• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bilgisayar mühendisliği mesleklisesi anadolu ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan excelTR
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Şimdi bu üniversite sisteminde şöyle birşey var. MTOK ve Normal. Anadolu'da falan okursan Normal'den puanın yetiyorsa kolaylıkla istediğin bölüme gidebilirsin. Meslek okursan önüne her gelen bölüme gitmen zorlaşır. Ama meslek bölümünün en büyük avantajı MTOK. İstediğin bölüm 400 puan istiyorsa bu bölümü MTOK sayesinde 300-350 puanla girebilirsin. Ve Ayrıyetten MTOK okuyanlar sadece Normal yani Mühendislik okuyanlarla aynı dersleri görmekle kalmaz. O ders hakkında teorik ve pratik bilgi sahibi de olur. Yani MTOK sayesinde el becerin olur. Seni erkenden staja gönderirler. Bu şekilde de eline hemen iş geçer. Ama maaşları Mühendislerden daha düşüktür söyleyeyim. :ent Her nekadar mühendislik fakültesi(normal) okuyanlardan katbekat iyi olsalarda.
:drym::drym:

Bu arada MTOK; ''Mesleki ve Teknik Orta Öğretim Kurum Kontenjanı'' demek.

Normal mühendislik; Mühendislik Fakültesi olarak geçiyor.
MTOK Mühendisliği ise Teknoloji Fakültesi olarak geçiyor. :ent

ben biraz daha detaylı bilgi vereyim mtok okuyan bir mk mühendisi olarak :D

mtok 8. yarıyılda (1 yıl=2 yarıyıl) zorunlu stajı var bu stajıda sağlam bir yerde yapıyorsunuz mercedes gibi aselsan gibi büyük fabrikalarda :) ve 72 günlük normal mühendisler gibi yine staj yapıyorsunuz.

para konusuna gelince mtoklar daha mezun vermedi ve ilk mezunlarını bu sene vericek ve ne kadar aldıkları 2 3 sene içerisinde belli olacak.

eğer meslek lisesi olup mtok tercih edersen okulun otomatik olarak 5. seneye uzayacak 1 sene boyunca fizik kimya matematik dersleri görüceksin. (Merak etme dersler zor geçer ama vizelerde abartmıyolar şimdilik :D)

ha şunuda ekleyeyim bu teknoloji fakültelerinin imza yetkisi felan onlar hikaye :D bizim prof anlattı o mühendis odasında zaten kimse bişey yapmıyomuş :D

Benden sana tavsiye senin yerinde olsaydım ben teknoloji fakültesine gelirim. Mühendislik fakültesinde anca 72 gün staj yapıcaksın ve uygulamaya yönelik çok az bilgiler ediniceksin :)

Öncelikle kardeşim soru tam yerinde ilk olarak şöyle söyliyim anadolu çıkışlı biri olarak Elektrik-Elektronik okumanın zorluklarını yaşamıyor değilim fakat meslek çıkışlı çok arkadaşım var ve elektrik konusunda gayet başarılılar bilgisayar mühendisliği düşünüyorsan kesin olarak meslektede derslerini aksatmaz isen meslek seç derim her türlü donanımı veriyorlar (tabi okula göre) .Teknoloji fakültesi ve Mühendislik fakültesini kıyaslarsak mühendislik türkiyeye göre önce şimdilik fakat teknolojinin iş olanağı daha fazla benim puanım mühenislikte her bölüme tutuyordu fakat teknoloji fakültesinin gelişimini inceleyip bir de puanlarını kıyaslayınca gerçekten fakültenin çok iyi olduğunu gördüm uygulama için sırf mühendislik fakültesinden gelip yardım istiyorlar hocam 4.sınıftayız ve mühendislik anlamında hiç bir şey bilmiyoruz diye hatta geçen gün başımızdan geçen bi olay oldu yemek yiyoruz bir mekanda abi sordu ne okuyorsunuz diye mühendislik dedik dedi uygulama varmı işle alakası olmayan bile uygulamanın öneminin farkında kısacası şöyle söyliyim Türkiye'de teknoloji fakültesi ilk mezunlarını verince ve başarılarını gösterince bu mezunların önemi anlaşılıcak son olarak şöyle söyliyim yurt dışında teknoloji fakültelerinin puanları daha yüksektir.
Not : Mühendislik fakültesi 1yıl ingilizce hazırlık okur teknolojide bu yoktur.İngilizce olarak zayıf ama okulu bitirirken her türlü bir ingilizce kursuna gitmeniz gerekicek zaten farkında varıcaksınız :)
Not : MTOK Olarak gitmek isteyenler teknoloji fakültesine daha rahat gidebilir fakat onlarında 1 yıl bilimsel hazırlık (Fizik-Kimya-Biyo-Mat) görürler tabi muhafiyet sınavını geçemezlerse.
Not : Teknoloji fakültesi 1yıl fazla okuyarak öğretmende verebiliyor.

