• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

2D Android Oyun Yapıyorum - [Block Game] - [10.01.2016] -<|:)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Dentrax
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Dentrax

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
20 Şub 2011
Puanı
707
pbzvby8i.gif

Update : [10.01.2016 - 11:25] - PreAlpha(1.2.0)

n8cq0.png

GİRİŞ

Herkese Merhabalar !!!

Sistem ve Algoritmalar

Game Name : Unknown
G ame Engine : Unity 3D - 5.3.1.f1
Code Name : "BlockGame"
Language : C#

CPU : i7 4720HQ
GPU : GTX970M

System : Windows 10 Pro

Developing Model : Spiral Model

Algorithms;

1) Flood Fill
2) Polyominoes
3) Two Dimensional Space
4) Object Ppool Pattern

n8cq0.png

Kullanıcılar Ne İstiyor?

Öncelikle bu konuya bir açıklık getirelim. Genelde oyun geliştiren kişiler veya şirketler kullanıcının yorumlarını çok dikkate almazlar.

Özellikle GooglePlay'de birçok oyunu ve yorumları taradım, iOS 'da da gezdim. Aslında %20'den fazla bir yorum farkı yok.

Peki konuya geri dönelim, kullanıcıların istedikleri nedir ? İşte çok nadir geliştiricilerin dikkat ettiği hususlar ;

1) Öncelikle onları yaptığı yorumlar mutlaka okunmalı, dinlenmeli.
2) Oyunun türkçe desteği yoksa özellikle Türkiye şartları için 1 yıldızı yersiniz.
3) Oyunun güncellemeden sonra açılmaması da aynı şekilde 1 yıldız.
4) Oyun güncellendi, kullanıcının yaptığı emekler silindi, 1 yıldız...
5) Güncelleme notları çok detaylı olmamalı, yazılımsal bir terim kullanılmamalıdır. Bunu isteyenler için oyun içinden bakmaları için bir buton olmalı.
6) Oyun hem online hem de offline olarak oynanmalı, internet olmadan çalışmalı, bluetooth vb. gibi donanımsal destek ile arkadaşları ile oynayabilmeli.
7) En önemlisi, rahatsız edici, sinir bozucu reklamlar direkt 1 yıldız...
Not: Oyunda rastgele, gereksiz reklam kullanmayacağım, bunun için çok güzel hazırlanmış fikirlerim var.
8) Sürekli güncellme kesinlikle olmayacak, herkesi interneti sınırsız değil.
9) Sinirbozucu, zor olmayacak, zorluk derecekleri olacak. Yoksa 1 yıldız...
10) Zaman geçirmelik oyun olmalı.
11) Facebook, Google+ gibi servisler dışında extradan bir servis daha olmalı. 2 hesabıda yoktur, biryerlere birşey yazmaya güvenemiyor olabilirler. (Özellikle orta yaş kesimi)
11) Bulut sunucu ile kayıt sistemi olmalı ve başka telefona oyun aktarılabilmeli.
12) Oyun içi nesneler pahalı olamamlı ve P2W sistemi değil, W2P olmalı. (İlerleyen sürümleri bekleyin.)
13) Hem kızlara hem de erkeklere ve her kesime hitap eden bir tür olmalı.
14) Oyunun başında sıkıcı 1 saat süren öğretici olursa uygulamanız silinip, 1 yıldızı yersiniz.
15) Oyunun donmaması gerekiyor.

n8cq0.png

Oynanış Mekaniği

Oyunun oynanışını en çok etkileyecek olan algoritma Polyomino algotirmasıdır.
Dünya üzerinden rastgele polyo şekiller alınarak sistem geliştirilece.
Çok fazla spoiler vermek istemiyorum aslında beta sürümüne kadar da mekaniği yazmayacağım.

n8cq0.png

Pre-Alpha [1.2.0] Download

Pre-Alpha [1.2.0] ChangeLog

EKLENENLER
=======================
-Arkaplan resmi artık hareket ediyor.
-Orta tuşa basınca artık dünya üzerinden rastgele yeşil renk blok kümesi seçiliyor. Her basışta rastgele şansla değişiyor.

DÜZELTİLENLER
=======================
-Orta tuşa basınca şekilen blokların daha fazla seçilme sorunu düzeltildi.

