• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Vb.net Mysql Veri Tabanı Kullanımı - Mysql .Net Connector Yükleme (Resimli)

Cottonmouth

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
14 Ara 2011
Puanı
162
Sitesinden Mysql .Net Connector Son Sürümünü Yükleme

1)
MySQL :: MySQL Downloads sitesine girin.Connector/Net kategorisinin altındaki Download'a basın.

8e3f8e455d654c62be5f069eezbma.png

2) MSI Installer veya Zip olarak indirebilirsiniz. Sağ kısımdaki download buttonlarını kullanın.

08f633b9d21d4a0595471ce.png

3) » No thanks, just take me to the downloads!'a tıklayarak bu bölümü atlayın

7f190d0c4ab34ad4b1d0340.png

4)
Mirros in: TUrkey kısmından Istanbul Technical University - FTP'yi seçin. (Aslında farketmez istediğiniz mirrordan indirebilirsiniz.)

bcf3938850264512a4f530b.png

5) İnen dosyayı açın. Next ile devam edin.

eae76e6b5c504ac5a83254a.png

6) Complete'yi seçin Next'e basın. Daha sonra Install'ı seçin.

00af934ca5814aecb78939a.png

7) Finish ile yüklemeyi tamamlayın.

1fab613a7b8c4b36bfd88de.png

8) Visual Studio'da mysql kullanabilmek için Mysql.datayı reference olarak eklemeniz gerekiyor. Bunun için projenizi açtıktan sonra Project- Add Reference yapın.

c86866756e3b48a2a80ff06.png

9) Browse sekmesinden Mysql.Datayı bulup OK butonuna basın.Mysql.data projenize eklendi.

b87635578c8144fb92aba56.png

VB.NET Mysql Veritabanına Bağlanma

1) Ado.net'den farklı olarak burada MySqlConnectionStringBuilder adında bir sınıf var. Bunu kullanabilmek için öncelikle MySql.Data.MySqlClienti import ederek formumuza dahil edelim.

PHP:
Imports MySql.Data.MySqlClient

2) MySqlConnectionStringBuilder kullanımı aşağıda. Gereken yerleri kendi veritabanınıza göre değiştirip kodları ekleyin.

PHP:
Dim baglanti_dizisi As New MySqlConnectionStringBuilder
baglanti_dizisi.Server = "255.255.255.0"
baglanti_dizisi.Database = "Maxigame"
baglanti_dizisi.UserID = "Cottonmouth"
baglanti_dizisi.Password = "123456"

3) Bağlantı kurmak içinse MySqlConnection sınıfı kullanılır.

PHP:
Public mysql_baglanti As New MySqlConnection

4) Bağlanmak için kodlarımız

PHP:
mysql_baglanti.ConnectionString = baglanti_dizisi.ToString

Try
    mysql_baglanti.Open() 'Bağlantı açılıyor
Catch ex As MySqlException 'Hata sınıfı olarak Mysql'in hata sınıfını kullanıyorum.
    MessageBox.Show(ex.Message, "Hata Numarası : " & ex.Number.ToString, MessageBoxButtons.OK, MessageBoxIcon.Error)
Finally
    mysql_baglanti.Close() 'Bağlantı kapatılıyor
End Try

Son düzenleme:
Hayır FTP deki veritabanına bağlanamazsın. Şöyle olabilir anca; önce veritabanını ftpden indirir sonra ona bağlanır işin bitince tekrar upload eder.

Daha açıklayıcı olabilirdi. Mesela sen Connector 6.4.4 indirin diyorsun ama Visual Basic 2008 express de görmüyor 6.4.4'ü. Bunlarıda açıklarsan daha iyi bir konu haline gelebilir.Connector 5.0.9 u indirdiğimde sorun düzeldi.

mysql değilde mssql içinde aynı zamanda çalışır mı bu kodlar?

Daha açıklayıcı olabilirdi. Mesela sen Connector 6.4.4 indirin diyorsun ama Visual Basic 2008 express de görmüyor 6.4.4'ü. Bunlarıda açıklarsan daha iyi bir konu haline gelebilir.Connector 5.0.9 u indirdiğimde sorun düzeldi.

O sürüm .net framework 4 içindir visual studio 3.5. Sürüm ayrıntılarına bakarak görebilirsin bunu.

----------

mysql değilde mssql içinde aynı zamanda çalışır mı bu kodlar?

Hayır aynen bu şekilde yazarsan çalışmaz. Ama mssqlde ufak değişiklikler var. Mysql kullanmanı öneririm ayrıca.

Öncelikle bu işe yeni başlayan birisi olarak yapmış olduğunuz paylaşıma sonsuz teşekkürler...
Benim sorunum şu: Add Referance kısmını tıklayınca açılan pencerede MySQL.Data veya MySql ilw başlayan herhangi bir başlık göremiyorum. Connectorlerin tamamını sırayla indirip denedim 6.4.4 üde 5.0.9 uda x32 bit, x64 bit yani kısacası ne yaptıysam olmadı bu konunun çözümünde yardımcı olabilir misiniz? Tekrar hatırlatayım bu işe yeni başlamış birisiyim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

hosttaki veritabanına bağlanabiliyomuyuz bununla yoksa sadece kendi pc mizdeki veritabanına bağlanıyo?

FTP sunucumda internet sitem var MySQL veri tabanlı Asp.NET ile yapılmış. Orda kulllanıcı kayıt-girişli ASP.NET buldum. Ordaki siteye bağlanılabilirmi ?

FTP sunucumda internet sitem var MySQL veri tabanlı Asp.NET ile yapılmış. Orda kulllanıcı kayıt-girişli ASP.NET buldum. Ordaki siteye bağlanılabilirmi ?

Evet internetteki mysql veritabanına bağlanabilirsin. Bağlantı dizini buna göre ayarlıyacaksın ekstra bişey yapmana gerek yok.

Hocam Merhaba Bi Sorum Olucaktı?

vb.net ile mysql ile internetteki bir veri tabanına bağlanıyorum.Kod gereği timer ile bağlantıyı açıyorum kapatıyorum timer daha sonra tekrar açıyor veri tabanını ve kapatıyor bu da bi trafiğe yol açıyor.Bağlantıyı kapamadan açık olan bağlantıyı bulup tekrar işlem yapabilirmiyim ?

Geri