Son düzenleme:

Ne yapalım. Bizim ülkemizde çok fazla yanlış düşünceler var. Mühendislik Fakültesi (normal) okursan ve kendini geliştirirsen +4000lik maaşla bir işe başlayabilirsin.

Teknoloji Fakültesi(MTOK) okursan ve burada da kendini geliştirirsen işe +2000 maaşla başlarsın ve Mühendislik Fakültesi okuyanlar senin patronun olur. Köle gibi davranırlar sana. Ama zamanla senin maaşında artar. :ent
olm rehber hocasına sordum hiç bi fark yok dedi manyakmısın lan ? :D biz hatta 5 yıl okuyoruz o kadar senin diplomanda mtok okudu yazmıcakmış mühendislik okudu yazıcakmış sen nerden aldın bu bilgileri bizim rehber hocası baya bilgili bi sorucam :D

----------

ben biraz daha detaylı bilgi vereyim mtok okuyan bir mk mühendisi olarak :D

mtok 8. yarıyılda (1 yıl=2 yarıyıl) zorunlu stajı var bu stajıda sağlam bir yerde yapıyorsunuz mercedes gibi aselsan gibi büyük fabrikalarda :) ve 72 günlük normal mühendisler gibi yine staj yapıyorsunuz.

para konusuna gelince mtoklar daha mezun vermedi ve ilk mezunlarını bu sene vericek ve ne kadar aldıkları 2 3 sene içerisinde belli olacak.

eğer meslek lisesi olup mtok tercih edersen okulun otomatik olarak 5. seneye uzayacak 1 sene boyunca fizik kimya matematik dersleri görüceksin. (Merak etme dersler zor geçer ama vizelerde abartmıyolar şimdilik :D)

ha şunuda ekleyeyim bu teknoloji fakültelerinin imza yetkisi felan onlar hikaye :D bizim prof anlattı o mühendis odasında zaten kimse bişey yapmıyomuş :D

Benden sana tavsiye senin yerinde olsaydım ben teknoloji fakültesine gelirim. Mühendislik fakültesinde anca 72 gün staj yapıcaksın ve uygulamaya yönelik çok az bilgiler ediniceksin :)
kanka korktum birden :D rehber hocamız çok bilgili lan belli zaten adama dedim hocam bana farklarını söylermisiniz tek fark dedi 5 yıl okucaksınız başka hiç bir fark yok maaş farkı olsa adam söyler zaten diplomayı sorduk aynı dedi

olm rehber hocasına sordum hiç bi fark yok dedi manyakmısın lan ? :D biz hatta 5 yıl okuyoruz o kadar senin diplomanda mtok okudu yazmıcakmış mühendislik okudu yazıcakmış sen nerden aldın bu bilgileri bizim rehber hocası baya bilgili bi sorucam :D

----------

kanka korktum birden :D rehber hocamız çok bilgili lan belli zaten adama dedim hocam bana farklarını söylermisiniz tek fark dedi 5 yıl okucaksınız başka hiç bir fark yok maaş farkı olsa adam söyler zaten diplomayı sorduk aynı dedi

Oğlum nerede gördün ''Diploma'da MTOK yazacak'' dediğimi. :D Öyle birşey demedim ben. Diploma olayına girmedim zaten.

Edit; Diploma olayını şimdi araştırdım. Dediğin gibi diploma'da üniversite'de hangi bölümü okuduysan o bölümün adı geçiyormuş. :ent

Ama yine de özgeçmişinde falan olur belki. X Üniversitesi Y Mühendisliği Teknoloji Fakültesi olarak. :ent
-------------------

Bu arada MTOK okuyanla Normal okuyanın imza yetkileri aynı. İkisi de aynı yetkiye sahip yani.