1Mdo9p.png

n8cq0.png

Geliştirici Yorumu

[22.12.2015]

Build tarihleri birkaç gün geride olabilir. Bunun nedeni sistemde olan bir problem yüzünden geç kaldı.
Hali hazırda bekleyen birkaç build daha var. Gün aşırı veya gerektiği gün yeni sürümü ile güncelleyeceğim konuyu.
Bu arada hiçbir partikül, effekt vb. hiçbirşey eklenmemiştir. Daha ilk sürümü yani sonuçta...
Birçok güzel fikir var aklımda, zamanla geliştikçe ortaya çıkacaktır.

CandCrushSaga sistemi baz alarak geliştiriyorum. Oyun profesyonel bir şirket King tarafından geliştirildi tabiki.
Onlar çok profesyonel, efektleri bile yazılımla yapıyorlar, benim o kadar bilgim olmadığından oyun motoru kullanıyorum.
Elimden geldiğince profesyonel bir iş çıkarmaya ve en iyisini vermeye çalışacağım.

Oyun için en önemli şey Ram/Performance optimizasyonu.
PC'de yüksek frekansta çalışan CPU ile bu farkı anlayamıyoruz ama telefonda işler değişiyor.

NOT: Konu bazen güncellenmeyebilir, bu benim %80 üşengeçliğimden, %20 proje ile ilgilenmediğimden olabilir.

n8cq0.png

Önceki Sürümler

=>Pre-Alpha Sürümleri

Pre-Alpha [1.1.0]
Download
ChangeLog

EKLENENLER
=======================
-Arkaplan resmi artık hareket ediyor.
-Orta tuşa basınca artık dünya üzerinden rastgele yeşil renk blok kümesi seçiliyor. Her basışta rastgele şansla değişiyor.

DÜZELTİLENLER
=======================
-Orta tuşa basınca şekilen blokların daha fazla seçilme sorunu düzeltildi.

Pre-Alpha [1.1.0]
Download
ChangeLog

EKLENENLER
=======================
-Arkaplan resmi eklendi.
-Dünyanın çevresini saran bir kenarlık eklendi.

Pre-Alpha [1.0.2]
Download

http://www.mediafire.com/download/wi8jiywi4aku77d/Pre-Alpha_1.0.2.rar
ChangeLog

EKLENENLER
=======================
-Farenin orta tuşu artık aynı satırda bulunan yeşil blokları şeçiyor.
-Farenin sağ tuşu seçilen blokları temizliyor.

DEĞİŞTİRMELER
=======================
-Nesneler oluştur/sil ile çalışıyordu, aktif/pasif olarak değiştirildi ve performans artışı sağlandı.

DÜZELTİLENLER
=======================
-Orta tuş ile seçtikten sonra farenin sağ tuşu ile tekrar seçim yapınca, eski oluşturulan işaretçikler silinmiyordu.

Pre-Alpha [1.0.1]
Download

http://www.mediafire.com/download/4irtxkuic1gmtpd/Pre-Alpha_1.0.1.rar
ChangeLog

[HOTFIX]

-Pre Alpha 1.0.1 sürümü ile ufak hatalar düzeltilmiştir.

DEĞİŞTİRMELER:
=======================
-Fare ile seçilen yerin iç kısmı aynı tip imleç ile artık dolduruluyordu, koordinatına göre otomatik imleç atanarak daha hoş görüntü sağlandı.

Pre-Alpha [1.0.0.1]
Download

http://www.mediafire.com/download/grdd5y4d6365u5g/Pre-Alpha_1.0.0.1.rar
ChangeLog

[HOTFIX]

-Pre Alpha 1.0.0.1 sürümü ile ufak hatalar düzeltilmiştir.

DÜZELTİLENLER
=======================
-Fare imleci artık dünya dışına çıkmıyor.

Pre-Alpha [1.0.0]
Download

http://www.mediafire.com/download/kkz4nxkdk3ql3rd/Pre-Alpha_1.0.0.rar
ChangeLog

-Pre Alpha 1.0.0 sürümü, "BlockGame" kod adı ile, oyunun ilk sürümüdür.

EKLENENLER
=======================
-Dünya oluşturuldu.
-Bloklar oluşturuldu.
-Mavi,Yeşil,Kırmızı bloklar eklendi.
-Fare ile kontrol edilebilen işaretçi eklendi.
-İşaretçi ile istenilen yerleri seçip, rastgele şansa bağlı olmak üzere tersine döndürebilme eklendi.

n8cq0.png

Öneriler

1)...
2)...
3)...
n8cq0.png

Teşekkürler

Yorumlarınız ve fikirleriniz benim için değerlidir...

n8cq0.png

kakbgo.png

Son düzenleme:
Başarılar Furkan, ilk tavsiyem Türkilizce kullanma ya Türkçe ya İngilizce kullan konu içeriği olarak. :D

Ben de Üniversitede geçen sene 4-5 oyun yazmıştım, yazarken devasa haz alıyorsun. Başarılar dostum.

