• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Laptoplarım arasındaki fark

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Callous
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Callous

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
6 Ara 2009
Puanı
12
elimde 3 adet fark var birisi baya eski ve özellikleri çok düşük ama 2 bilgisiyarımınki gayet iyi derecede bu 2 bilgisiyarımın arasındaki farklar şöyle ;

Casper

i7-2670QM CPU @ 2.20 GHz (8CPUs)
8 GB Ram
2048 mb ekran kartı paylaşımlı iken 5811 mb
Ekran kartı markası AMD redeon hd 6610m serisi ( casper için özel üretilmiş güncellemesi yok)
HDD : 500 GB
LoL oynarken fps en fazla 60 alıyorum oda en iyi halde hiç birşey yokken oyun başlarken ise minyonlar çıkmadan önce 80 civarında
ek özellik olarak slient mode fan var yanı sessiz çalışan fan'ı var

HP Pavilion g6

i5-3210M CPU @ 2.50GHz (4CPUs)
4 GB Ram
1280 mb ekran kartı paylaşımlı iken 2258 mb
Ekran kartı markası AMD redeon hd 7600m serisi ( özel üretimmi yoksa herkes içinmi herhangi bir bilgim yok , güncellenmiş durumda)
HDD : 500 GB
LoL oynarken fps 90-100 arası tf sırası 50-60 en iyi halde oyun başlarken 140 150 fps alıyorum.
Slient mode fanı yok malesef.

HP yi denerken eski çok kötü bir soğtucu ile denedim kendimin soğtucusu ile denemedim belki bu yüzden ses çıkıyor olabilir ayrıyeten kasasını açıp fanını temizliyecem.

Ek olarak Casper'da bilgisayarım sağ tık özelliklerden derecelendirmede ise ;

İşlemci : 4,6
Bellek ; 7.2
grafikler ; 6.7
Oyun grafikleri ; 6.7
Birincil sabit disk ; 5.9

HP'de bilgisayarım sağ tık özelliklerden derecelendirmede ise ;

İşlemci : 7.1
Bellek ; 5.5
grafikler ; 6.6
Oyun grafikleri ; 6.6
Birincil sabit disk ; 5.9

Peki ben şimdi hangi laptop'u kullanmalıyım Gta 4 vb oyunları oynamayıda severim ama en çok LoL önemli benim için LoL bile bu kadar fark var ise diğerlerindede aynısı olabilir Gta 4 de Fps yi hp ile yüksek alabilirim belki.

Birde şöyle birşey düşünüyorum eğer RAM'ları uyarsa Casperin ve HP nin kini değiştirmeyi düşünüyorum

RAM'lerin uyması için mhzlerinin aynı olması ve anakarta uyum son derece önemlidir, aksi taktirde uymaz.
3210m üçüncü nesil işlemcidir 2670QM ise ikinci nesil işlemcidir i7-i5'den daha hızlıdır.
Ekran kartın daha yüksek olduğu için i5'de de oyun oynayabilirsin.

Ama şunu söyleyeyim bunların hiçbiri gaming laptop değildir, çok çok verim alabileceğini sanmıyorum.

Ek bilgiler HP deki Ram tek Ram ve 2 slotluymuş bi tanesinde 4 gb lık kingston ve Casper deki 2 tane 4 er gb lık Nanyo bilmem ne markası ve 4 slot. MHz ler olarak HP deki daha üstün aynı özellikle bir adet daha bulsam hp' ye taksam uyum gösterir mi acaba 2 slotu varmış HP nin.

----------

RAM'lerin uyması için mhzlerinin aynı olması ve anakarta uyum son derece önemlidir, aksi taktirde uymaz.
3210m üçüncü nesil işlemcidir 2670QM ise ikinci nesil işlemcidir i7-i5'den daha hızlıdır.
Ekran kartın daha yüksek olduğu için i5'de de oyun oynayabilirsin.

Ama şunu söyleyeyim bunların hiçbiri gaming laptop değildir, çok çok verim alabileceğini sanmıyorum.

