• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

MTA San Andreas (Cit2net Serveri)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Exodus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Exodus

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
21 Nis 2009
Puanı
95
kakbgo.png

İyi günler arkadaşlar bu konu ile sizlere MTA San Andreas (MTA SA) ve buradaki cit2net serveri hakkında yazılı bir konu hazırladım.
Uzatmadan başlayayım.
Öncelikle herhangi bir yazım yanlışı yaparsam şimdiden özür dilerim.

NOT: Kurmak için GTA San Andreas olmalı.
maxicon1.png

MTA SA Nedir ?

MTA SA , GTA San Andreas single modundan sıkılmış oyuncular için değişik modlar altında çevrimiçi oynamanızı sağlar. Resmi sitesi Multi Theft Auto - Best Grand Theft Auto Multiplayer Modification ' dur. Oyunu kurmak için buraya basıyoruz. Bir önceki cümlede modlar dedim. Nedir bu modlar ?

Ne Gibi Modlar Mevcut ?

MTA San Andreas'ta TDM ' den tutun yarış server'ına , real life'tan tutun mafya savaşlarına bir çok mod mevcut.

Neden Cit2net ?

Cit2net'i seçtim çünkü hem en kalabaklık server (en az 400-500 haftasonları 1000 olabiliyor) , hem tüm modlar mevcut. Cops And Robs (Polis hırsız) , Race , Real life...

Evet artık Cit2net'e geçelim...

maxicon1.png

Cit2net

Evet arkadaşlar server'a giriyoruz. (zaten 500 kişinin online olduğu tek server rahat bulunur) Registerden oyuna kayıt oluyoruz. Sadece ID-PW. Bunları seçtik ve tipi seçtikten sonra Los Santos ya da San Fierro ' dan birini seçip oradan başlıyoruz.

maxicon1.png

Meslekler

Oyunda 3 çeşit meslek türü var Cops (Polis) , Criminal (suçlu) ve sivil meslekler. Bir meslekte yaptıklarınız başka mesleğe geçtiğinizde sıfırlanmaz.

Polis (Cops)

Polis olmanız için karakola gidip oradaki jobmarka girip tip seçmeniz gerekir. Daha sonra polissiniz amacınız criminal'leri yakalamak. Önce garajdan arabamızı alalım (ücretsiz polis arabası) , sonra yeleğimizi giyelim. F5 ile polis bilgisayarımızı açalım (işi kolaylaştırır) "only above 1 star" diyip "pin all" diyelim. 1 yıldızdan yüksek oyuncular radarda mavi bir insan şekline girerler. Bunu sürekli güncel tutun. Suçluları nasıl anlarsınız ? Bir çok yeni üyenin sorunu budur. "Exodus [0]" diye bir oyuncu var diyelim. Parantez içersindeki sayı WL ' dir yani aranma seviyesi. 1 'den sonrasını yakalayabilirsiniz. Yakalamak için jopla 2-3 kere vurun üstte saniye çıkacak o saniye içinde karakolun ordaki mavi yere bırakın.(sizi takip edecek) Düşman kaçıyosa silahla vurduğunuzda yavşlar ve gidip jopla vurabilirsiniz. Tutuklamayı başarırsanız (belirlenen süre içinde ve başka criminal onu kurtarmadan) WL'ye göre para ve aresst point alırsınız. Bu "arrest point" ile rütbe atlayacaksınız. 50 olunca garajın ordan trafik polisi oluyorsunuz. Ve yine suçluları yakalayabilir ayrıca hız limiti 80 ' i geçenleride görürseniz onlarda 1 yıldız olacaklar. Ve ileriye tuzak (lastikleri patlatan şey var ya o :D) kurarsanız işiniz kolaylaşır. Ayrıca garajda daha yeni ve hızlı ücretsiz arabalar sizindir. Daha sonra 150 puan olursanız "dedektif" olacaksınız. Artık cesetler haritanızda işaretlenecek ve olay yerine gidip 5 adet kanıt bulursanız 1000$ sizin olacak. Artık daha cool arabalar ve takım elbiseyle dolaşacaksınız. Bundan sonraki rütbeler oldukça zor. Onlar için forumdan başvurmanız gerek. En basiti sanırım SWAT o da 400 tane arrest (puan değil direk 400 kişi yakalamanız gerek) ve 100 oyun saati olması gerek. Ve tabi ingilizce iyi olması gibi şartlarda var. Özel takımlar : SWAT, FBI, Army. FBI 'lar sadece most wanted criminalleri arar. Genel özellikleriye bu...

maxicon1.png

Suçlular (Criminals)

Açıkçası çok uğraşmadım bu meslekle kısaca bahsedeyim. Olmak için /criminal yazmanız yeterli. Amaç haritadaki bi arabayı diğer criminal ve polislere yakalanmadan çalmak (ve garaja götürmek sanırım daha hiç kaçıramadım :D). Oldukça zor bi yandan 10 tane criminal bi yandan polisler... Ayrıca tutuklanmış ve karakola götürülen başka bir criminali polise ateş ederek kurtarabilirsiniz.

maxicon1.png

Cops vs Criminals

Bu iki takım sadece sokaklarda karşı karşıya değiller. Uyuşturucu çetesi, banka soygunu, tren soygunu gibi yerlerde de karşı karşıyalar ki oyunun en zevkli işlerinden biri. :)

maxicon1.png

Sivil Meslekler

Medic: Hastanedeki job markere gidip olabilirsiniz. Ücretsiz araba olarak ambulans, sultan ve helikopter(çatıdan alabilrsiniz). Canı az olan oyuncuları size gelen spreyi onlara sıkarak healleyebilirsiniz. Size hem medic için exp hemde para verecektir. Karşıdaki oyuncunun da parası azalacaktır.