İlk sürüm görselini ekledim. Çok saf duruyor. :D

----------

#Update Pre-Alpha(1.0.0.1)

[HOTFIX] Update

-Pre Alpha 1.0.0.1 sürümü ile ufak hatalar düzeltilmiştir.

DÜZELTİLENLER
=======================

-Fare imleci artık dünya dışına çıkmıyor.

Son düzenleme:
#Update Pre-Alpha(1.0.1)

DEĞİŞTİRMELER
=======================

-Fare ile seçilen yerin iç kısmı aynı tip imleç ile artık dolduruluyordu, koordinatına göre otomatik imleç atanarak daha hoş görüntü sağlandı.

==>Bunu yapmak gerçekten çok zamanımı aldı. Nasıl yapacağımı düşünmekte. Bende tek tek cursor çizmek zorunda kaldım. 2!.2!.2!.2! farklı biçimde dizilebileceklerinden 16 farklı cursor olması gerekliydi.
Köşeye gelebilir, yana gelebilir, ortaya vs... Cursor'u koymadan önce etrafını kontrol ediyor. Orta boş gibi gözüküyor fakat orada da Cursor15 mevcut.

jVY5EG.png

Son düzenleme:
#Update Pre-Alpha(1.0.2)

EKLENENLER
=======================

-Farenin orta tuşu artık aynı satırda bulunan yeşil blokları şeçiyor. (Test Amaçlı)
-Farenin sağ tuşu seçilen blokları temizliyor.

DEĞİŞTİRMELER
=======================

-Nesneler oluştur/sil ile çalışıyordu, aktif/pasif olarak değiştirildi ve performans artışı sağlandı.

DÜZELTİLENLER
=======================

-Orta tuş ile seçtikten sonra farenin sağ tuşu ile tekrar seçim yapınca, eski oluşturulan işaretçikler silinmiyordu.

#Log 1 - [29.12.2015]

-Uzun bir süredir güncelleme gelmediğinin farkındayım. Aslında hali hazırda 3-4 güncelleme daha var. Fakat asıl oyunun kaderini beliryelen özellikle uğraşıyorum. DÜNYA ÜZERİNDE RASTGELE ŞEKİL BULMA!

-Öncelikle rastgele cisim oluşturacak yazılıma ihtiyacım vardı. Java ile o sorunu biraz çözdüm, biraz eksiklikler de mevcut. Tek yapmam gereken şekili matrix'e aktarmak kaldı.

https://en.wikipedia.org/wiki/Polyomino

Sol taraft baştan 3. Şekil'e göre 14 polyomino desteği var. 14 blok ile denediğimde yaklaşık tüm şekilleri 20sn'de oluşturuyor. 11 ve daha düşük olanları 1sn'den az bir sürede hesaplıyor. 15'den sonra ise dizin sınırları taşıyor. Bu hatanın olma sebebi, OutOfMemoryError hatası dediğimiz "heapspace" hatası.

https://plumbr.eu/outofmemoryerror/java-heap-space

Oyunda kolaylık seviyesi olarak,
Kolay - 4
Orta - 5-6
Zor - 7-8

diye düşünüyorum. Çünkü işlemin 100ms'den az yapılması gerekiyor. Üstünde oynamada yapacağımdan süre x3 kadar artabilir.

1MYQOp.gif

#Update Pre-Alpha(1.1.0)

EKLENENLER
=======================

-Arkaplan resmi eklendi.
-Dünyanın çevresini saran bir kenarlık eklendi.

Furkan kardeşim bu oyundaki amacı ben pek anlamadım ya hani girdik oyuna karşımızda bloklar ne yapacağız yani? Atıyorum candy'de ki gibi aynı renkleri üst üste getirip yok filan mı edeceğiz ne olacak ben bu proje düşünceni sevdim, umarım güzel bir yerlere gelir bu işin sonu.

Furkan kardeşim bu oyundaki amacı ben pek anlamadım ya hani girdik oyuna karşımızda bloklar ne yapacağız yani? Atıyorum candy'de ki gibi aynı renkleri üst üste getirip yok filan mı edeceğiz ne olacak ben bu proje düşünceni sevdim, umarım güzel bir yerlere gelir bu işin sonu.

