• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Sanırım ateist oluyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Masalı felan geçte cennet senin hayal ettiğin yada düşündüğün gibi bir yer değil.Biz şuanda dünyada ne kadar mükemmel bir hayat hayal edersek bu hayal cennetteki yaşamın yanına yaklaşamaz bile.Sen var olduğun için yaşıyorsun anladığım kadarıyla.Bir amacın yok.Bizim bir abinin sözü vardı ''Bu hayatta yeşillik gibi marul gibi öylesine yaşamıcaksın.Bir amacın bir yerlerde birilerine bir faydan bu dünyada var olma amacın olucak.Öyle laf olsun diye yaşayamassın'' İnsanoğlu yaradılışı gereği geçmişten bugüne birşeylere inanma ihtiyacı bir ilahi gücün olduğuna inanmışlar.Yani bu insanoğlunun içinde var biyerlerde birşeylere inancaksın.Ha bu başka şeyler olur orası başka onu kendin iraden ve aklın ile bulacaksın orası sana kalmış.Benimde kastettiğim bu hayatta herşey gelip geçici.Burası sınav yeri ya bu dünya için yaşıcaksın ahiretini unutacaksın.Ya da ahiretin için çalışacaksın bu dünyayı unutucaksın.Burda bukadar onca güzel şeyler varken iyi kötü yaşarken burası sınama yeri olduğun bilirsen bide cenneti düşünsene.Zaten kendin bu dünyadaki hayatı incelersen bir yaratıcının olduğuna inanırsın.Hayatın da ona göre şekillenir.Senden o kadar ahım şahım zor şeylerde istenmiyor.Alt tarafı iman ediceksin ibadet ediceksin.

Şöyle bir örnek veriyim.Ben sana her gün 24 altın versem.Ama desemki her gecenin sonunda o verdiğim 24 altından 1 tanesini geri bana vericeksin diye sen vermezmisin.1 gün içerisinde yaptığın ibadetler toplasan 1 saat yapar 1 günde 1 saatini ayırsan çokta bişi kaybetmiş sayılmazsın.Yemeğe yada oyuna yada uykuya ayırdıgın o vakitten sadece 1 saatini ayırıcaksın be kardeşim.Yazık etme kendine bikaç delinin ettikleri sözlere inanıcağına bugüne kadar gelmiş peygamberlerin gösterdiği kanıtlara inan.Gene kendin bileceğin iş.

----------

Sen olayı anlamamışsın bile :D Ben yarattım yada ben yazdım gibi bişi demedim ben dostum.O kadar dinden soğutan kitapları araştıracağına açıp Kur'an'ı Kerim'in Türkçe mealini okusan ne demek istediklerimi anlardın.
dostum günde 5 defa kendisi için namaz isteyen kullarından kendisi için kurban vermesini isteyen kadınların namahrem olduğu için kapansını isteyen domuz etini haram kılan bi tanrıya inanmıyorum inanmıycam.
benden bi öneri kadınlar madem bu kadar namahrem haram ee o zaman neden yaratıyosun bunları ? yaratma madem hiç değilmi bu kadar sorun olucaksa aynı şekilde domuz denilen hayvan madem pis haram neden yaratıyosun bunları ? dünyaya yolladıktan sonramı haram oldu onlar acaba ? her şeye gücü yeten tanrı bunların olucağını bilemiyo mu acaba ?

Sen olayı anlamamışsın bile :D Ben yarattım yada ben yazdım gibi bişi demedim ben dostum.O kadar dinden soğutan kitapları araştıracağına açıp Kur'an'ı Kerim'in Türkçe mealini okusan ne demek istediklerimi anlardın.

Şizofrenlik vol.1 yani. Kuran'ın Türkçe Meali'ni okumadığımı nerden anladın? İmlandan anladığım kadarıyla Allah'ın ağzıyla konuşuyor gibiydin. Keşke Dünya nüfusunun yalnızca 1/7 kadarını İslam'ın oluşturduğunu bi anlasanız. Dünya'nın ve evrenin sadece İslam'dan ibadet olmadığını.

Dinden soğutan kitap kavramıda ilginçmiş açıkcası. Tek din, tek millet, rabia diyenlerdensin anladığım kadarıyla. Demek istediklerini değilde, demek istediklerinle Kuran'ın Türkçesini okumanın ne alakası var onu anlayamadım ben. Keşke sen biraz ''kitap'' okusanda biraz ufkun açılsa. Hatta ben sana Tolkien'in, J.K. Rowling'in kitaplarını tavsiye ederim. Kuran kadar fantastik kitapları var kesinlikle seversin.

Şizofrenlik vol.1 yani. Kuran'ın Türkçe Meali'ni okumadığımı nerden anladın? İmlandan anladığım kadarıyla Allah'ın ağzıyla konuşuyor gibiydin. Keşke Dünya nüfusunun yalnızca 1/7 kadarını İslam'ın oluşturduğunu bi anlasanız. Dünya'nın ve evrenin sadece İslam'dan ibadet olmadığını.

