• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Mekatronik bölümü hakkıında bilgisi olanlar

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan JaillBos
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

JaillBos

Üye
Aktiflik
K.Tarihi
21 Tem 2009
Puanı
0
Arkadaşlar ben mekatronik bölümü okumak istiyorum ama meslek lisesi mezunu değilim anadolu lisesinden mezun oldum . Eksiklerim var ama hiç de bilmiyor değilim puanımın yettiği yerlerdeki bölümlerde okumak istiyorum.

Zor bir bölüm mü okuyanlar varsa aranızda bana bir yardımcı olun

Benimde tercihlerim arasında var elektromekanikle alakalı bişey olması lazım :d

2qt974h.gif

Eğer Dgs sınavını geçersek güzel bölümmüş :D

2qt974h.gif

Eğer Dgs sınavını geçersek güzel bölümmüş :D

Bende bunu atmayı düşünüyordum, en iyi tarifi bu resimde var bölümün. Benim tercihlerim arasında da var. Elektrik - Elektronik mezunuyum ama gördüğün gibi mekatronik için çok şey lazım elektronik yetmiyor sadece :D Bu sene hocalarla konuştuk bu bölümü ve açıkçası kimse kolay demedi. Hatta üzerine basa basa zor dediler ama güzel bölüm diye de eklediler.
Şahsen ben meslek lisesi mezunu olduğum için biraz tecrübeli görüyorum kendimi ve zor olacağını düşünüyorum. Yani tercihlerim arasına yazarken bile kaç kere düşündüm, tutarsa okuyabilecek miyim diye. Tabi herkes bir değil, sen bu bölümü istiyorsan seni tatmin edecek derecede bir araştırma yap. Kafana yatarsa yazarsın.

Türkiye koşullarında olduğumuz için hiçbir arkadaşıma ve insana elektronik bölümünü ve dallarını tavsiye etmiyorum eğitim sistemimizde sonuna kadar teorik bilgi aşılanıyor halbuki işe gelince pratik birşey kazandırılmıyor ben 7 yıla yakındır elektronik üstünde eğitim alıyorum ve sadece teorik herkse tavsiyemdir bu bölümden uzak durun başta eğlenceli gözüksede kesinlikle günümüz bilim ve teknolojisi ile alakalı bir eğitim değil hayal kırıklığı ve asosyal bir hayata atılmış olacaksınız bunun yerine sahil kesimi bir bölgede iseniz beyaz eşya,iklimlendirme bölümlerini tavsiye ederim yerel turizim olmayan bölgelerde ise elektrik eğitimi almış biri daha rahat eder elektronik okursanız sadece elde ettiğiniz el alışkanlığı gibi görünecek hemen her çeşit işi göre bilir olacaksınız fakat dış dünyada işler daha farklı bu yüzden elektronikten uzak durun şöle anlatayim size

uluslar arası elektronik robotik yarışmalarda Türkiye hala ışığı izleyen robotik araba yapıyor ne ilginç bunun devresi internette bile var cevherinizi kaybetmenizi istemem elektronik okuyan elektrik işini görebilir devre tamirinden anlar ama sözde işe yaparım diyerek giren bir elektronikçi ancak 1 yılda işe ısınabilir ve işteki acemiliğini ağır bir şekilde kabullenir .
i

Bu bölümüde yazdım tercihlerime . Bölüm hakkında biraz fikir sahibi olan abilerimle konuştum bölüm tanıtımı güzel başta kendini sevdiriyor ama zor diyorlar iş alanı hakkında çok az bilgiye sahipim :( senin dediğin gibi günümüz Türkiye şartlarında bazı bilim dallarına yeterli öncelik ve ilgi gösterilmediği için birkaç yılda bir gelişme yaşanıyormuş. Bu konularda kesin bilgilerim yok yani okuyanlar daha iyi bilir de kendini geliştirdikten sonra bir yerde iş bulabilirsin herhalde . 2 yıllık bölümü okuduktan sonra sınavla ile uzatılıyor sınavı kazandıktan sonra farklı mühendisliklerde seçebiliyormuşuz farklı bir bölüm seçersek tekrar 1 . sınıftanmı başlıyoruz farklı mühendislik dediğimde mekatronik mühendisliği elektirik mühendisliği vs.

Bu bölümüde yazdım tercihlerime . Bölüm hakkında biraz fikir sahibi olan abilerimle konuştum bölüm tanıtımı güzel başta kendini sevdiriyor ama zor diyorlar iş alanı hakkında çok az bilgiye sahipim :( senin dediğin gibi günümüz Türkiye şartlarında bazı bilim dallarına yeterli öncelik ve ilgi gösterilmediği için birkaç yılda bir gelişme yaşanıyormuş. Bu konularda kesin bilgilerim yok yani okuyanlar daha iyi bilir de kendini geliştirdikten sonra bir yerde iş bulabilirsin herhalde . 2 yıllık bölümü okuduktan sonra sınavla ile uzatılıyor sınavı kazandıktan sonra farklı mühendisliklerde seçebiliyormuşuz farklı bir bölüm seçersek tekrar 1 . sınıftanmı başlıyoruz farklı mühendislik dediğimde mekatronik mühendisliği elektirik mühendisliği vs.
Eğer iki yıllık mekatronik okuyup uzatmayı düşünüyorsan, DGS(dikey geçiş sınavı) var eğer bunda yeterli puanı alırsan mekatronik bölümü olan istediğin üniversitede 3. sınıftan devam ediyorsun.Ama 2 yıllık mekatronikte elektriğe geçiliyor mu bilmiyorum. Bölüm hakkında şunu söyliyebilirim,üniden bi arkadaş sürekli robotlarla uğraşıyorlar diyordu yazılımsal ve donanımsal olarak.Ama şahsen bir bilgim yok bölüm hakkında. Ve sen iki yıllık ön lisans eğitimi alacağın için ne derecede yararlı olur onu bilemiyorum. Bölümü yazmadan önce istihdam yerlerini ve oranlarını iyi araştırın.

Birde meslek lisesi mezunu değilim sorusu için,meslek lisesinde orda göreceğin bir bilgi vermiyorlar zaten.Meslek lisesinin tek avantajı sadece uygulama ve bu tarz konularda tecrübeli olunması.

Bizim bir matematik hocamız vardı lisede hep birilerini mekatronik mühendisi yapmaya çalışırdı, söylediğine göre epey sağlam matematik gerekiyormuş bir kaç mühendisliğin birleşimiymiş ama şöyle bir sorun var parça parça bir kaç dalda uzman olmak yerine tek bir dalda kralı olmak en iyisidir bence.

Mekanik + Elektrik + Elektronik + Otomasyon + Gömülü sistemler daha toplanırda en kısa böyle açıklayabilirim :)

ben bu bölüm için 3 senedir çalışıyordum ama bu sene gidicem :) bölüme gelirsek bana göre geleceğin mesleklerinden birisi mekatronik sebebine gelince mekatronik kapsadığı bölümler hayatımızda önemli yeri var :) iş imkanlarına gelince bütün makina elektronik bilgisayar silah gibi fabrikalarda iş imkanları var :) bölümün tek sıkıntısı zor olması :)

Mesleki ingilizceye hakim olursan geleceğin mühendisi olabilirsin.Kapladığı alan cok büyük ihtiyaç duyulan kişilerdir.

Yorumlar için sağolun :) bölümü seçen arkadaşlara da başarılar diliyorum umarım istediğiniz yere yükselirsiniz :) birde nereleri yazdınız ?

Geri