• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Asosyallik?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Lisra
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Lisra

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
5 May 2012
Puanı
45
Çok asosyal bir şekilde büyüdüm, büyütüldüm. Hikaye böyle başlıyor

2. veya 3. sınıfta çok iyi bir arkadaş edindim, kardeş gibiydik yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi. Her aktiviteyi birlikte yapar, her gün birlikte vakit geçirirdik.İlk defa arkadaşlığın ne olduğunu anlamıştım, anlayabilmiştim. Fakat 5. sınıfa geçerken başka şehre taşındılar. İçimde garip bir his vardı. Onlar taşındı başka şehre, neredeyse her gün rüyamda onu görüyordum. Keşke biraz daha zaman olsa da gitmeseler diye üzülüyordum.Ondan sonra başka iyi arkadaşım olmadı. Sonraki sene okuldaki tüm sınıfları karma yaptılar, diğer şube ile birleştik. Ama yine arkadaşlık kuramıyordum konuşuyor ediyordum ama hiç biri onun yerini doldurmuyordu, kendimi sürekli online oyunlara verdim. Okuldan gelir gelmez silkroad açar çar kasardım, çünkü başka yapabilecek hiç bir şeyim yoktu.7. sınıfa geçtim biraz daha sosyal olmuştum, diğer şubeden bir arkadaş ile iyice kaynaştık, Sonunda bir arkadaş daha edinmiştim ama içimde daha da büyüyen bir sosyal fobi olduğunun farkında değildim. O sene okul bitince her şey bitmişti, ben yine asosyal hale geçmiştim.Sabahtan akşama kadar bilgisayar başındaydım.Her gün aynı geçiyordu ve sonunda eylül ayı gelmişti, okul açılıyordu sonunda. 8. sınıfa geçmiştim dershane şarttı hangisine gitsem karar veremedim, sınıftan bir arkadaşın gittiği dershaneye gittim, diğer dershaneye sınıfın tamamı gidiyordu.Diğerini seçmek gibi büyük bir hata yaptım.Dershaneye gittim o kızla konuşmaya çalıştım beceremedim 3 yıldır aynı sınıftayız ama bir selam bile diyemiyordum, çünkü asosyaldim.Dershanede de hiç arkadaş yapamadım,. Canıma tak etti ve sosyalleşmeye karar verdim arkadaşlarla konuşmaya başladım,bunu becermiştim karşı cinsten biriyle konuşmakta hiç zorlanmadım, dershaneye birlikte gittik ve kızdan kanka olmaz düşüncesi kafamdan çıkmıştı, onunla gerçek arkadaş gibiyiz, her şeyi konuşuyoruz fakat bu sosyalleşme adımını başka ortamlarda asla gösteremedim, dershaneye giderken tek avunma sebebim ise kızdan kanka olmaz düşüncesini değiştiren arkadaşımdı, tek konuşabileceğim kişi oydu.Hangi sınıfa gidersem gideyim en köşedeki tek masaya geçer oraya otururdum ders dinler bitirirdim. Çıkışta onunla birlikte evlerimize giderdik. Dershaneye sürekli birlikte gidiyor geliyorduk. Sosyalleştim, her şey çok güzeldi.Fakat zaman çok çabuk geçti sbs zamanı geldi.Sınava girdim çok kötü geçti,Garanti gözü ile baktığım liseyi belki tutturmayacağım.

Şimdi ise dönem bitti, ben eski halime döndüm 7/24 bilgisayar, online oyunlar.Lisede de arkadaşlık kuramayacağım bunu biliyorum. Diğer insanlar ile hiç bir ortak yanım yok. Müzik zevkim farklı, oyun zevkim farklı hiç bir ortak noktada buluşamıyorum, Şuan çok umutsuz bir şekilde bekliyorum. Asla arkadaşlık kuramayacağım ve sırf bu yüzden depresyondayım.

İçimi dökmek istedim.Okuyan okumayan herkese teşekkürü borç bilirim.

