• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Lisede Muhasebe bölümü seçicek arkadaşlar

Since1967

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
24 Ağu 2011
Puanı
4
Edindiğim tecrübeyi(hatayı)size anlatarak sizin de pişman olmanızı istemiyorum başlayalım.

Ticaret Meslek Lisesine zorla gönderdi ailem oturup para kazanırsın ne güzel iş falan diyip gaza getirdiler zaten puanımda diğer liselere yetmiyordu bide o zamanlar bana destek olucak kimse yoktu hani şöyle yap böyle yap diyen bir kişi bile yoktu o yüzden seçicek başka bişeyim olmadığı için yazıldım.

LİSE 1

Genel dersler veriyorlar fizik kimya falan bildiğin dersler biraz zor oluyor fakat ufak bir çalışmayla hepsini geçebiliyosunuz bizim okulda disiplin fazla yoktu bütünlemelerde hocalar soruları söylüyorlar genelde.

LİSE 2

Bölüm seçiyorsunuz ve o bölümle ilgili temel kavramları bide işlemleri gösteriyorlar (Bölümün genel ismi Bilgisayarlı Muhasebe) bilgisayarda işlemler yaptırıyorlar.Lise 2de fizik kimya falan böyle matematiksel dersleri kaldırıyorlar yani yok neden diye sorarsanız onun yerine mesleki matematik falan geliyor o biraz daha basit.Klavye dersleri veriyorlar hızlı yazma bakmadan yazma(10 parmak F klavye) biz sınavda bilgisayarı Q ya çevirip yazıyorduk hoca çakmıyordu.

LİSE 3

Lise 2 de gördüğünüz derslerin tekrarı eğer iyi kavrayabilmişseniz Lise 2 de muhasebeyi bu seneyi çalışmadan yatarak geçirebilirsiniz.

LİSE 4

Staj yeri belirliyorsunuz kendinize muhasebeci/ticaret odası/banka vs bütün hafta içi buradasınız size belli bir ücret veriyorlar(250-500 arası) artık işyerinin bonkörlüğüne bağlı %100 takdir alıyorsunuz :D

SONUÇ=
Lise 2 den 4 e kadar matematik fizik kimya falan bu dersleri görmüyorsunuz Üniversite sınavında hiçbişey yapamıyorsunuz.

Alınacak Önlemler=
Eğer muhasebe bölümünü düşünüyorsanız sıkıntı yok ama farklı bölüm düşünüyorsanız Lise3den itibaren dershaneye başlayın yoksa hiçbirşey beklemeyin YGS de.

MUHASEBE BÖLÜMÜNÜN - YANLARI=
Okudunuz üniversite bitti sonra staja başlıyorsunuz maaşınızı uçuk birşey beklemeyin (stajer) 500-800 arası alıyor ve siz mesleği öğrendikçe bu parayı artırabilirsiniz.Mali Müşavir falan olmak için sınavlar var sınavları geçseniz bile belli bir yaşa kadar mali müşavir olamıyorsunuz ayrıca o meslek üzerine 5-10 yıl çalışmak zorundasınız :D

ÖZET=
Bu bölümü okuyacak olan arkadaşlar muhasebe biraz berbat bir meslek hayatınızı kurtarmaz eğer başka bölüm düşünüyorsanız sakın gitmeyin.(Bu konuyu açmamın sebebi okuldaki 700 öğrencinin yaklaşık 600 tanesinin illallah etmiş olmasıdır.)

Son düzenleme:
ben muhasebe ve finansman mezunuyum ticaret lisesindeydim işte. Dersaneye sadece son sınıfta gittim matematik falan takviyesi yapınca YGS de başarılı oldum ve şimdi Muhasebe ve Finansal Yönetim okuyorum. Muhasebe bölümü okuduktan sonra 2 yol vardır:
1-) Direkt geçiş yapar 2 yıllık okur sonra devam etmezsin ve ara eleman olursun
2-) Okulda matematik falan görmemene rağmen sen uğşarıp çalışır 4 yıllık kazanır lisans eğitimini yaparsın.Mezun olduğunda kpss olsun özel sektör olsun finansal anlamda da muhasebe anlamında da yönetici kadrolarda olursun.
Ben 2. yolu seçmiştim kendime,lisans eğitimim bitiyor ve bölümümden muhasebe ve finansmanı okuğumdan çok memnunum ;)

Sen farkında değilsin , mali müşavir olma şansınız var araştır.

Teknik lise seçseydin , tüm dersleri alır ( Buna ana dersler , bölüm dersleri dahil.) üniversite sınavında birşeyler yapabilirdin.

Geri