• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Facebook'un meşhur sorusu :)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan AllisWell
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Çarpma Bölme Toplama Çıkarma 'dır işlem önceliği
5-0x3+9/3= ?
0x3 yapılır 0;
5-0+9/3:?
Bölme yapılır 9/3
5-0+3
Toplama Yapılır 0+3
5-3=?
Çıkarma Yapılır 5-3
Cevap 2

- 0'ın önünde neden 3'ün önüne de dağıttın ki onu ?
488125_496719280384303_1699570653_n.jpg

''-'' ''5'' ile ''0'' arasında değil mi ? :D

arkadaşlar çoğunuz işlem önceliği filan demiş. Fakat YGS LYS girerken size bunu göstereceklerdir. 2 sene önce bu soruya benzer soruyu sınava hazırlanırken çözdüm. Cevap:8. Neden derseniz;
çarpma veya bölme işleminde eğer işlemler parantez içine alınmazsa çarpma & bölme tek önündeki sayı ile yapılır ve işlem sırası ile devam eder. sonuç olarak:
bu işlem:
5 - 0x3 + 9:3=
5 - 0 + 3= 8

itiraz eden dershanelerindeki veya okuldaki hocalarına sorsunlar aynısını söyleyecektir.

Pzt isteyen olursa üniversitedeki doğrusal cebir dersine giren hocaya sorabilirim :)

ps: bazı arkadaşlar 5-0-3'deki 0'ın önündeki - 'yi 3'ün önüne almışlar. 0 bir doğal sayıdır. Doğal Tam Reel Rasyonel ve İrrasyonel sayılar toplama işlemine dahil edilir.

ayrıca matematik'de kesinlik diye birşey yoktur. Nasıl olurda kesin 2 veya kesin 8 dersiniz anlamıyorum. Zamanında size √¯-1 kök dışına çıkmaz denir, bir zaman sonra √¯-1'in 1i eşit olduğunu anlatırlar..

Son düzenleme:
5-0x3 ü bir işlem 9/3 üde bir işlem olarak almanız gerekir. Aradaki + dan dolayı.
Böylede cevap 8 çıkar . Tartışmaya bile gerek yok . O yüzden Ygs de matematikten 700 bin kişi 0 çekiyor :)

Son düzenleme:
488125_496719280384303_1699570653_n.jpg

Bu tip sorular çok meşhurdu size de sorayım dedim :) Yorumları okumadan cevap verin :D

5-0x3+9:3

Öncelikle şunu bi anlaşılır hale getirelim:

5-(0x3)+(9:3) => Önce parantezleri yapalım
(0x3) = 0 ve (9:3) = 3
Şimdi sırayla yazalım => 5 - 0 + 3 = 8

Not: Parantez yok diyen arkadaşlar, işlem önceliğine göre ve kolay görme açısından kendiniz paranteze alabilirsiniz.Sonucu daha rahat bulursunuz.

Allah aşkına tartıştığımız şeye bakın ya :D Apaçık cevabı belli olan şey üzerinde tartışıyoruz. Bu arada dünya tepsi miydi oval miydi ?

Cevap 8 işlem önceliğidir bu çok basit bir soru kasmaya gerek yok fazla

++

Benzer şeyleri çok görüyorum facebookta. Açıkçası oturup hepsine sövesim geliyor. O kadar saçma cevapları o kadar saçma kanıtlarla kanıtlamaya çalışıyorlar ki ağzım açık kalıyor. Oysaki yapacakları sadece ilkokul 2.sınıf matematiği

++

Benzer şeyleri çok görüyorum facebookta. Açıkçası oturup hepsine sövesim geliyor. O kadar saçma cevapları o kadar saçma kanıtlarla kanıtlamaya çalışıyorlar ki ağzım açık kalıyor. Oysaki yapacakları sadece ilkokul 2.sınıf matematiği
O kadar basit sorular olmasına rağmen bir çok kişi yanlış yapıyor maalesef :pff:

İşlem nasıl yapılır ?
-Öncelik şu şekilde ; Bölme, Çarpma, Çıkarma, Toplama
-Ve işlemler herzaman "Soldan, Sağa" doğru yapılır.
-"0" sayısı ne "-" dir, nede "+" dır.
*5-0 demek, "+5" - "0" olur. Yani "5" bir pozitif sayı, "0" çıkartılıyor. "0" ın işareti yok.

Şimdi işlem önceliklerine göre parantez atalım.

5 - (0 * 3) + (9 / 3) = x

5 - (0) + (3) = x

5 - (0) + (3) - x =0 --> 5 - (0) = 5

5 + (3 - x) = 0

3 - x = 0 - 5

-x = 0 - 5 - 3

-x = -8 --> Her iki tarafı "-1" ile çarpın.

x = 8 olur.

Hala iddia edenler olursa napacak birşey yok. :D

Geri