Benim ilkokulda öyle bir sorunum yoktu sınıftakilerle konuşabiliyordum. Ancak lise 1'de tamamen içime kapanmıştım çünkü daha ilk günden herkes kaynaşmıştı ben tek başıma dolanıyordum sınıfta duruyordum 1 sene hiç bir arkadaşım olmamıştı. Bunun sebebi kafa yapıma uygun insanlar da yoktu. Lise 2 de kendi bölümümde çok iyi arkadaşlarım oldu hala varlar tabi sınıfın tümüyle konuşuyorum sınıf dışı da birkaç arkadaşım var demem o ki zamana bırak bir aralar kızlarla hiç konuşamazdım zamanla şu an baya konuşabiliyorum her şey zama n:)

pcyi bıraktığın an hiç bi sorunun kalmıcaktır kolay gelsin.

Keşke geçmişimi hatırlaya bilesem bir çeşit hafıza kaybına sahibim ve dünümü hatırlayamıyorum

Eminim iyi arkadaşlarım olmuştur yada öle tahmin ediyotum

Son 7 yılımda kader kurbanları olarak hani vardır ya sağlam dostlar işte öleyim çevremde beraber takılırız beraber yatarız beraber güleriz
aslında komik ya başka kimsemiz yok :drunks

Ama beynin fazla radyo aktiviteden dolayı zarar görmüşte olabilirhmmm

Sen asosyal değilsin bu saçma bir terim gez toz tanış dene yani zor olacak bişey değil ;)

Eğer hayatından zevk almak istiyorsan, hedeflerini belirlemelisin. Önce kendinle sosyalleşip, hedeflerine doğru yönelmelisin. İnsan bir süre sonra bu tür durumları takıntı haline getirir. Bunun için arkadaşının olmaması, bütün gün bilgisayar başında olman seni psikolojik yönden etkilemiş olabilir. Sosyalleşmek için; sevdiğin spor dallarında başarıya koşabilir, program yaparak günlük rutin hayatından kurtulabilirsin. Okul konusuna gelirsek ben o yıllarda, 7. sınıfa kadar hiç kimseyle konuşmayan son derece asosyal biriydim. 8. sınıfta bir kıza aşık olmuştum ve her sabah güneş daha doğmadan okula gider, onunla karşılaşmak için okulun etrafında dört dönerdim. Yani sosyalleşmek için, sevdiğin şeylerin üzerine gitmen gerekiyor.

Son düzenleme:
Şu bilgisayar başından kalkıp biraz dışarıda gezersen bu sorundan kurtulursun :)

Lise 1'e giderken bu sorun bendede vardı.

Ama zaman içinde arkadaşlarım olmaya başladı.

Şuanda çok iyi bir kankam var ve yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmiyor :)

bak okudum yazıyı 7/24 pc diyorsun nasıl bi arkadaş bekliyorsun sen ? nasıl sosyal olmayı bekliyorsun ?

Sen kendi biçimini kafanda belirlemişsin. 'Asosyal' olduğuna kendini nasıl inandırdıysan, kendini sosyal olmayada öyle inandıracaksın. Kafa yapına uygun elbet vardır gittiğin lisede bu kadar emin konuşma. Şu bilgisayardan da kurtul, uzaklaş. Silkroad açık olduğu sürece senin kafan hep oyunda olacaktır. Sana tavsiyem silkroad'ı bırak. Bırakamazsan bile sosyal hayatına sokma onu. Git kendine kız arkadaş, kanka falan edin. Kafe, PS Salonu vb. yerlerde takıl. Yaz geldi belli bir işe gir elbet çevren olacaktır.

kendine asosyal demeyi kesme asosyalsin çünkü :D abi şu tür lafları demeyin herkes senin gibi insan sende herkes gibi insansın dime ? dışarı çıkıp dolaş pcyi 7/24 yerine 7/2 7/3 kullan bak o zaman ben niye böyle yapmamışım diye kendine sorarsın

bak okudum yazıyı 7/24 pc diyorsun nasıl bi arkadaş bekliyorsun sen ? nasıl sosyal olmayı bekliyorsun ?
Yapacak aktivite olmadığı için bilgisayar oynuyorum. Mesela arkadaşlarla toplansak diyorum, kimse gelmiyor.O gelmezse ben gelmem muhabbeti başlıyor

Yapacak aktivite olmadığı için bilgisayar oynuyorum. Mesela arkadaşlarla toplansak diyorum, kimse gelmiyor.O gelmezse ben gelmem muhabbeti başlıyor
sinemaya git tiyatroya git elbet birileriyle tanışıcaksın değilmi ? kendine baktıktan sonra istediğin kişiyle arkadaş olabilirsin sadece cesaretini topla ve normal bi insan gibi konuş herşeyden önce pcden kalk 7/24 nedir ya :(

