• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Rift Online Sınıflar: Cabalist Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

1 aylık bir oyuncuyum Rift'te. Neredeyse tüm leveling boyunca Shaman olarak oynadım. Deneme amaçlı caster olarak ise Inquisitor denemiş ve oynamıştım. Level 50 olduktan sonra expert dungeonlarda Shaman olarak zorlandığımı (burada bir not düşmek isterim; çoğu dungeonda melee iseniz işiniz hep zor oluyor. Oyunun biraz dengesizliği. Herhangi bir caster ise hiç zorlanmıyor) gördükten sonra caster olarak oynayayım dedim. Aklıma hiç kullanmadığım Cabalist soul'u geldi. Nedir diye merak ederek gittim ve Inquisitor soulunu silerek Cabalist'i aldım.

Evet şimdi başa dönelim, nedir Cabalist? Cabalist skillerine dikkat ederek görebileceğiniz üzere çok sağlam bir aoe hasar veren souldur. Diğer classlarda durum nasıldır çok bilmesem de bu kadar çok aoe damage veren spelleri olan başka bir soul olduğunu düşünmüyorum (yanılmış olabilirim elbette, düzeltin lütfen). AoE hasar kısmına birazdan tekrar değiniriz. Biraz Cabalist'in kendine has bazı özelliklerine dönelim. Cabalistlerde Sigil (6 tane) ve Lurking Decay diye bazı skiller var. Sigillerden sadece 1 tanesini aktif edebiliyoruz ve silinene kadar üzerimizde durabiliyor. Üzerimizdeki aktif sigili harekete geçirmek için
Obliterate ya da Tyranny spellerinden birini kullanmak durumundayız. Sigillere tek tek bakalım ne işe yarıyor;

Sigil of Binding: Obliterate ile tekli, Tyranny ile çoklu düşmanlar karşısında hasar verdiğimiz an sigil silinir ve düşman(lar) 5 saniyeliğine %50 yavaşlar.

Sigil of Power: Sigili aktif edip kullandığımızda vurduğumuz düşman(lar) başına 305 mana geri kazanıyoruz. Tavsiyem bosslarda bunu mana azaldığı zaman Obliterate kullanacağınız zamana saklamanız.

Sigil of Ravaging: Bu sigil ise Lurking Decayle birlikte verdiğmiz hasarın %100'ü kadar bize sağlık olarak geri dönüyor.

Sigil of Ruin: Bu sigil kullanıldığında verdiğimiz hasar ile (aoe yapıyorsak vurduğumuz tüm düşmanlar)
düşmanı 2 saniyeliğine stun'a sokuyoruz.

Sigil of Secrecy: Sigil deaktif olduğunda Sigil of Ruin gibi çalışıyor ve düşman(lar)ı 5 saniyeliğine silence ediyor.

Sigil of Woe: Bu sigi ile düşman(lar)daki herhangi bir buff'ı silmemize yarıyor.

Sigilller bu şelikde. hepsinin kendine özel cooldownları var ancak birlikte kullandıkları bir global cooldown yok. O sebepten birib kullandıktan sonra hemen başka birine geçebiliyoruz.

Lurking Decay dediğimiz
Decay spellini kullanarak kendi üzerimizde açtığımız, 3 kere stacklenebilen bir buff. Decay channeling denilen türden bir büyüdür ve 1 kere tam olarak kullanıldığında 3 Lurking Decay kazanıyoruz. Lurking Decay'i gene Obliterate ve Tyranny spellerimiz için biriktiriyoruz. Lurking Decay'in her bir stacki silindiğinde vurduğumuz düşman ve 5 metre çevresine death damage bırakıyor. Obliterate 3 stack'i birden, Tynanny ise bir Lurking Decay siliyor. Tekli hedefte Obliterate, çoklularda Tyranny kullanmak gerekli. Ayrıca Obliterate spelli Lurking Decay ile kullanıldığında silinen Lurking Decay'ın verdiği her hasar 2 kat fazla vuruyor. Yani tekli bir hedefte 3 stackli bir Lurking Decay'i Obliterate ile kullandığımızda rahatça 2000'in üzerinde bir hasar veriyoruz critsiz. Crit de girerse iyice çılgın atıyor

Tabii sadece bu kadar büyü yok. Gene çoklu hedefler için kullanılması elzem 2 büyü daha var
Curse of Solitude (tekli hedefte de kullanabilriz elbette, bosslar falan için) ve Bound Fate. Tekli hedefler için ise Dark Water, Distorted Shadows ve asıl büyümüz olan Shadow's Touch var. Shdow's Touch görebileceğiniz üzere sadece tekli hedefler için değil, çoklu hedeflerde de (maksimum 3) kullanılabiliyor. Ancak Tyranny ve Bound Fate varken zaman kaybı yaratıyor casting zamanı ile. :oklularda dayanın Tyranny'e.

Şimdi bir örnek vermek istiyorum. Diyelim önümüzde 4 kişilik bir mob grubu var. Tank gitti çekti. Hemen bir tanesini hedef alıp Curse of Solitude'ü sallıyoruz üzerine. Sonra Decay ile Lurking Decay'imizi 3 stack yapıyoruz. Aynı hedefe Bound Fate sallayıp, Tyranny' abanıyoruz 3 kere. Sonragene Decay ile stacklenip gene Tyranny. Dehşet bir AoE damage'e sahip oluyoruz bu şekilde. Grup mrup dayanmıyor hali ile. Bu arada
Sign of Asias diye bir skillimiz var. Bu skilimiz 2 dakika cooldown'a sahip ve kullanıldığında 6 saniyeliğine mana ve Lurking Decay kullanımızı sıfırlıyor. Bu çoklu grup ile karşılaştığımda Bound Fate'ten hemen sonra bunu aktif edersek Tyranny büyümüz Lurking Decay silemeyecek ve global cooldownları da hesap edersek 6 kere ard arda Tyranny kullanabiliyoruz. Zaten düşman müşman kalmıyor geriyo o zamana dek

Ayrıca bir yararlı şeye daha değinmek isterim:
Maelstrom. Bu büyüyü kullandığımız zaman hedefteki düşmanın 15 metre etrafındaki diğer hedefleri tek bir noktada topluyor. Özellikle tankin bazı aggroları kaçırdığı (ya da dps'in aggroyu abarttığı) zamanlarda dağılan mobları toparlamanın en mükemmel çözümü. Böylece biz de aoe damage yapmak için kendimize de pay çıkartabiliriz burada.

Ezcümle, healer olmak istemeyen Clericler için Cabalist çok keyiflli bir seçenek. Şu an için çok fazla talep görmese de zaman içinde yüksek aoe hasarının değeri anlaşıldığında aranan bir soul olacağını düşünüyorum.

Alıntıdır.

Geri