• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Hem Body Hemde Boksa Gidilirmi ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Rhydon
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba,

Hangi spor seni mutlu kılıyorsa sadece ona yönelmelisin. Çünkü başlangıçtaki hırs ve isteklerin ilerleyen zamanlarda ağır antrenman koşullarına yenilebilir, sana yarar yerine zarar verebilir. Anladığım kadarıyla amaçlarının arasında "başarı" ve "kariyer" yok. Sadece güç kazanmak için yapılacak sporların başında Boks ve diğer dalları gelir. Görünüm, estetik ve kilo problemleri için Vücut Geliştirme tercih edilir. Bir boksör ile vücut geliştirmeci karşılaştırıldığında aradaki fark 1/10'dur. Kabaca tabirle 1 sayısı, 10 sayısından aşağıdır. 10 kat güç boksörü temsil eder. Vücut Geliştirmeci arkadaşlar belki buna karşı çıkabilir, fakat araşırmalar Vücut Geliştirme yapanların kaslarında çabuk kasılmalar sonucunda yeterli seviyede kum torbasını dövemeyeceğini, kollarının boksöre kıyasla çok daha çabuk düşeceğini gösteriyor.

Bir de geçmiş yıllarda yaşadığım olayı anlatmak istiyorum; 6 yıl Vücut Geliştirme ile uğraşmış bir arkadaş boks salonuna gelmişti. Heralde o da ilk önce vücudunu geliştirip, daha sonra boks yaparken daha güçlü olacağını düşünmüştü. Koşularda yetersiz ve kum torbalarında zayıf kalıyordu. 1 ay salonda misafir ettik daha fazlasını kaldıramadı. Anlaşılacağı üzere ilk önce Vücut Geliştirmek ileride Boks yapacak arkadaşların hem zamanını çalar hem de getirdikleri, götürdüklerinin altında kalır.

Boks salonlarında gerekli ağırlık ekipmanları bulunur. Fitness salonlarında ise amaç tüm adeleleri geliştirmektir. Güzel ve estetik görünüm sağlamaktır. O yüzden ayrıca Fitness salonlarına ek ücret ödemene gerek olmadığını, boks salonunda da gerekli adeleleri geliştirebileceğini belirtmek isterim. Ayrıca evde "Dumbell Seti" alabilir, 1 gün aralıklarla "Ev Antrenman"ı nı oluşturabilirsin. Çünkü Boks anntrenmanları haftada 3 gün, 1'er gün aralıklarla yapılır.

Profesyonel (lisanslı) boksörüm, istediğin ve merak ettiğin sorular olursa ö.m. atabilirsin. Sonuç olarak tavsiyem, ikisini aynı anda yürütmek gereksiz ve zararlıdır. Kondisyonun sağlamsa ikisi birden yürütülebilir. İstersen Boks, Kick Boks ve Vücut Geliştirme sporu hakkında ne düşündüklerimi yazayım?

BOKS
Benim tercih ettiğim ana daldır. Boks'ta geçireceğin her vakit, kum torbasına aylarca sağ sol direkler vurman seni güçlendirecek ve öz güvenini yerine getirecektir. Eğer kariyer düşünürsen tüm sporlar arasında Boks tavsiyemdir. Floyd Mayweather, şuan yıllık kazancı (122.000.000 $) olan orta siklet dövüşçüsüdür. Klitscko kardeşlerin ağır siklette savunmaya dayalı dövüş tarzları sebebiyle, ağır siklet boksu prestij kaybetti, ABD ve Avrupa'nın tüm gözü HBO organizasyonlarına çevrildi. Ayrıca boksör maçı kaybetse bile, anlaşmalar müsabakadan önce yapıldığı için kazanacağın para kesindir. Güç içinse Boks'tan daha iyisini bulamazsın ve boksu bıraksan bile yaptıkların her zaman yanına kar kalır.

KICK BOKS
Küçük yaşlarda başlanılması gerekli Boks'un diğer dalıdır. Bacakların esnek olması şarttır. Boks'a göre daha çeşitli vuruşları olmasından dolayı yorulma ve gardını düşürme durumları daha azdır. Küçük yaşta arkadaşlar Kick Boks'taki çeşitli vuruşların kendilerini daha güçlü yapacağını düşünür ancak bu durum tam tersidir. Her ne kadar ilgisi çok olan bir dal olsada, izlediğim müsabakalarda vurulan low-kick'lerin kırılma ve bacağın dönme ihtimalleri her zaman beni Kick Boks'tan uzaklaştırmıştır.

VÜCUT GELİŞTİRME
2 yıl boşuna uğraştığım bir spordur. Mr. Olympia'da 1.'nin (100.000 $) kazandığını görünce tüm hayallerimin yıkıldığı andır. Ergenlikten olacakki herkesin gözü üzerimde olsun, tüm kızlar bana baksın düşüncesiyle başladım. Her geçen ay ağırlıkları arttırmak ve bununla birlikte kilonuda eşitlemenin gerektiği bir spor. Paran yoksa ve kilonu her ay arttıracak kadar yapın yoksa hiç başlama. Bu sporu yaparken herkesi dövebilirim diye girişmiştim ama bana laf atana bile sataşamazdım. Şimdi ise eli bıçaksız herkesle dövüşebilirim.

Son olarak Boks antrenmanlarında çok yorulursun ama salondan çıktığın gibi yorgunlukların sanki güce dönüşür. Ben body'e giderken, haftalarca kollarımın ağırdığını klavyeye bile basamadığım günleri hatırlarım... Bu yazdıklarım kendi fikir ve düşüncelerim değil, 9 yıllık spor hayatımdaki tecrübelerimdir.

Geri