• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarı canavar yapma :)

Bu bilgisayar öyle değiştirerek canavar falan olmaz. Komple bilgisayar toplaman lazım.

Çünkü öncelike işlemciyi değiştirmen gerek dual corelerde iş yok en az quad core olması lazım, quad core işlemci alsan anakartın desteklemeyecek anakartı değiştirmen gerekecek. Anakartı ve işlemciyi değiştirdikten sonra ekran kartın yetersiz kalacak ekran kartını değiştirmen gerekecek. Çok hızlı olmasını istersen SSD hardisk alman gerekecek. Velhasıl geriye değişmeyen tek ram kalacak :) 4gb ram yeterli bence ama 1600mhz 8gb ram yaparsanda fena olmaz bütçene bağlı.
SSD güzel de o kadar para verebileceğini sanmıyorum.Bence Raid yapabilir belki o zaman da performansı artar.

Eğer yüksek çözünürlükte oyun oynayacaksan hd 6850 almanı öneririm.250TL civarı f/P kralıdır.

İşlemciyi de artırsan fena olmaz.

----------

canavar diyor abicim benim tabirimle canavar bu belki adam 8 sro client bi crysis 3 bi de gta 5 açıcak nerden biliyosun ? :D
8 sro için ram lazım , sro fazla cpu yemiyor.

----------

Birazdan mesaj atıcam 700 tl ye kadar bişiler yapmaya çalışalım :D Ramlerin frekansını sölersen iyi olur

----------

kasa
anakart
işlemci
ram

%25 ile 729 lira tuttu en azından sağlam pc istiyorsan bunlar zorunlu alınmalıdır ekran akrtı için 350 daha koyarsan canavarı bulursun :D

1.si
2.si
3.sü
2. ve 3.(özellikle 3.) sana öneririm 3. yü alırsan bf3 falan hepsinde high ve ultralara çıkabilirsin

PSU yeterli ise kasa değiştirmesine bence gerek yok. Anakart da çok önemli gözükmüyor

SSD güzel de o kadar para verebileceğini sanmıyorum.Bence Raid yapabilir belki o zaman da performansı artar.

Eğer yüksek çözünürlükte oyun oynayacaksan hd 6850 almanı öneririm.250TL civarı f/P kralıdır.

İşlemciyi de artırsan fena olmaz.

----------

8 sro için ram lazım , sro fazla cpu yemiyor.

----------

PSU yeterli ise kasa değiştirmesine bence gerek yok. Anakart da çok önemli gözükmüyor

Raidi ne ile yapacak ? Raid yapmak istese bile yine normal sabit bir disk ve raid kartı alması gerekecek ve o diskte 120 ile 150 liradan aşağı olmayacak (raid kartı ne kadar bilmiyorum), normal bir diske o kadar para vereceğine ve raid yapıp SSD nin 10/1 i kadar hız alacağına 30-40 lira daha koy ssd al bak keyfine daha mantıklı bir çözüm.

6850 ve 6790 arasında kesinlikle aşırı bir fark yok, arkadaş bu farkı hissetmeyecek bile, adamın bütçesi sınırlı sen harddiskten kısıp ekran kartına yatırıyorsun gözle görülmeyecek bir fark için ama SSD ve normal HDD arasında Raid yapılsa bile dağlar kadar fark var, bu nedenle senin düşüncelerin mantıklı değil. Ayrıca 6850 ler 250 TL ye alınamaz.

İşlemciyi arttırmaya hiç gerek yok. Günümüzdeki bir çok program ve oyun daha 3 çekirdeği verimli şekilde kullanamıyor 4 çekirdekli işlemci yeterde artar bile. 6 ve 8 çekirdekli işlemciler var evet ama alsanız bile bu fazla çekirdeklerden faydalanamayacaksınız çünkü bunları kullanabilecek oyun ve uygulamalar yok. Çekirdek sayısından ziyade işlemcinin Mhz değerinin yüksek olması önem taşır.

8Gb ram yeter, ramler fazla pahalı değil zaten.

Öncelikle ikinci el Q6660 veya Q8400 alıyorsun.
4GB bellek daha ekliyorsun.
Mevcut HDD yerine Sata2 destekli SSD alıyorsun.
Ekran kartı olarak HD7850 veya GTX560Ti 448Core aldınmı tamamdır.
Unutmadan 500w +80 Psu almayıda unutma.

Toplam 700-800TL bulur.Bu parayı verene kadar yeni sistem dizersiniz.

----------

Raidi ne ile yapacak ? Raid yapmak istese bile yine normal sabit bir disk ve raid kartı alması gerekecek ve o diskte 120 ile 150 liradan aşağı olmayacak (raid kartı ne kadar bilmiyorum), normal bir diske o kadar para vereceğine ve raid yapıp SSD nin 10/1 i kadar hız alacağına 30-40 lira daha koy ssd al bak keyfine daha mantıklı bir çözüm.