Sen kendi biçimini kafanda belirlemişsin. 'Asosyal' olduğuna kendini nasıl inandırdıysan, kendini sosyal olmayada öyle inandıracaksın. Kafa yapına uygun elbet vardır gittiğin lisede bu kadar emin konuşma. Şu bilgisayardan da kurtul, uzaklaş. Silkroad açık olduğu sürece senin kafan hep oyunda olacaktır. Sana tavsiyem silkroad'ı bırak. Bırakamazsan bile sosyal hayatına sokma onu. Git kendine kız arkadaş, kanka falan edin. Kafe, PS Salonu vb. yerlerde takıl. Yaz geldi belli bir işe gir elbet çevren olacaktır.
Hocam silkroad'ı bıraktım, DotA tarzı oyunlar oynamaya başladım, başlarda çok oynardım ama bir süre önce sınırladım günde 1-2 saat oynuyorum.

Hocam daha bir kıza selam diyemezken nasıl kız arkadaş vs. edinebilirim? Kanka olarak var.3-4 tane kızla çok iyi anlaşıyoruz ama hiç biri benle aynı liseye gitmeyecek. 9 ay dershaneye gittim. Sınıfta herhangi bir kızdan uç istemeye utandım, saat soramadım.

----------

sinemaya git tiyatroya git elbet birileriyle tanışıcaksın değilmi ? kendine baktıktan sonra istediğin kişiyle arkadaş olabilirsin sadece cesaretini topla ve normal bi insan gibi konuş herşeyden önce pcden kalk 7/24 nedir ya :(
Abi konuyu açtıktan sonra dışarı çıktım ve şimdi eve geldim.Dışarıda baya bi dolaştım ama hiç tanıdık kimseyi göremedim.Aramaya kalksam rehberde de fazla kişi kayıtlı değil. Şu an ağlıyorum desem yeridir

Hocam silkroad'ı bıraktım, DotA tarzı oyunlar oynamaya başladım, başlarda çok oynardım ama bir süre önce sınırladım günde 1-2 saat oynuyorum.

Hocam daha bir kıza selam diyemezken nasıl kız arkadaş vs. edinebilirim? Kanka olarak var.3-4 tane kızla çok iyi anlaşıyoruz ama hiç biri benle aynı liseye gitmeyecek. 9 ay dershaneye gittim. Sınıfta herhangi bir kızdan uç istemeye utandım, saat soramadım.

----------

Abi konuyu açtıktan sonra dışarı çıktım ve şimdi eve geldim.Dışarıda baya bi dolaştım ama hiç tanıdık kimseyi göremedim.Aramaya kalksam rehberde de fazla kişi kayıtlı değil. Şu an ağlıyorum desem yeridir
abi bende sana onu diyorum 7/24 pcdesin zaten senin çevren yok belirli bir süre sonra çevre yapıcaksın sabretmeyi azcık öğrensene daha lise 1 e geçerken böyleysen vahim durum vallahi

Lisede ortam daha da farklı olacak, fakat belirli şeylerin üzerine gitmedikçe durumun değişmez.

9. Sınıfı bitirdim bu sene, ilk 4 Ay hiç arkadaşım yoktu. Herkes birbiriyle kaynaşmış. Zaten çoğu tanışıyormuş, bi ben yalnızdım. Daha sonra 4-5 Kişilik arkadaş grubu kurduk. Çok iyi arkadaşlar edindim. Tam dedim, aha sosyal bir vatandaş oldum, okul bitti. :D Yine eski halime döneceğim diye korkuyorum. Bu günlerde zaten hep PC Başındayım. Acayip sıkılıyorum. Bakalım, bir program bulmam lazım ya da bir hobi.

Durumlarımız benzer diye bunları anlattım. Fakat burada ne söylesek, senin bir şeyler yapman lazım. (Tavsiye istediğini hatırlamıyorum ama olsun. :grin)

abi bende sana onu diyorum 7/24 pcdesin zaten senin çevren yok belirli bir süre sonra çevre yapıcaksın sabretmeyi azcık öğrensene daha lise 1 e geçerken böyleysen vahim durum vallahi
Hocam 1 yıldır bekliyorum dershaneden 2-3 kişiyle gerçek arkadaş oldum.Zaten onlar da okuldan tanıdık :(

----------

Lisede ortam daha da farklı olacak, fakat belirli şeylerin üzerine gitmedikçe durumun değişmez.