Dinden soğutan kitap kavramıda ilginçmiş açıkcası. Tek din, tek millet, rabia diyenlerdensin anladığım kadarıyla. Demek istediklerini değilde, demek istediklerinle Kuran'ın Türkçesini okumanın ne alakası var onu anlayamadım ben. Keşke sen biraz ''kitap'' okusanda biraz ufkun açılsa. Hatta ben sana Tolkien'in, J.K. Rowling'in kitaplarını tavsiye ederim. Kuran kadar fantastik kitapları var kesinlikle seversin.

Nerden mi anladım Kur'an ı gerçekten anlayarak okusaydın bu konuşmaya gerek bile kalmazdı.Sen işine geldiğine inanıyorsun.Ben Allah'ın ağzıyla (sümme aşa) konuşmadım.Kanıt ve delillerle konuştum.Dünya da ne olup bittiğinden ve hangi inanışların olduğundan da haberim var.Tek din tek millette demiyorum rabiacı felanda değilim.Herkez istediğine inanmakta özgür.Ben kendime bakarım elimden geldiğincede yardım etmeye çalışırım.Benim okuduğum kitapları sen okusaydın keşke.Kalkıpta Tolkienin kitabını Kur'an ile bir tutmana gerek kalmazdı.Benim sana tavsiyem müslüman olarak doğduysan önce müslümanlığı sonuna kadar araştırman kalkıp ta öyle bir iki saatini vererek müslümanlığı eleştiremezsin.Bu işe ömrünü adamış ateistler var senin yerine yapıyolar zaten nefesini boşa harcama yani.Ben sadece bir arkadaşımıza yardım etmek istemiştim.Ama yeni gelen nesiller görüyorum ki körelmiş durumda yaşıyolar.Etrafta olan bitenden veyahut kendi dinlerinden bi haber büyüyolar.Yazık valla,sen de neye inanıyosan inan tartışmadan önce bazı şeyleri altta bırakıp bazı şeyleri üste çıkarma.

Nerden mi anladım Kur'an ı gerçekten anlayarak okusaydın bu konuşmaya gerek bile kalmazdı.Sen işine geldiğine inanıyorsun.Ben Allah'ın ağzıyla (sümme aşa) konuşmadım.Kanıt ve delillerle konuştum.Dünya da ne olup bittiğinden ve hangi inanışların olduğundan da haberim var.Tek din tek millette demiyorum rabiacı felanda değilim.Herkez istediğine inanmakta özgür.Ben kendime bakarım elimden geldiğincede yardım etmeye çalışırım.Benim okuduğum kitapları sen okusaydın keşke.Kalkıpta Tolkienin kitabını Kur'an ile bir tutmana gerek kalmazdı.Benim sana tavsiyem müslüman olarak doğduysan önce müslümanlığı sonuna kadar araştırman kalkıp ta öyle bir iki saatini vererek müslümanlığı eleştiremezsin.Bu işe ömrünü adamış ateistler var senin yerine yapıyolar zaten nefesini boşa harcama yani.Ben sadece bir arkadaşımıza yardım etmek istemiştim.Ama yeni gelen nesiller görüyorum ki körelmiş durumda yaşıyolar.Etrafta olan bitenden veyahut kendi dinlerinden bi haber büyüyolar.Yazık valla,sen de neye inanıyosan inan tartışmadan önce bazı şeyleri altta bırakıp bazı şeyleri üste çıkarma.
bende ondan bahsettim işte 500 yıla dünya üzerinde din adına bişey kalmaz diye buna ister kıyamet de ister aydınlanma de farketmez

3 tane mesaj atmadan konuları cevaplayamıyormusum ŞU 1 :d

----------

Boyle 2 oldu

----------

333333333333333333333

Zaten bu forumu oluşturan yaratan kimse olmadı kendiliğinden var oldu. Buradaki yorumları yazan da olmadı bu yorumlarda kendiliğinden geldi meydana.

yorumların çoğunu okudum ve bende küçük bir şey eklemek istiyorum,

herkes demiş ki türkçe meailini oku Kuran-ı Kerim'in buna kesinlikle katılıyorum bende bir zamanlar senin kadar olmasa da sorguladım herşeyi ama işte insan aklı ciddi anlamda dediğin gibi bir yerde tıkanıyor ötesini düşünemez oluyorsun sorgulayamıyorsun işte ozaman da inançta eksilme olmaya başlıyor. sana tavsiyem oturduğun Kuran-ı Kerım i okuduktan sonra diğer arkadaşlarında söylediği gibi anlamadığın mantığına yatmayan yerleri not al ve camii hocalarına sor ancak soracağın kişinin oturduğun semtte önceden tanınıyor ve herkes tarafından sevilen saygı duyulan birinin olmasına dikkat et doğru şeyler öğrenmek için bunu söylememin sebebi malesefki artık islamı herkes menfaat için kullanmaya başladı bir yerlere gelmek için kullanmaya başladılar ve malesefki yine bu hızla büyüyor. Ondan dolayı sorsan herkes Elhamdülillah Müslümanım der ama bunu gerçekten kalpten söyleyen birini bulup ona danışırsan aklındaki sorulara cevap bulacağına inanıyorum.