Rastgele blokları dünya üzerinde bulmak olacak. Uzun süredir takıldım bir yerde işin içinden çıkamıyorum, final zımbırtı haftası olunca birde sıkıntı oldu.

11 blok için 200bin şekili geçiyor döndürmeyle birlikte. Bu kadar şekil arasından rastgele alınan şekili dünyada olan biri seçilerek onu dünya üzerinde bulmak. (:

Rastgele blokları dünya üzerinde bulmak olacak. Uzun süredir takıldım bir yerde işin içinden çıkamıyorum, final zımbırtı haftası olunca birde sıkıntı oldu.

11 blok için 200bin şekili geçiyor döndürmeyle birlikte. Bu kadar şekil arasından rastgele alınan şekili dünyada olan biri seçilerek onu dünya üzerinde bulmak. (:

Anlaşılan kafa yoracak bir oyun olacak güzel olur :D Biraz kafayı çalıştırırız :D :D

Hacı bu oyuna atıyorum ben oyun içerisine girdim, çıkmak istiyorum ufak bir menü gibi bir şey ayarlama imkanın var mı? Eğer bu işi ilerletirsen Steam'la iletişime geçelim greenlight'a eklersin oyunu steama da erken erişimle açarsın insanlara sadece 5 kişinin yorumuyla değil milyonların yorumlarıyla bir yön ayarlamaya çalışırsın. İyi olmaz mı? :D

Anlaşılan kafa yoracak bir oyun olacak güzel olur :D Biraz kafayı çalıştırırız :D :D

Hacı bu oyuna atıyorum ben oyun içerisine girdim, çıkmak istiyorum ufak bir menü gibi bir şey ayarlama imkanın var mı? Eğer bu işi ilerletirsen Steam'la iletişime geçelim greenlight'a eklersin oyunu steama da erken erişimle açarsın insanlara sadece 5 kişinin yorumuyla değil milyonların yorumlarıyla bir yön ayarlamaya çalışırsın. İyi olmaz mı? :D

Daha oyun dünyası dediğimiz şey bitmedi. Menüler vs. onlar son rötuşlar olur sanırım. Oyuna girdiğinde direkt world açılacak uzun bir süre sanırım. 500+ bölüm eklemeyi düşünüyorum. Ama daha aynı olanları kırdıktan sonra yukarıdan yeni spawn olup düşmelerini yapamadım ki. :D

Daha oyun dünyası dediğimiz şey bitmedi. Menüler vs. onlar son rötuşlar olur sanırım. Oyuna girdiğinde direkt world açılacak uzun bir süre sanırım. 500+ bölüm eklemeyi düşünüyorum. Ama daha aynı olanları kırdıktan sonra yukarıdan yeni spawn olup düşmelerini yapamadım ki. :D

Acelesi yok inşaALLAH güzel bir proje olur, (Skype bak dostum ekledim kabul ediver oradan devam edelim :D )

Tel'deyim zaten şuan, skype e dönerim belki sonra bilemiyorum, oyunları bırakınca skype 'ı da bıraktım. :D

Forumu da bırakma bak ulaşamam sana başka türlü :D Sen bu sosyal medyanın birine mutlaka geçiş yapmalısın seninle konuşacaklarım var (biraz projeyle ilgili) forum ortamı pek müsait olmaz olur da olmaz anla işte :)

Ufak detay vereyim buradan, Eğer sen bu projede kararlı olur ilerletmek istersen, bu oyunu steam'a taşı diyorum.

http://steamcommunity.com/greenlight/ Şuradaki bir sürü oyunda 2D 3D bazı oyunlar var steam'a geçen dersin ki ben bundan daha iyi oyun yaparım öyle oyunları bile satışa koyuyorlar burada oylayarak neden senin projen burada yer almasın? :)

#Update Pre-Alpha(1.0.1)

DEĞİŞTİRMELER
=======================

==>Bunu yapmak gerçekten çok zamanımı aldı. Nasıl yapacağımı düşünmekte. Bende tek tek cursor çizmek zorunda kaldım. 2!.2!.2!.2! farklı biçimde dizilebileceklerinden 16 farklı cursor olması gerekliydi.
Köşeye gelebilir, yana gelebilir, ortaya vs... Cursor'u koymadan önce etrafını kontrol ediyor. Orta boş gibi gözüküyor fakat orada da Cursor15 mevcut.

jVY5EG.png

Aynı sistemi mayın tarlası oyunu yaparken kullandım hoca çok pis sövdü haberin olsun :)

Geri