Tamirci: Los Santos bankasının ordaki modifiyeciden olabilrsiniz. Arabanın üstüne çift sağ tık yaparsanız istek gönderirsiniz. Araba sahibi kabul ederse para alıp tamir edersiniz. Ücretsiz arabaları külüstür. :D

Pilot - Taksi - Otobüs - Kurye - Limo: Bu meslekler maalesef Los Santos'da da olmasına rağmen şimdi San Fierro'da bunda amaç işaretlenen yerlere gitmek. Hepsinde araç ve ücret farklı. En karlısı pilot. Hepsinin job markeri ilgili yerlerde. (Bkz: pilot havaalanında.)

Hayat Kadını: Job Marker'in yeni yerini tam bilmiyorum fakat. G ile arabaya bindiğinizde kabul ederse min 500$ alırsınız.

Daha 1-2 tane var da parası gereğiyle uğraşmaya gelmez.

Benzin Sistemi

Yeni patchle eklenen sistem. Benzin istasyonuna gidip motoru kapatmalısınız. (/engine yazarak) Daha sonra space basılı tutarak istediğiniz gibi alın.

maxicon1.png

Uyuşturucu

Uyuşturucu gemisinden alınıyor. (her zaman yok) Satıcı olabilirsiniz criminalseniz. Genel olarak bahsedeyim.

Mescaline: Kamera modu. Kullandığınızda 1 dk. boyunca istediğiniz yeri gözetleyebilirsiniz.
Heroin: Yarı görünmezlik.
Steroids: İki kat yumruk, jop vs. gücü.
God: Max canı arttırır belirli süreliğine.
Speed: 1 dk. boyunca hız arttırır.
Weed: Ağır çekim.
LSD: H
allucinogenic yazıyor. Hiç kullanmadım. :D

maxicon1.png

Las Venturas

Burda hukuk yoktur. Yani polislik işe yaramaz. Ganster'ler bölge ele geçirmek için kapışır.

maxicon1.png

Yarış

Altta "Race will start." gibi bir yazı görürseniz ve kenidinize güveniyorsanız. F11 e basıp bayrak olan yere gidin ve bekleyin. :)

maxicon1.png

Silah

Silahlar Ammunation larda satılmakta. Fakat fiyatları son yaşanan olaylar nedeniyle 3 katına çıkardılar. (Sivillerin silahla birini öldürmesi TDM'ye girer ve adminler görürse hapse girersiniz. TDM isterseniz Cop ya da Criminal olmalısınız.)

maxicon1.png

Araba

Haritada araba resmi ile işaretlenmiş yerlerdir. F2 ile kilitleyebilir , saklayabilirsiniz. Modifiye edebilirsiniz. Yalnız arabanız çok hasar alırsa tamirci bulup arabaya götürmelisiniz.

maxicon1.png

Telefon

B'ye bastığınızda açılır. Kamera, SMS (pm), polis, taxi vs. çağırma , hava durumu, gerçek radyolar vs. gibi bir çok özellik var.

maxicon1.png

Diğer Özellikler

Oyunun rehberi için F1 ' e basın (chatte TR bölümü olduğu halde burda yok)
F2 araba yönetimi.
F3 meslek hakkında bilgi.
F4 uyuşturucu(drug) kullanmak için.
F5 bazı meslekler için haritada oyuncu işaretleminizi sağlar.
F6 grup yönetimi.
F7 animasyonlar.
F8 konsol.
F11 harita.

Ayrıca X e basıp bi oyuncuya tıklarsanız kolayca iletişime geçebilirsiniz.

maxicon1.png

Bir kaçta resim... Map'te az kişi gözüküyor ama orda 600 kişi var :) Sanırım üstüste gelmişler...

53D9DEE2F4C69FA20B9760D725D4DAE3CC3C33EB

D027B25EB64251FD737A2427C16F9EAF9BF98E0E

maxicon1.png

Genel anlamıyla bu aklıma bu kadar geldi sorularınızı belirtirseniz yardımcı olurum.

Son düzenleme:
sene başında denedim fakat belli bir yerden sonra sıkıldım.. Sanırım adam akıllı servera girmemiştim.. (Bu özellikler yoktu. sadece savaş vardı :) )

Death Match bence daha güzel çok oynardım 1-2 ay öncesine kadar.

Arkadaşlar oyundaki nickim de Exodus. Ekleyin isterseniz grup felan kuralım.

Bizde oynuyorduk bu gtanın online olanı Samp vardı eskiden hala varmı bilmiyorum ama gayet iyi vakit geçiyor :)

Geri