Son düzenleme:

Oğlum nerede gördün ''Diploma'da MTOK yazacak'' dediğimi. :D Öyle birşey demedim ben. Diploma olayına girmedim zaten.

Edit; Diploma olayını şimdi araştırdım. Dediğin gibi diploma'da üniversite'de hangi bölümü okuduysan o bölümün adı geçiyormuş. :ent

Ama yine de özgeçmişinde falan olur belki. X Üniversitesi Y Mühendisliği Teknoloji Fakültesi olarak. :ent
-------------------

Bu arada MTOK okuyanla Normal okuyanın imza yetkileri aynı. İkisi de aynı yetkiye sahip yani.
e tamam abi neden o zaman mtok 2 milyardan normal mühendis 4 milyardan başlıyor ?

Öncelikle 2 Seçeneğin Var 1. Anadolu Lisesine Gidip Kültür Derslerini İyi Görüp Kendin Yapıp Bilgisayar Mühendisliğine Gitmek.
2. Seçenek : Meslek Lisesine Gidersin Dershaneye de Gidersin Sonra MTOK Sayesinde Anadolu Öğrencilerinin 380 İle Girdiği Mühendislik Bölümüne Sen Meslek Lisesi Mezunu Olduğun İçin 280 Hatta 250 İle Bile Girebilirsin Ama İyi Düşün Taşın Hangisi Yatkın Sana Sen Karar Ver Derim , Ama MTOK Bana Avantajlı Geldi SADECE Meslek Lisesinden Öğrenci Alan Teknoloji Fakülteleri Var Bilgisayar Mühendisliği İnş Yardımcı Olabilmişimdir.

Öncelikle 2 Seçeneğin Var 1. Anadolu Lisesine Gidip Kültür Derslerini İyi Görüp Kendin Yapıp Bilgisayar Mühendisliğine Gitmek.
2. Seçenek : Meslek Lisesine Gidersin Dershaneye de Gidersin Sonra MTOK Sayesinde Anadolu Öğrencilerinin 380 İle Girdiği Mühendislik Bölümüne Sen Meslek Lisesi Mezunu Olduğun İçin 280 Hatta 250 İle Bile Girebilirsin Ama İyi Düşün Taşın Hangisi Yatkın Sana Sen Karar Ver Derim , Ama MTOK Bana Avantajlı Geldi SADECE Meslek Lisesinden Öğrenci Alan Teknoloji Fakülteleri Var Bilgisayar Mühendisliği İnş Yardımcı Olabilmişimdir.
Peki maaş konusundaki eşitsizliğe ne diceksin ? MTOK daha kolay tabiki :D

Yav asıl liseyi değil üniversiteyi iyi bir yerde okuman önemli.Meslek lisesindeyim sayısal-sözel dersler + meslek dersleri görüyoruz he vakit varmı yok aslında çalışan çalışıyor yinede bazen yorucu oluyor :D

Peki maaş konusundaki eşitsizliğe ne diceksin ? MTOK daha kolay tabiki :D

Maaş Aynı Değişen Hiç Bir Şey Olmuyor Oda Mühendis Oda Mühendis Hatta MTOK'dan Gidenlerin İş Bulma İhtimali Daha Yüksek Çünkü Artık İş Sektöründe İyi Bilen Adam Lazım Okumuş Adam Değil . Adam Okumuş Ama Php,Aspx,Pascal v.s. Yazılımları iyi Bilmiyorsa Hiç Bir Anlamı Yok Bunun Ama Meslek Lisesinde Bunu Önceden Öğretiyorlar Amatör de Olsan Biliyorsun Üniversitede de Bunu Profesyonelleştiriyorsun Sonra Okulu İyi Bitirirsen Direk Büyük Şirketler Seni Kapıyor.

