• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

[istek] Visual Basic Kodları Hakkında

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Screwy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Screwy

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
2 Eki 2011
Puanı
175
Arkadaşlar bu visual basic de değişik değişik kodlar var bunlar ne işe yarıyor yada bu kodlara ne isim veriliyor bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz.?

Örnek vererek açıklayayım :)

- Activate
-
Click
-
LostFocus
-
MouseUp
-
Circle
-
PrintForm
-
Show
-
Line

Bunun gibi bir sürü kod var yada artık ne isim veriliyorsa ben bunların isimlerini yani bunun gibi kodlara ne isim veriliyorsa (değişken gibi) isimlerini. Sonra Bunlar gibi kaç kod varsa hepsini ve ne işe yaradıklarını öğrenmek istiyorum :D

İnşallah Anlatabilmişimdir :D

Active form aktifken olan olaylar
Click tıklama olayı
LostFocus son kontrolü kaybetmek. focus ile bir yere odaklanırsın
mouseUp bildiğin mouse up
Circle bildiğin daire.
PrintForm ile form'u yazdırırsın.
Show ile form gösterirsin.
Line ile satır okuma yazma işlemi yaparsın.

Musait değilim aceleyle yazdım karışık oldu.

Furkan anlatamadım heralde ben sadece onları demiyorum o yazdıkalrıma ne diyorsunuz isim olarak ve onlardan kaç tane varsa artık hepsinin ismini ve ne işe yaradıklarını soruyorum :)

Bunların ismi declaration. Çok fazla olay var. Hepsini açıklamak uzun sürer. Araştır belki bulursun. veya bilemediğini söyle yardımcı olalım.

Yaklaşık o kadar iste. Bazı eventlerin benzerlerinide sayarsak var işte. Ana eventler, onlar.

Yaklaşık o kadar iste. Bazı eventlerin benzerlerinide sayarsak var işte. Ana eventler, onlar.

Tamamda şimdi mesela diyelim 4 tane radio button koydun bunlara isimolaran renk isimleri yazdın ve hangi rengin ismi hangi button yaz yazıosa o butona tıklayınca arkaplanın o renk olmasını istiyosun

Bunun için hangi kodu yazıyosan o yazdığın kodların anlamlarını diyorum. Yav birde ne demek istediğimi anlatabilsem :D

----------

Yav bak mesela resimdeki altını çizdiğim yerdeki kodlar ve onun gibi kodları soruyorum :D

Anladınmı :D

adszkwb.png

Unload Me bütün projeyi kapatıyordu sanırım görev yöneticisinde falan durmaması için. :D Bence vb6 başlama illa visuallı bir şeye başlıyacaksan vb.net 'e başla.

Private Declare XXX dediğin fonksiyondur. Herhangi bir nesne ile çağırılabilir. Long sayı değeri, single ondalık değerler. Call ile fonksiyon çağırılıyor. Unload Me kapatır. Ve demek istediğini hala anlamadım. :D Tüm kodların açıklamasını istiyorsan o iş yaş. :D Bir örnkek, textbox1 nesnemiz olsun.
Textbox1. yazarsan yaklaşık 50 değer çıkacaktır. İçlerinden .text'i seçersin, onun içindende bir 15 değer çıkar gibi. Arkaplan rengi için,
Me.backcolor ile istediğini alırsın.

Private Declare XXX dediğin fonksiyondur. Herhangi bir nesne ile çağırılabilir. Long sayı değeri, single ondalık değerler. Call ile fonksiyon çağırılıyor. Unload Me kapatır. Ve demek istediğini hala anlamadım. :D Tüm kodların açıklamasını istiyorsan o iş yaş. :D Bir örnkek, textbox1 nesnemiz olsun.
Textbox1. yazarsan yaklaşık 50 değer çıkacaktır. İçlerinden .text'i seçersin, onun içindende bir 15 değer çıkar gibi. Arkaplan rengi için,
Me.backcolor ile istediğini alırsın.

Yav tamam bırak programlamayı icat edeni varya :thr:

Peki sen nasıl öğrendin bütün bunları ?

Geri