• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Usta Sanatçı Kemal SUNAL'ın Bilinmeyen Yönleri.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Alliance
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Alliance

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
7 Nis 2010
Puanı
138
Kemal Sunal, hiç şüphesiz hepimizin hayatının bir köşesinde yer alır. Onunla büyüyenler ve onunla yaşlananlar şeklinde ikiye ayrılabiliriz belki ama onunla gülenler olarak koca bir ülkeyiz.

3 Temmuz 2000′de aramızdan ayrıldığında “daha çok erken” demekten başka bir şey gelmedi dilimizden. Evet o daha çok güldürecekti, daha çok öğretecekti. Ancak yine de koca bir hayat bıraktı bize.

Rahat uyu gülen adam, toprağın bol olsun. İyi ki vardın, iyi ki varsın. Biz senden çok şey öğrendik.

Ertem Eğilmez: “Sen de gül o zaman”
2luv.jpg

Kemal Sunal’ın sinema filmi olan Tatlı Dillim’de tüm figuranlara birer söz yazılır. Sıra bizim Kemal’e gelince söz biter. Yönetmen Ertem Eğilmez de “Sen de gül o zaman” der. Herkes bayılır gülmesine.

Askerliğini Ankara – Etimesgut’da yaptı
jug1.jpg

Kemal Sunal’ın şanslı asker arkadaşlarıyla çekildiği bir fotoğraf…

Münir Özkul ve Zeki Alasya: “Git tanış o kızla”
a1rc.jpg

Kemal Sunal ilk filminden sonra Ankara’ya turneye gelir. En ön sırada onu izlemeye gelen bir kadın vardır. Göz göze gelirler. Daha sonra bir arkadaş toplantısında o kadını görünce tanır. Randevulaşırlar, Kemal Sunal geç gelir. Bunun sebebi de tanımadığı biriyle buluşmak istememesidir. Münir Özkul ve Zeki Alasya’nın ısrarlarıyla buluşmaya gider. O kadın Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal’dır.

Gül Sunal ile evlenir
nhr8.jpg

Kendisi gibi oyuncu olan Ali ve Ezo Sunal olmak üzere iki çocukları vardır.

Ali Sunal: “Evde hep film kostümü ile gezerdi”
ks6g.jpg

1977 yılında Çöpçüler Kralı filmi çekiliyordur. Başrolleri Şener Şen ve Kemal Sunal paylaşır. Kemal, role girebilmek için filmi çekildiği süreçte evde dahi kostümle gezer.

Kenter Tiyatrosu’ndan Devekuşu Kabare’ye geçer
sb5v.jpg

1 yıllık Kenter Tiyatrosu macerasından sonra Devekuşu Kabare’ye transfer olur. Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile olan sıkı dostluğu da burada başlar.

Metin Akpınar: “Çekimlerde Zeki’den sigara otlanırdı”
bz25.jpg

Kemal Sunal, Zeki ve Metin ile birlikte çektiği filmlerde ikili prova yaparken kulise gider ve Zeki Alasya’nın Marlboro sigaralarından yürütür. Zeki her seferinde “Ne oldu bu sigara?” diye sorar. Bir gün yakayı ele verir.

Kadir İnanır: “Tasarruf yapmak için az yemek yerdi”
vxtn.jpg

Kadir İnanır, Sunal’ın tutumlu bir insan olması hakkında şu cümleyi kurar: “Tasarruf yapmak için az yemek yerdi”

Tuncay Akçay: “Varyemez senin gerçek hayatın gibi…”
vbkz.jpg

Tuncay Akçay (Hababam Sınıfı tek ayak üstünde durma cezası alınca, karşılarına geçip gülen küçük çocuk) da Kemal Sunal’ın tutumlu biri olmasını yorumlar: “Bazen ‘Yahu Kemal abi’ diyordum. ‘Varyemez senin gerçek hayatın gibi…’ Bundan dolayı biz ona kızıyorduk. İyi ki öyle davranmış… Şimdi ailesine bir gelecek bıraktı”

82 filmde rol alır
lbah.jpg

Hababam Sınıfı serisi, Çöpçüler Kralı, Yedi Bela Hüsnü, Orta Direk Şaban gibi yapıtlarıyla birlikte toplam 82 filmde rol almıştır.

