuyorum ikiyüzlü davranma anlamını hala çıkarıyorum. Siz naptınız? Nankörlük mü yaptınız yoksa ikisi arasında gelip gittiniz mi?

Beyler cevap C ama sınavda o stressle insan ikilemde kalıyo bende A ve C arasında gidip geldim sınav sırasında

Soruda ve cevpta yanlışlık yok Ersan. İki yüzlülük çok farklı birşey.

İki yüzlülük yüzüne başka konuşup arkadan başka şeyler konuşan kişiler için kullanılan bir tabirdir.

Nankörlük ise kendisi için yapılan şeyleri takdir etmeyen, kendisine yapılan iyilikleri görmeyen, inkar eden veya başka şeyler ortaya atarak çarpıtma durumudur.

Soru da tam olarak nankörlükten bahsedilmekte. Allah kullarına birçok nimet ve imkan sunarken insanlar hallerinden memnunlar ancak Allah onları bir sınava veya zorluğa tabii tuttuğunda ise daha önce kendilerine yapılanları unutup, şükran ve minnet duymayıp hemen Allah beni önemsemiyor gibi düşüncelere ve konuşmalara başlayıp kendilerine daha önce verilen şeyleri görmezden gelip nankörlük yaparlar.

Sorunun cevabı şüphesiz bir şekilde C.

-------

O değilde benim kafamın takıldığı tek şey şu: 160 soru ve 160 dakika zaman. Yani her soruyu çözmek için 1 dakikanız var. 35 e yakın paragraf sorusu var zaten bunları okumak bile 1 dakikaya yakın zaman alıyor, ne zaman düşünceksin ne zaman cevap vereceksin ? Hele matematik soruları, 1 dakika içinde nasıl düşüneceksin, işlem yapacaksın ve çözüme ulaşacaksın ?

Süre kesinlikle çok yetersiz. O süre ile ancak o testin yarısı sağlıklı bir şekilde çözülebilir, gerisi ancak sallanır.

---------------------------------------

Son düzenleme:
Sen Olayı cok yanlış yorumlamışın öncelikle nakörlük yapmak demek farklı iki yüzlü olmak farklı şey , bende Cevap C yaptım .
Nakörlük demek

“İnsana bir zarar geldiği zaman, yan yatarak,oturarak veya ayakta durarak bize dua eder; fakatbiz ondan sıkıntısını kaldırınca, sanki kendisinedokunan bir sıkıntıdan ötürü bize dua etmemişgibi geçip gider.” (Yunus, 10: 12)

burda cok basitce belirtiyor.

İki yüzlü olayı ise : Daha cok Dedikodu olarak ön plana cıkar.

Abi denemelerde 130 yapan ben bugün sınavda çuvalladım 70 yapsam yeridir hiç bir önceki sene sınavı böyle değildi her sayfada 1 paragraf okudum okudum bitmiyor matematik desen saçma ***** böyle aptallık görmedim bütün arkadaşlarım çuvalladı bu sınavı ancak psikomanyaklar yapıyor kendi okulumda net ortalaması 150 olan adam 130 bekliyorum diyor düşünün adamın net ortalaması 150 ben fena sıvadım lys çalışmaya başlıyorum olmazsa seneye artık canımız sağolsunda bu sınav gerçekten bir ölçüt değildi
Turuvasan :D ulan okumuştum önceki mesajlarını en son denemede 135 net yapmışsın öyle dedin , şimdi nasıl 70 net ? kaç soru çözdün ? naptın ne ettin

---------------------------------------

Son düzenleme:

İki yüzlülük yüzüne başka konuşup arkadan başka şeyler konuşan kişiler için kullanılan bir tabirdir.

Nankörlük ise kendisi için yapılan şeyleri takdir etmeyen, kendisine yapılan iyilikleri görmeyen, inkar eden veya başka şeyler ortaya atarak çarpıtma durumudur.

