• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Sıfırdan Visual Basic Öğrenelim ~ Uygulamalı ve Görsel Dersleri / Sürekli Güncel...

TheOttoman

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
11 Haz 2009
Puanı
190
logocb.png

Sıfırdan Visual Basic Öğrenelim ~ Uygulamalı ve Görsel Dersleri / Sürekli Güncel...
maxicon.png

Sevgili arkadaşlar, forumda birçok arkadaşımızın bu aralar Visual Basic üzerine yoğunlaşması sebebi ile bu konuyu açmış bulunmaktayım. Umarım hepinize bu konu yardımcı olacaktır. Bu konunun diğer konulardan farkı ne olacaktır ?

icon-module-folder.png
Görsel Rehber
icon-module-folder.png
Örnek Uygulamalar
icon-module-folder.png
Videolu Dersler
icon-module-folder.png
Araç Gereçler

maxicon.png

Visual Basic Öğrenmek Kolaymıdır?

Arkadaşlar Visual Basic proğramlama dillerinden bence en kolay olanıdır. Genelde proğramlamaya başlayacak olan kişiler visual basic ile başlarlar ve kendilerini geliştirirler. Zaten visual basicte nesneler elimizin altında. Anlayacağınız bu konuyu dikkatle dinleyip, gerekli herşeyi uygularsanız visual basicte kendinizi geliştirebilir ve üst düzey proğramlama dillerine geçebilirsiniz.

Ders 1 ) Nesneler

Visual Basic'in ilk bilinmesi gereken kuşkusuz nesnelerdir. Aşağıdaki resimde nesneleri daha da iyi tanıyabilirsiniz.

nesneler.png

Kısacası nesneler bu şekildedir. Proğramı açtığımız zaman karşımıza zaten bu görüntü çıkacaktır.

Ders 2 ) Nesnelerin Özellikleri

nesneozellikleri.png

Ders 3 ) Nesnelerin Temel Komutları

Bir üst resimde belirttiğim gibi iki terim ile sık sık karşılaşacağız. Bunlar true ( olmak ) ve false ( olmamak ) üzere ikiye ayrılır. Nesnelerin ortak özellikleri aşağıdaki gibidir.

Visible : Nesne Gözüksün veya gözükmesin. Örnek;
MaxolojiButonu.Visible = True
Enable : Nesne kullanılabilsin, kullanılamasın. Örnek;
MaxolojiButonu.Enable = False
Font : Nesnenin yazı tipi ne olsun. Örnek;
YaziKutusu.Font = "Arial"
Heigh : Nesnenin yüksekliği (Boyu) ne olsun. Örnek;
MaxolojiButonu.Heigh = 200
Width : Nesnenin yüksekliği (Eni) ne olsun. Örnek;
MaxolojiButonu.Width = 200
Left : Nesnenin Konumu (Sola Uzaklığı) ne olsun. Örnek;
MaxolojiButonu.Left = 200
Top : Nesnenin Konumu (Yukarıya Uzaklığı) ne olsun. Örnek;
MaxolojiButonu.Top = 200
Color : Nesnenin rengi ne olsun. Örnek ;
MaxolojiButonu.BackColor = rgb(100,20,35)

Peki bu komutları nereye yazacağız diyenler için aşağıdaki resmi takip ediniz.

komutlar.png

Konumuzun sonuna doğru her nesne için özel komutları tek tek ele alacağız. Bu komutlar bütün nesnelerin ortak komutlarıdır ilerde hepsini tek tek ele alacağım.