Tarık Akan: “Solcuydu; ama hiçbir eylemimize katılmadı”
j94g.jpg

Tarık Akan, Kemal Sunal’ın politik duruşu hakkında şöyle konuşur: Kemal, solcuydu. Fakat bunu hiçbir zaman belli etmedi. Ne konuştu, ne de herhangi bir eylemin içinde oldu. Hep kaçtı bundan.

Hülya Koçyiğit: “Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği kurulması için çalıştı; ama oraya da üye olmadı.
3u3k.jpg

Hülya Koçyiğit de Sunal’ın politik kimliği hakkında yorum yapar: “Politik kimliğiyle öne çıkmak istemezdi. Bizim oyuncu derneğimize üye olmadı. Daha sonra ÇASOD’un (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) kurulması için çalıştı; ama oraya da üye olmadı.

Zeki Alasya: “Aptal sanılırdı. Ancak son derece zeki bir adamdı”
lpj2.jpg

Zeki Alasya’nın Kemal Sunal’a dair farklı bakış açıları vardır: “Aptal sanılırdı. Ama son derece zeki bir adamdı. Kendi kurallarını koydu. Çaresizdi çünkü… Korkaktı da. Çok üstüne geldiler. Ben de gittim. Ama saygısızlık yapmadım”

Liseyi Vefa Lisesi’nde bitirdi
pnur.jpg

Ortaokul ve liseyi toplamda 11 yılda bitirir. Hababam Sınıfı’nın bir nevi provası sayılabilir.

Şükran Esen (yüksek tez hocası): “Doktora yapmayı düşünüyordu”
jor7.jpg

51 yaşında Marmara Üniversite İletişim Fakültesi’nden mezun olan Kemal Sunal için yüksek tez hocası Şükran Esen şöyle konuşur: “Doktora yapmayı ve okulda kalarak öğretim üyesi olmayı düşünüyordu”

Arif Keskiner: “Biz votka içiyor sanırdık, o su içermiş”
0ert.jpg

Yeşilçam oyuncularının sıklıkla vakit geçirdiği Çiçek Bar’ın sahibi Arif Keskiner, Kemal Sunal’a dair bildiklerini şöyle özetler: “Hep viski içerdi, doktor yasaklayınca bıraktı içkiyi. Votka içiyorum diye 2 sene su içerek kandırdı bizi”

Not: Kemal abim sen gittin ama, emin ol ki bu Türk milleti seni her zaman yaşatıcak ve unutmayacaktır.
Ruhun Şad olsun..

Kaynak: http://listelist.com/kemal-sunal-bil...flari-yonleri/

Son düzenleme:
mezuniyet töreninde söylediği bu sözü çok seviyorum; "Türkiye'nin okuyan insana ihtiyacı var. Bunu bildiğim için devamlı okuyorum ( üniversiteyi 27 senede bitirdim)" :D büyük üstad.. Hiçbir filminde sıkılmadım, veyahut " ben bunu biliyorum, izleyesim yok" demedim, asla da demem

demin televizyonda izledim doyamadım sıkılmadan izleyebileceğim filmler

O hababam sınıfında ne oynuyor be. Bakıyorumda şimdi pis yedili ozamanlar hababam sınıfı. Esprileri cok farklı hala tazeler. Pis yediliyide anlıyorum günümüz şartlarıyla o tarz bir film yapamazlar ama öylede bir eseri asla çıkaramazlar.

O hababam sınıfında ne oynuyor be. Bakıyorumda şimdi pis yedili ozamanlar hababam sınıfı. Esprileri cok farklı hala tazeler. Pis yediliyide anlıyorum günümüz şartlarıyla o tarz bir film yapamazlar ama öylede bir eseri asla çıkaramazlar.
Kesinlikle.

Hababam Sınıfı : Nike
Hayat Bilgisi : Nixe
Pis Yedili : Kardeşler Kundura.

Geri