Soru da tam olarak nankörlükten bahsedilmekte. Allah kullarına birçok nimet ve imkan sunarken insanlar hallerinden memnunlar ancak Allah onları bir sınava veya zorluğa tabii tuttuğunda ise daha önce kendilerine yapılanları unutup, şükran ve minnet duymayıp hemen Allah beni önemsemiyor gibi düşüncelere ve konuşmalara başlayıp kendilerine daha önce verilen şeyleri görmezden gelip nankörlük yaparlar.

-------

O değilde benim kafamın takıldığı tek şey şu: 160 soru ve 160 dakika zaman. Yani her soruyu çözmek için 1 dakikanız var. 35 e yakın paragraf sorusu var zaten bunları okumak bile 1 dakikaya yakın zaman alıyor, ne zaman düşünceksin ne zaman cevap vereceksin ? Hele matematik soruları, 1 dakika içinde nasıl düşüneceksin, işlem yapacaksın ve çözüme ulaşacaksın ?

Süre kesinlikle çok yetersiz. O süre ile ancak o testin yarısı sağlıklı bir şekilde çözülebilir, gerisi ancak sallanır.
bende cevabı c yaptım. Abi sosyal bölümünü 20 dk da bitirebilirsin. ordan aldığın 20 dakikayı türkçede matematikte harcıcan. fen sorularıda zor değildi fazla ordanda zaman arttırabilirdin.bu sınav zamanı kullanmayı ölçüyor zaten.

----------

Abi denemelerde 130 yapan ben bugün sınavda çuvalladım 70 yapsam yeridir hiç bir önceki sene sınavı böyle değildi her sayfada 1 paragraf okudum okudum bitmiyor matematik desen saçma ***** böyle aptallık görmedim bütün arkadaşlarım çuvalladı bu sınavı ancak psikomanyaklar yapıyor kendi okulumda net ortalaması 150 olan adam 130 bekliyorum diyor düşünün adamın net ortalaması 150 ben fena sıvadım lys çalışmaya başlıyorum olmazsa seneye artık canımız sağolsunda bu sınav gerçekten bir ölçüt değildi
aynen mat herkeste sıkıntıydı lysde toparlarız inşallah

bende cevabı c yaptım. Abi sosyal bölümünü 20 dk da bitirebilirsin. ordan aldığın 20 dakikayı türkçede matematikte harcıcan. fen sorularıda zor değildi fazla ordanda zaman arttırabilirdin.bu sınav zamanı kullanmayı ölçüyor zaten.

----------

aynen mat herkeste sıkıntıydı lysde toparlarız inşallah

Bence bir sınav senin bilgini ölçmeli. Seni zamanla yarıştırmamalı. Hayatını belirleyecek bir sınavda hayatını belirleyecek soruların 1 dk ya sıkıştırılması senin yıllarca aldığın eğitimin, harcadığın çabanın, gece gündüz uyumadan akıttığın gözünün nurunun karşılığı asla olamaz. Senin hayatına yön verecek bu önemli olayda sana biraz düşünme seçeneği bırakılmadılır. Koca bir geleceği belirlemek 1 dakikaya nasıl sıkıştırılabilir bu nasıl insafsızlık.

----------

Neyse kimse sıkmasın canını, ölmedik hayattayız değil mi. Bu sene olmadıysa seneye gençler. En azından biraz tecrübe edinmiş oldunuz seneye zaman konusunda daha dikkatli davranırsınız, okula cüzdanla veya üzerinde şerit bulunan su şisesi ile gitmeyip kapıdaki güvenlikle sorun yaşamayıp moraliniz bozulmadan biraz daha sakin ve rahat kafayla sınava girersiniz.

Herkese cümleten geçmiş olsun.

Arkadaşlar size bi tavsiye vereyim olurda puanınız istediğinizden kötü geldiyse istemediğiniz bir bölüme ve ya ailenizden uzağa asla gitmeyin tecrübeyle sınanmıştır.

-------

Akla ilk geleni işaretleyin sözü yine haklı çıktı :D Keşke düzeltip ikiyüzlüyü işaretlemeseydim. 1,25 nete maal oldu

Geri