MTOK 2 milyar ATL 4 milyar maaşı diyen arkadaştan bir açıklama daha iyi olurdu nerden baksan herkes öyle bir şey yok diyor böyle giderse 2. sınıfta Meslek lisesine gitmeyi düşünüyorum bende gerçekten bilgisayara ait birşeyler öğrenmek istiyorum böyle giderse çok kötü ya türk edebiyatının ne alakası var benim mesleğim ile :D

MTOK 2 milyar ATL 4 milyar maaşı diyen arkadaştan bir açıklama daha iyi olurdu nerden baksan herkes öyle bir şey yok diyor böyle giderse 2. sınıfta Meslek lisesine gitmeyi düşünüyorum bende gerçekten bilgisayara ait birşeyler öğrenmek istiyorum böyle giderse çok kötü ya türk edebiyatının ne alakası var benim mesleğim ile :D

Eğer MTOK Okursan Baktın Bilgisayar Mühendisliği Sana Göre Değil Direk KPSS'ye Girip Bilgisayar Öğretmeni Olabiliyorsun Diye Biliyorum.

Eğer MTOK Okursan Baktın Bilgisayar Mühendisliği Sana Göre Değil Direk KPSS'ye Girip Bilgisayar Öğretmeni Olabiliyorsun Diye Biliyorum.
Ya ben küçüklüğümden beri bilgisayarı hep sevmişimdir içinide kurcalarım fln bizim ailede istanbulda şirketi olan akrabalarımda var okyup oraya yerleşip geçinmek istiyorum yani :D

Yahu bu kadar yüklenmeyin bana. :D Ben sadece bu temmuzda tercihlerden önce Teknoloji-Mühendislik fakültelerini araştırdım ve DonanımHaber'de de hep böylesi geçiyordu. Teknoloji okuyanın maaşı daha düşük falan olur konusu yani.

Hem para olayını neden bu kadar dert ediyorsun ki. Sen geleceğini açık bırakırsan yani kendini sürekli geliştirirsen o mühendislik okuyandan bile daha çok para alabilirsin.

O para olayında hatam varsa affola ama ben bunu tamamen araştırmalarım sonucu öğrendim. Yanlışsa tekrar affola. :gf:
------------------------------------------------
Bu arada Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorsan sakın üniversite de okuduklarınla
yetinme. Yoksa köşe başında cafe sahibi bir esnaftan başka birşey olamazsın. Mesela ben; 400 üstü LYS puanı yaparsam Bilgisayar Mühendisliği'ne tercih yapacağım. 400 altı olursa Yazılım Mühendisliğine. Hangisine girersem onda ilk yılımda tüm derslerimi çok sağlam tutarak çift ana dal hakkıyla bir diğer dersi de öğreneceğim. :ent Bunları birde MTOK'ta okuyacağım. Çünkü orada el becerisi var. A. A. Reyiz nickli üyenin dediği gibi MTOK bölümünde okuyanlar büyük şirketlerde stajyerlik yapıyorlar. :ent Bunlar sonucunda herhalde en az 10.000+lik maaş gelir. :pispis

Burada demek istediğim; Üniversite bir iş bulma kurumu değil. Kendini temel konulardan itibaren geliştirme kurumu. Senin geleceği asıl üniversite sonrası belirliyor. Üniversite bittikten sonra ne kadar çok geliştiğin. :ent

Son düzenleme:
Meslek okulu iyi yani ?

Hayır!!!!! İşkence gibidir meslek okulları. ''Geleceğin parlaksa meslek okulunda bu parlaklık azalır.'' tabiri yakışır sanırım meslek okullarına. :D Yine de tekrar diyorum kendine güveniyorsan meslek lisesine gidebilirsin. İstediğin bölüme gitmeni kolaylaştırır. Tabii o bölümün lisede ki bölümünde okursan. Ayrıca Biz meslek liselerinde kültür derslerine yoğunlaşmıyoruz. Hep bölüm derslerine ağırlık veriliyor. Bunun sonucunda da üniversite'de MTOK okursan ilk yılında ağır mı ağır kültür dersleri veriliyor. Mühendislik okursan o derslere yoğunlaşmadığından çok zorlanabilirsin. :ent Mesela ben meslekte matematik, kimya, biyoloji bunları hep en basit konularını gördüm. Hiç geniş konuları yoktu. Bunun sonucunda 12. sınıfta çok zorlandım sınava hazırlanırken.

Edit; Bu kültür olayını kendi okulumda yaşadım ben. Ama her meslek lisesinin kalitesi farklı olabilir. Bunu göz önüne al.