Ders 4 ) Kodlamaya Giriş Yapıyoruz

Arkadaşlar şimdi rahatlayalım yukardaki bilgileri güzelce aldıktan sonra artık yavaş yavaş kodlamaya doğru geçiyoruz. Kodlamaya başlarken temel kodları mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. Tabiki ben bu temel kodları hemen ele aldım. Resimle anlatayım ne dersiniz ?

kodlama.png

Ders 5 ) MsgBox Kullanımı

Evet arkadaşlar aşağıdaki resimlerlede MsgBox kullanımını anlatacağım. Bazı proğramlarda Proğram Yapımcısı butonunu görmüşsünüzdür.İşte o butonun nasıl yapılacağını anlatacağım.

msgbox.png

Ders 6 ) PasswordChar Özelliği

Arkadaşlar size ufak bir bilgiden bahsedeciğim ilerde belki işinize yarayabilir. TextBox kutusunun içine birşey yazdığımız zaman ***** veya istediğiniz gibi görünmesini istiyorsanız yani şifre giriyormuşsunuz gibi istiyorsanız aşağıdaki resmi uygulayalım.

passwordc.png

Ders 7 ) ToolBox'a Nesne Ekleme

tolboxnesne.png

Örnek Uygulamalar

Örnek uygulamalar ile basit şekilde proğramların nasıl yapıldığını kavrayacağız yani anlayacağınız temelleri atmış olacaz.

Yakında....

ARAÇ GEREÇLER

VB.Net Proğramlama Kitabı
(upload theottoman.)

Vb.Net Proğramlama Kitabını İndirmek için Tıklayınız.

KodBank 2.0

KodBank 2.0 İndirmek İçin Tıklayınız.

Zulüm, başkasına ait olanları sahiplenmektir ve Allah zulmedenlerin yanında değildir!
Konular sürekli eklenecektir. Her ihtimale karşı konuyu parça parça açıyorum.
Saygılarımla...
Bu arada teşekkür butonuna basmayı lütfen unutmayınız. Bu konunun eşi benzeri yok...

Son düzenleme:
saol kardeşim güzel konu bilmeyenlere yardımcı olucak. ama birşey sormak istiyorum doğrusu proğram mı program mı ?

emeğine sağlık. Neden vb.net anlatmıyorsun ? .net olsa daha iyi olurdu benim düşüncem

Zaman buldukça yenilerini ekleyeceğim.

Çok yakında Videolu Dersler eklemeyi düşünüyorum..

İnşallah bölümü hareketlendirir senin paylaşımların zaten hareket kattı :)

# Yeni konular bir saat içerisinde gelecektir...

milletin gözü korkuyor yok vb.net miş yok vb miş yok autoit miş. aslında isteyen hevesi olan herkes - herkezde olabilir :) - program yazabilir. takıldığı yerde de sorununa burda ( VisualBasic , VB.NET , Acces , Foxpro) mutlaka cevap bulabilir ;)
bu sözlerim başlıyacağım ama yapamam diyenlere :)

Özcelikle yapmış oldukların ve yapıcakların için çok teşekkürler.
Öncelikle ben bu Visual basic konusunda yeniyim bu visual basic programını nasıl indirebilirim burda bir konu buldum kurulumla ilgili ama o konudakileri yaptım ve visual basic in açma simgesi gelmedi.Başka bir yerden setubunu buldum ordan iste bende Cd felan istedi bu programi nerden tedarikedebilirm lütfen yardımcı olursan çok sevinirim.

bu 2,6 mblık klasörü indirmemlw hersey bitiyor dimi baska bişi gerekmiyor ?
bu arda lik çalıştı çok saol kardeşim.

herşey bitmiyor . onu açıcaksın internet'den gerekli şeyleri indiricek kendisi

Tamam şuan iniyor 115Mb indi az kaldı .Bu indikten sonra bir yüklemesi kaliyor ozaman?

----------

Birde bir şey daha sorucam mesela hazır bir oyun Benim oynadim bir oyun CrossFire die silahli bir oyun onun programfileste tum gerekli resimleri müzikleri fln var
ben bu oyunu misaal kendime gore yapabilirmiyim yani daha kolayi gibi Ecsro fln gibi 20kat olsun her şey oları yapabilirmiyim :)

Geri