9. Sınıfı bitirdim bu sene, ilk 4 Ay hiç arkadaşım yoktu. Herkes birbiriyle kaynaşmış. Zaten çoğu tanışıyormuş, bi ben yalnızdım. Daha sonra 4-5 Kişilik arkadaş grubu kurduk. Çok iyi arkadaşlar edindim. Tam dedim, aha sosyal bir vatandaş oldum, okul bitti. :D Yine eski halime döneceğim diye korkuyorum. Bu günlerde zaten hep PC Başındayım. Acayip sıkılıyorum. Bakalım, bir program bulmam lazım ya da bir hobi.

Durumlarımız benzer diye bunları anlattım. Fakat burada ne söylesek, senin bir şeyler yapman lazım. (Tavsiye istediğini hatırlamıyorum ama olsun. :grin)
Hocam tüm sorun bende. Pen spinning ile ilgileniyorum, kendimi baya geliştirdim mesela derste çıkarım kalemi çeviriyorum herkes "aaa nasıl yapıyorsun " vs. diyor oradan bile biraz sosyalleşmeyi denedim yine beceremedim :(

Hocam 1 yıldır bekliyorum dershaneden 2-3 kişiyle gerçek arkadaş oldum.Zaten onlar da okuldan tanıdık :(

----------

Hocam tüm sorun bende. Pen spinning ile ilgileniyorum, kendimi baya geliştirdim mesela derste çıkarım kalemi çeviriyorum herkes "aaa nasıl yapıyorsun " vs. diyor oradan bile biraz sosyalleşmeyi denedim yine beceremedim :(
tüm sorun pcde anlamıyormusun ? abi yazışıyorsun ama konuşmuyorsun kitapta okumuyorsun dolayısıyla sen nasıl iletişime geçicen ?

Anlamadım kızlar seni yiyecek mi ? Onlarda senin benim gibi insan. Ben dalga geçiyordum kızlarla, sen utanıyormuşsun. Sen olayını biliçaltında bitirmişsin bro. 2 Saat az bir süre mi ? Sana tavsiyem git çalış kendine göre uygun bir yerde mümkünse yazlık bir yer olsun. Hem arkadaşın olur, hemde kız arkadaşın. Birz müzik dinle, kitap oku, güncel haberleri takip et kızlara elbet açıcak bir konu bulursun ondan sonra.

Huri ulan senden böyle bir şey beklemezdim. ***** mısın oğlum? Senin muhabbetin iyidir kaç zaman birlikte takıldık senle oyunlarda. Hiçbir zaman da seni kendimden küçük görmedim, küçük bu çocuk benden falan diye düşünmedim. Muhabbetin iyi sen sadece ön yargılarını yıkamıyorsun. Bak lise çok farklı bir ortam. Zaten liseye geçince ilkokuldaki arkadaşlarınla işin bitiyor. Yani çok samimi olduğun 1-2 kişi varsa onlarla takılıyorsun sadece. Lise demek yeni çevre demek. Lisede kendini sosyal aktivitelere ver. Mesela ben hem futbolla hem basketbolla hem tiyatroyla hem halk oyunlarıyla hemde koroyla ilgileniyordum. Şu an üzerine odaklandığım 3 şey var; Tiyatro, Basketbol ve arkadaşımla birlikte yaptığım bir radyo programım var. Bunlar zamanla olan şeyler önce kendi tabularını yıkıp ortamlara girmen lazım. Demişsin o çıkmazsa bende çıkmam diyor millet diye. Oğlum git bi kafeye bi çay, kahve bir şey söyle ama gençlerin takıldığı bi kafe olsun her gün 10 dakika otursan yeni adamlarla tanışırsın. Yazın yap bu dediğimi yeni adamlarla yeni ortamlarla tanışırsın. Zaten liseye geçiyorsun lisede ilkokuldaki selamsızlık olayı yok herkesin birbiriyle muhabbeti olur lisede en popülerinden en silik tipine kadar. Mesela beni bizim liseye sorsan en popülerlerinden gösterirler ama hiçbir zaman öyle bir gayem olmadı. Ki en sessiz sakin kendi halinde adamla bile muhabbetim var. Tek yapman gereken kafandakilerden kurtulmak.

Geri