Son düzenleme:

Hayır!!!!! İşkence gibidir meslek okulları. ''Geleceğin parlaksa meslek okulunda bu parlaklık azalır.'' tabiri yakışır sanırım meslek okullarına. :D Yine de tekrar diyorum kendine güveniyorsan meslek lisesine gidebilirsin. İstediğin bölüme gitmeni kolaylaştırır. Tabii o bölümün lisede ki bölümünde okursan. Ayrıca Biz meslek liselerinde kültür derslerine yoğunlaşmıyoruz. Hep bölüm derslerine ağırlık veriliyor. Bunun sonucunda da üniversite'de MTOK okursan ilk yılında ağır mı ağır kültür dersleri veriliyor. Mühendislik okursan o derslere yoğunlaşmadığından çok zorlanabilirsin. :ent Mesela ben meslekte matematik, kimya, biyoloji bunları hep en basit konularını gördüm. Hiç geniş konuları yoktu. Bunun sonucunda 12. sınıfta çok zorlandım sınava hazırlanırken.

Edit; Bu kültür olayını kendi okulumda yaşadım ben. Ama her meslek lisesinin kalitesi farklı olabilir. Bunu göz önüne al.
Sigara içerim ama okuldan kaçmam kavga ederim bıçak ile işim olurdu ama şimdi olmaz :D

geçin siz 2 3 bin tl yi iş sizde başlayıp sizde biter ! okulu ne kadar iyi bitirirseniz o kadar çok maaş ve iş bulma imkanınız artar. en basitinden düşünün okulu birinci bitirip 3 tane yabancı dilinizin olduğunu?

bu arada ikiside eşit mühendis olduğu için kpss ye girip devlette mühendis olabiliyorsunuz ve dövlette möhendisler en az 3.500tl alıyorlar bilin istedim ;)

son olarakda mtok dan kesin, normal teknoloji fakültesinden olanları tam bilmiyorum ama pedagojik formasyon diğer ismiyle öğretmenlik dersi veriliyor yani öğretmende olabiliyorsunuz ama okulunuzda 1 sene uzar haliyle :)

----

senin konuna gelirsek eğer kendine çok iyi güveniyorsan ben yaparım düzenli çalışırım diyorsan git meslek lisesine(ben bunu başta diyenleri çok gördüm ama sonunda neredeyse hepsi kazanamadı üniversiteyi anca 2 yıllığa gidip oradan uzatırım dediler ama oda olmadı)

ama ben sonra kendimi daha iyi geliştiririm dersen kal anadolu lisesinde :)

bu arada bilgisayarları kurcalamayı felan seviyorsan yaz tatillerinde bir işe girip çalışabilirsin hem ortamı görürsün işçiyken neler yapılır vs diye hemde mtok dan gelenlerle seviyeni yakın tutarsın :)

geçin siz 2 3 bin tl yi iş sizde başlayıp sizde biter ! okulu ne kadar iyi bitirirseniz o kadar çok maaş ve iş bulma imkanınız artar. en basitinden düşünün okulu birinci bitirip 3 tane yabancı dilinizin olduğunu?

bu arada ikiside eşit mühendis olduğu için kpss ye girip devlette mühendis olabiliyorsunuz ve dövlette möhendisler en az 3.500tl alıyorlar bilin istedim ;)

son olarakda mtok dan kesin, normal teknoloji fakültesinden olanları tam bilmiyorum ama pedagojik formasyon diğer ismiyle öğretmenlik dersi veriliyor yani öğretmende olabiliyorsunuz ama okulunuzda 1 sene uzar haliyle :)

----

senin konuna gelirsek eğer kendine çok iyi güveniyorsan ben yaparım düzenli çalışırım diyorsan git meslek lisesine(ben bunu başta diyenleri çok gördüm ama sonunda neredeyse hepsi kazanamadı üniversiteyi anca 2 yıllığa gidip oradan uzatırım dediler ama oda olmadı)

ama ben sonra kendimi daha iyi geliştiririm dersen kal anadolu lisesinde :)

bu arada bilgisayarları kurcalamayı felan seviyorsan yaz tatillerinde bir işe girip çalışabilirsin hem ortamı görürsün işçiyken neler yapılır vs diye hemde mtok dan gelenlerle seviyeni yakın tutarsın :)

SBSde yabancı dilim full doğruydu yanee :D

Geri