• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Facebook'un meşhur sorusu :)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan AllisWell
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Standart İşlem Sırası [değiştir]

1. Üsler-parantezler
2. çarpma-bölme
3. Toplama-çıkarma

5-0x3+9:3

Öncelikle şunu bi anlaşılır hale getirelim:

5-(0x3)+(9:3) => Önce parantezleri yapalım
(0x3) = 0 ve (9:3) = 3
Şimdi sırayla yazalım => 5 - 0 + 3 = 8

Not: Parantez yok diyen arkadaşlar, işlem önceliğine göre ve kolay görme açısından kendiniz paranteze alabilirsiniz.Sonucu daha rahat bulursunuz.
Kalın olan yeri nasıl 8 cıkartın ?

[color=ındigo][ı]

5-0=5 + 3 = 8 veya işlem önceliği dersende 5 + 3 = 8 - 0 = 8 orası 8 çıkıyo
[/ı][/color]
5 - 0 + 3 = 8

[ı]abi sıfır etkisiz elemen ona ne işlem yaparsan yap sonuç çıkmaz işlem yaptığın sağı çıkar istediğin kadar topla veya çıkar bu durum çarpmada değişir çünkü sıfır ile çarparsan sonuç sıfır çıkar[/ı]

0+3=3
5-3=2 ?
Hesap makinası 8 çıkartıyor verdiğin verileri hesapla deyince de işlem önceliğinde işin boyutu değişiyor ?

Çıkartma işlemine ne oldu peki ?
Sen sıfıra negatif veya pozitif diyorsun ?

Abi sıfır etkisiz elemen ona ne işlem yaparsan yap sonuç çıkmaz işlem yaptığın sağı çıkar istediğin kadar topla veya çıkar bu durum çarpmada değişir çünkü sıfır ile çarparsan sonuç sıfır çıkar

Kalın olan yeri nasıl 8 cıkartın ?

Okula gidiyor musun bilmiyorum fakat gidiyorsan bir öğretmenine (matematik tabi^^) gitmiyorsan da mat bilgisine güvendiğin bir arkadaşına veya tanıdığına sormanı tavsiye ederim. Bu çok basit bir işlem kafa karışıyor olabilir fakat bana göre bu işlemin cevabı 8.
Bir başkasına göre 2 olabilir, itiraz etmem.Kendi bildiğim şekilde çözümünü anlattım ve benim karşıma benzeri işlemler çıktığında aynı şeyi yapıyorum, yanıldığımı görmedim.

Okula gidiyor musun bilmiyorum fakat gidiyorsan bir öğretmenine (matematik tabi^^) gitmiyorsan da mat bilgisine güvendiğin bir arkadaşına veya tanıdığına sormanı tavsiye ederim. Bu çok basit bir işlem kafa karışıyor olabilir fakat bana göre bu işlemin cevabı 8.
Bir başkasına göre 2 olabilir, itiraz etmem.Kendi bildiğim şekilde çözümünü anlattım ve benim karşıma benzeri işlemler çıktığında aynı şeyi yapıyorum, yanıldığımı görmedim.
Gidiyorum.En azından 15 yıl önce.
Benim işimde biraz matematiğe dayalı ufak hesap hatalarında 10 bin dolar 20 bin dolar velat dalin amin.

5-0+3= ?
Hesap makinesi mantığı ile bütün halde toplanmaz çıkartılmaz işlem önceliği verilir.
Bilmiyorsunuz ısrar etmeyin.

Bence 2 diyenler ilkokulu yeniden okusun.
5-0+3 Şu işlemi nasıl olurda 5-3 yapabiliyorsunuz?
- işareti 0'ındır yani etki etmez bu yüzden 0 ile - de sayılmaz yani +3, 5'in yanına gelir ve işlemimiz böyle olur 5+3: 8
- veya + olacagı sayının başındaki işaretle belli olur. +3, +10, -8, -77 bunlar böyledir. -77 ile -8'i topladıgımızda cevap -85 olur -77+(-8): -85. Yani sayının başındaki işaret onu temsil eder

İşlemler soldan sağa doğru yapılır diyorum bir kişi bile tınmıyor. Ne haliniz varsa görün. :D

5-0+3=8
Nedeni 5 den 0 çıkarınca kaç eder =5 (5-0) Artık sıfırla işimiz kalmadı.
5+3 ne eder=8.

Geri