• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Ceza Yedik

Kardeşim bir art niyet hissetsem zaten banlardım,kullandığın cümle bana iğneliyici geldi mesela ben bu güne kadar böyle bir cümle Kahraman abiye hiç kullanmadım.

Sende dikkat edersin buda sadace bir uyarı zaten yakında günü dolar ve silinir.

Eğer bana yazılmış bir şey olsaydı "dürüstlük abidesi" iyi anlamda algılardım.
Dürüstlük abidesi kelimesi aslına bakarsak yanlış birşey değil aksine iyi birşey.

Eğer bana yazılmış bir şey olsaydı "dürüstlük abidesi" iyi anlamda algılardım.
Dürüstlük abidesi kelimesi aslına bakarsak yanlış birşey değil aksine iyi birşey.

"Yaptığınız davranışlar hoş ve dürüstçe değil, birazdan dürüstüm diye geçinen dürüstlük abidesi Kahraman abi gelir kızar" gibi bir anlam oluşturmuş sanki.

Arkadaşın burada kurduğu cümle sanki kendisi Kahraman Abinin dürüst olduğuna inanmıyormuş ama Kahraman Abi bununla hava atıyormuş ve dürüstüm diye geçiniyormuş gibi bir anlama geliyor.

Bilmiyorum bunu bilerek mi yoksa farkında olmadan mı yaptı ama kullandığı kelimeler yanlış ve iğneleyici. Kelimeler her zaman yazıldıkları anlama gelmezler bazen tam tersi anlama gelirler. Genelde farklı bir anlama gelmesi için alaycı bir dil kullanılır. Misal çok büyük bir ayakkabı giyen birini görürsünüz : "Daha büyüğü yokmuydu ya, bu çok küçükmüş" , Örneğin derslerinizde başarılı değilsinizdir ama bir akrabanızın veya misafirlerin yanında babanız sizin gözlerinizin içine bakarak "Ahmet'in dersleri çok iyi, okulda oldukça başarılı... Değil mi oğlum ?" gibi...

Her kelimenin olmasa bile çoğu kelimenin iyi ve kötü anlamı vardır.Kötüden kastım iğneleyici,alaycı...

Türkçe'nin geniş alanı var gerçekten kelimelerin bazıları iğneleyici yada alaycı gözükebilir ama asıl anlamları farklı olabiliyo..

"Yaptığınız davranışlar hoş ve dürüstçe değil, birazdan dürüstüm diye geçinen dürüstlük abidesi Kahraman abi gelir kızar" gibi bir anlam oluşturmuş sanki.

Arkadaşın burada kurduğu cümle sanki kendisi Kahraman Abinin dürüst olduğuna inanmıyormuş ama Kahraman Abi bununla hava atıyormuş ve dürüstüm diye geçiniyormuş gibi bir anlama geliyor.

Bilmiyorum bunu bilerek mi yoksa farkında olmadan mı yaptı ama kullandığı kelimeler yanlış ve iğneleyici. Keliemeler her zaman yazıldıkları anlama gelmezler bazen tam tersi anlama gelirler. Genelde farklı bir anlama gelmesi için alaycı bir dil kullanılır. Misal çok büyük bir ayakkabı giyen birini görürsünüz : "Daha büyüğü yokmuydu ya, bu çok küçükmüş" gibi...

Bazen yazdıklarımızı iyi anlamda yazarız gerçekten fakat karşıya nasıl yansıttığımız anlaşılmaz. Fatih arkadaşımızı tanırım dürüsttür iyidir konuda da belirtmiş zaten herhangi bir kötü niyetim yoktu diye. Sanırım farkında olmadan yapmış ama kahraman abiyi sevdiği ve iyi olduğu için yazmış.

Dürüstlüğün anlamını zaten biliyoruz , abide farklı anlamlara gelebiliyor fakat anlamlarının içinde hiçbir kötülük yok. Fakat "Dürüstlük Abidesi" yazınca biraz sanki dediğin gibi öyle bir hava oluşturuyor gibi gözüküyor. Fakat asıl öz ve anlamına gelince hiçbir yanlışlık olmadığı ap açık belli. Türkçe'nin bu kadar geniş olmasıda bazen sorunlara yol açabiliyor. Misalde fatihin olduğu gibi. Bazen iyi şeyler yazıyorum diye belki düşünmeden yazmıştır ama sonuçta kötü gözükür halbuki iyi birşey istemiştir. Keşke herşey direk göründüğü gibi olsa..

Bir tane daha sorun var postbit sadece bendemi böyle gözüküyo yoksa herkezdemi;

Postbit'te herhangi bir kayma yok , tarayıcından kaynaklanıyor olabilir.