Gaming laptop değil ama oynanmaz da değil oynanabilir genede kendim bilgisayarcıyım ama sormakta fayda var Windows işlemcide niye casper'e düşük verdi de Hp ninkine yüksek verdi Ram leri anlayabiliyorum 1inde tek ram var birinde 2 tane ram var ondan kaynaklıdır ama işlemci farkı neden bu kadar fazla i5 işlemci neden bu kadar yüksek. HP'ye aynı marka aynı mhz li 4 gb ram takmayı düşünüyorum şuan böylece casper bilgisiyarımdan üstün olabilir ve oyun oynarken fpsim yüksek olur aklımda deli sorular var şuan :D

i7 i5 ten daha iyidir mantığıyla hareket etme bak i7 işlemcin 2.nesil ve i7 lerin 2.neslinde hep sorun var ısınma,performans kaybı vs. zaten bir üst nesil diğerinin eksiğini giderip onun açığını kapatarak açılıyor şuan 4.nesli çıktı i7 nin gerisini sen düşün artık :) hp deki parçalar daha uyumlu ve iyi görünüyor casperdaki işlemci i7 nin sorunlu olan nesillerinden ve ekran kartını da ben hiç duymadım onun gerçekten :) hp ye bi 4 gb ramm taktır devam et ;)

Bilgisayarcıyım diyorsun ama slotların uyup uymayacağını bize soruyorsun :D
Niklaus'un dediği gibi aradaki en büyük fark ekran kartın.
Birinde tek ram, diğerinde iki ram olmasının alakası bile yok

----------

Ekran kartında Casper 6 gb ? HP de 2 gb. 1 üst serisi olması bu kadar fark ettirebilir mi ?

Casper'da ekran kartın 6GB Değil, 2gb paylaşımlı.
Yani çok zorda kalırsa ekran kartı RAM'den güç alıyor ondan 5811 mb olarak görünür.

HP deki de Ram den alıyor oda 1 gb ekran kartı paylaşımlı slotlar arasıda kararsızım kingston markalı 8 gb ram tek parça alıp takmayı düşüyorum 2 slotun 2 sinide doldurursam sorun çıkabiliyor.

Her zaman paylaşımlı ekran kartı laptoplardan uzak durun, paylaşımsız almaya özen gösterin.

Her zaman paylaşımlı ekran kartı laptoplardan uzak durun, paylaşımsız almaya özen gösterin.

HP'dede paylaşımlı aldım zaten 1 yılı geçti 2 side :D ama onda hiç bi oyun kuruyumda fps kaç alırım diye denememiştim bu daha iyi diye :) Deneyince o iyi çıktı i5 işlemci ama 2 çekirdekli ama bu kadar fark çıkmaması gerekiyor i7 işlemcide 4 çekirdek var hala aklımda deli sorular var.

2x2 bölmek yerine direk 4gb taktır hem slotta boş yerin de olur.

Anlamadım gerçekten 2x2 bölmek yerine direk 4gb ? şuan HP de 2 slot var 1inde şuanda 4gb ram var diğeri boş o boş olana 4 gb mı takayım diyorum oksa mevcut olan 4 gb i söküp yerine 8 gb mı taktırayım ve diğer slot gene boş kalsın.

MHz olarak nasıl birşey alayım reis hepsiburada.comdan almayı düşünüyorum ama bi baksanda ordan bana bir söylesen olmaz mı ?

1600 mhz alırsam laptopun ısınma problemi vb. şeyler artar uyum göstermeme problemi çıkmazmı peki ?

Şuanda kullandığın ramlere ve anakartının desteklediği mhz ye göre alacaksın.

peki neresinden öğrenebilirim Bilgisayarcıya gitmeden öğreniyim ona göre gideyimki sonradan beni kazıklamasın.

----------

Birde reis 2 slotuda doldursam aynı modelden aynı Rami alsam 4 gblık hem maliyetini düşürsem olur mu ? çok mu sıkıntı çıkarır.

Geri