6850 ve 6790 arasında kesinlikle aşırı bir fark yok, arkadaş bu farkı hissetmeyecek bile, adamın bütçesi sınırlı sen harddiskten kısıp ekran kartına yatırıyorsun gözle görülmeyecek bir fark için ama SSD ve normal HDD arasında Raid yapılsa bile dağlar kadar fark var, bu nedenle senin düşüncelerin mantıklı değil. Ayrıca 6850 ler 250 TL ye alınamaz.

İşlemciyi arttırmaya hiç gerek yok. Günümüzdeki bir çok program ve oyun daha 3 çekirdeği verimli şekilde kullanamıyor 4 çekirdekli işlemci yeterde artar bile. 6 ve 8 çekirdekli işlemciler var evet ama alsanız bile bu fazla çekirdeklerden faydalanamayacaksınız çünkü bunları kullanabilecek oyun ve uygulamalar yok. Çekirdek sayısından ziyade işlemcinin Mhz değerinin yüksek olması önem taşır.

8Gb ram yeter, ramler fazla pahalı değil zaten.

Raid kart diye birşey yok.Anakartın desteklemesi önemli.

Önerim;

Son düzenleme:
Öncelikle ikinci el Q6660 veya Q8400 alıyorsun.
4GB bellek daha ekliyorsun.
Mevcut HDD yerine Sata2 destekli SSD alıyorsun.
Ekran kartı olarak HD7850 veya GTX560Ti 448Core aldınmı tamamdır.
Unutmadan 500w +80 Psu almayıda unutma.

Toplam 700-800TL bulur.Bu parayı verene kadar yeni sistem dizersiniz.

----------

Raid kart diye birşey yok.Anakartın desteklemesi önemli.

Önerim;

Raid Kartı diye birşey vardır, açın google araştırın öncelikle.

Raid Kartları eskiden sadece harici olarak satılırdı ancak şuanda yeni anakartlarda dahili olarak anakartın üzerinde entegre olarak geliyor, fakat bu demek değildirki her yeni anaklartın üzerinde raid kartı desteği olacak, olmayan bir sürü anakart var ve üzerinde raid desteği olmayan bir anakarta harici raid kartı alınarak raid işlemi gerçekleştirilebilir.

SSD olarak Corsair Forge 3 GT veya OCZ Vertex 3 ya da Vertex 4 tavsiye ederim.

+ Seçtiğin ekran kartı 128 bit tavsiye etmem.

Raid Kartı diye birşey vardır, açın google araştırın öncelikle.

Raid Kartları eskiden sadece harici olarak satılırdı ancak şuanda yeni anakartlarda dahili olarak anakartın üzerinde entegre olarak geliyor, fakat bu demek değildirki her yeni anaklartın üzerinde raid kartı desteği olacak, olmayan bir sürü anakart var ve üzerinde raid desteği olmayan bir anakarta harici raid kartı alınarak raid işlemi gerçekleştirilebilir.

Raid özelliği sata birimi ile geldi.775 soketli / AM2 anakartlarda bile raid desteği var.Bahsettiğiniz kart IDE diskler içinse bilemiyorum.

Biz burada hangi ana kartta raid desteği olup hangisinde olmadığını tartışmıyoruz. Raid kartı denen bir icatın varolup olmadığından bahsediyoruz.

Monitore ihtiyacın yoksa 700 liraya Amd x4 phenom işlemci/4 gb 1600 mhz cl9 ram/80-90 tl civarı amd uyumlu anakart/ radeon 4850(varsa toxic) ekran kartı/500 gb 7200 rpm harddisk alabilirsin.2013 te çıkanları olmasa da 2011-2012 de çıkmış oyunları en yuksek ayarda rahat oynatır.Tek bi oyun oynuyosan fazla fazla yeter ki ben sadece WoW oynuyorum bu kasa ben de olsa grafiklerin tadını çıkarabilirdim,laptop da yapamıyoruz :(

canavarmı istiyorun biriktir para türkiyeye gelince al bundan 10.000+ bi fiyat tahminen

Monitore ihtiyacın yoksa 700 liraya Amd x4 phenom işlemci/4 gb 1600 mhz cl9 ram/80-90 tl civarı amd uyumlu anakart/ radeon 4850(varsa toxic) ekran kartı/500 gb 7200 rpm harddisk alabilirsin.2013 te çıkanları olmasa da 2011-2012 de çıkmış oyunları en yuksek ayarda rahat oynatır.Tek bi oyun oynuyosan fazla fazla yeter ki ben sadece WoW oynuyorum bu kasa ben de olsa grafiklerin tadını çıkarabilirdim,laptop da yapamıyoruz :(
4850 çok elektrik harcıyor ve çabuk bozuluyor diyen çok kullanıcı var.7750 falan alsın daha iyi olur

Geri