Kötü bir niyeti olmayabilir zaten kesin kötü niyetlidir demedik. Ama kimse bir insanın iyi bir yönünü öne çıkarmak için bu tarz bir cümle kurmaz. Alay eder gibi... Hatta bu kelimeden birçok anlam daha çıkabilir... Ne yani Kahraman dürüst de diğer görevliler dürüst değil mi ? Biz neyiz ? üçkağıtçı mıyız ?

Anlatmak istediğim bu tarz şeylerin yazılmasına gerek yoktur. Bir insan dürüstse bunu pekiştirilmiş kelimelerle alay eder gibi yazmak her zaman yazdığınız şeylerin tam tersi anlamına gelir. Dürüstlük abidesi direk yazıldığı anlamda kullanılsa bile hoş değil bence. Çok abartı bir kelime. Yani kişi o kadar dürüsttür ki bokunu çıkarıyor. Çok ders çalışanlara inek denilmesi gibi aynen...

Kötü bir niyeti olmayabilir zaten kesin kötü niyetlidir demedik. Ama kimse bir insanın iyi bir yönünü öne çıkarmak için bu tarz bir cümle kurmaz. Alay eder gibi... Hatta bu kelimeden birçok anlam daha çıkabilir... Ne yani Kahraman dürüst de diğer görevliler dürüst değil mi ? Biz neyiz ? üçkağıtçı mıyız ?

Anlatmak istediğim bu tarz şeylerin yazılmasına gerek yoktur. Bir insan dürüstse bunu pekiştirilmiş kelimelerle alay eder gibi yazmak her zaman yazdığınız şeylerin tam tersi anlamına gelir. Dürüstlük abidesi direk yazıldığı anlamda kullanılsa bile hoş değil bence. Çok abartı bir kelime. Yani kişi o kadar dürüsttür ki bokunu çıkarıyor. Çok ders çalışanlara inek denilmesi gibi aynen...

Aslında evet ve ben kendi adıma söyleyecek olursam birşeyi yazmadan önce 1-2 kere düşünürüm yanlış anlaşılmıyım diye. Pat-küt yazarsan zaten yanlış yazmış olma ihtimaline bile bakmadan aceylen yazmış olursun.

Bence işgüzarca verilmiş bir ceza.Yönetici üye ayrımı yapmak gibi olmasın ama eğer bana böyle bir kelime söyleseydi o arkadaş tartışmasız o ceza puanını almayacaktı.Şimdi o cümleden olumlu veya olumsuz anlam çıkarmak öznel bir yargı olduğu gibi;eğer bu kadar ince bir anlama göre de ceza veriliyorsa ceza veren kişinin o cümleyi konunun geneline göre değerlendirip,iki kişi arasındaki durumu ve artniyeti de işin içine katması,doğru analiz etmesi icap ediyor.Zira ceza vermek moderatörün gözünde kolay ve sadece işimi yapıyorum olsa bile,sürekli bu foruma giren,arkadaşlık-muhabbet kuran ve genelde olumsuz davranış sergilemeyen birinin "ceza aldınız" cümlesini görmesi onu üzebilir.İşin diğer bir boyutuda eğer bu kadar katı ve ayrıntıcı kuralları olan bir forum ise bunun herzaman ve genele uygulanan bir tutum olması daha etik olur nitekim bu zihniyet benim bu yazdıklarımdan bile bir artniyet çıkarabilir. :)

Bence işgüzarca verilmiş bir ceza.Yönetici üye ayrımı yapmak gibi olmasın ama eğer bana böyle bir kelime söyleseydi o arkadaş tartışmasız o ceza puanını almayacaktı.Şimdi o cümleden olumlu veya olumsuz anlam çıkarmak öznel bir yargı olduğu gibi;eğer bu kadar ince bir anlama göre de ceza veriliyorsa ceza veren kişinin o cümleyi konunun geneline göre değerlendirip,iki kişi arasındaki durumu ve artniyeti de işin içine katması,doğru analiz etmesi icap ediyor.Zira ceza vermek moderatörün gözünde kolay ve sadece işimi yapıyorum olsa bile,sürekli bu foruma giren,arkadaşlık-muhabbet kuran ve genelde olumsuz davranış sergilemeyen birinin "ceza aldınız" cümlesini görmesi onu üzebilir.İşin diğer bir boyutuda eğer bu kadar katı ve ayrıntıcı kuralları olan bir forum ise bunun herzaman ve genele uygulanan bir tutum olması daha etik olur nitekim bu zihniyet benim bu yazdıklarımdan bile bir artniyet çıkarabilir. :)

fazla resmi oldu :D

Arkadaş ben saat 5 çivarı ancak eyvah okula geç kaldık diyebiliyorum. :)

Geri