Uzun yazmaya gerek yok. Kutsal kitabı okumadıysan oku hadisleri bilmiyorsan öğren vr o günlerden bu günlere işaret edilipte gerçekleşen olayları incele.
Derler ki çok düşünür çok gurcalarsan dinden çıkarsın. Sanırım sennin başına gelen durum bu.

Uzun yazmaya gerek yok. Kutsal kitabı okumadıysan oku hadisleri bilmiyorsan öğren vr o günlerden bu günlere işaret edilipte gerçekleşen olayları incele.
Derler ki çok düşünür çok gurcalarsan dinden çıkarsın. Sanırım sennin başına gelen durum bu.

Bu saydıkların insanlar sapıttıktan sonra oluşan durumlar Namaz meselesi ise Allah kendisi için istemez bunu bir ihtiyaç meselesi değildir itaat edip etmeme meselesi bir sınav meselesi.
Birde sizlerden ricam Allah'ın 99 isminin hiç biri tanrı değildir inancıma saygı duyulması isteyerek tanrı diye bahsetmemenizi isterim.
Bu ara isteyen istediğine inanmakta özgür tabiki saygı duyarım.

Kuran-ı Kerim Meali oku mutlaka kafandaki sorulara mutlaka orada cevabı bulursun.

Son düzenleme:
Başın sıkıştığı zamanlarda ''Allah'ım yardım et.'' diyorsun çünkü çevrendeki insanlardan öyle gördün. Yüzyıllar önce Yunanlı bir ailenin çocuğu olarak Dünya'ya gelsen farklı hikayeler dinleyip başın sıkıştığı zaman farklı terimler kullancaktın.

İkincisi aşk az çok düşünebilen her canlının doğuştan kazandığı bir yetidir. İnsanın aşık olması Allah'ın varlığına bir kanıt değildir. Bir erkeğin başka bir erkeğe veya bir kadının başka bir kadına aşık olması İslam'da yasak olmasına rağmen günümüzde buna örnek verilebilecek yüzlerce ilişki var. Peki neden? Aşk ve yaşam Allah'tan ise neden bu tür ilişkiler hala var.

İnançsız olmak suç değildir. Nasıl bir insana İslam dini mantıklı geliyor ve Müslüman oluyor ise diğer bir insanda hiçbir dine inanmamayı tercih edebilir. Şanlıurfa'da bulunan şeyh'in sana ne faydası olacak? Ayrıca kime göre neye göre şeyh? Diğer insanlardan farkı ne? Herkeste olan beyin sende yok mu ki? Kendin düşün kendin karar ver. Senin hayatın, senin inancın. Kimsenin karışmaya hakkı yok. Yıllardır şeyhmiş, alimmiş diyerek insanların fikirlerini sömürdüler zaten.

----------

Sanki Dünya'yı sen yaratmış gibi o kadar emin konuşmuşsun ki. ''Bu Dünya'da yaşadıkların gelip geçici şeyler.''

Kuran'da ölümden sonra hayat olduğu yazıyor değil mi? Buraya okeyim bak. Benim okuduğum bir kitapta da ölümden sonra hayatın olmadığı yazıyordu. Bunu ne yapacağız? Öyle bir konuşuyorsun ki sanki Kuran'ı sen yazmış gibisin.

Ayrıca bana ölümden sonraki yaşamın amacını anlatabilir misin? İslam'ı seçenler Cennet'e gidip sonsuza kadar huriler ile cilveleşirken İslam'ı seçmeyenler cayır cayır yanacak mı? Bu mudur yani? Allah'ın tüm olayı bu mu?

Hiç bir dine inanmayıp ve öyle bir ortamda büyümeyip ciddi bir sıkıntı yaşadığında iki elini birleştirip bilmediği halde kendisinden daha güçlü birşeyden birşeyler talep etmeye (dua etme) çalışan kişiler de gördüm. Bunu sadece çevreden görülmüş ve edinmiş diye düşünmek bence kendini tatmin etmeye çalışmaktan başka birşey değildir. Bu kadar dar görüşlü olupta dinlere çağdışı, ilkel diyenler ne kadar ileri görüşlü ve modernler? burda ciddi ironik bir durum var.

Yani sen aşka insanların sonradan kazandığı düşünce ürünü diyorsun? Ah ulan ah çektiğim aşk acısını bir ben bir de inanmadığınız o Allah biliyor :)) Evet, aşk Allah'ın varlığına bir kanıt olmayabilir ama kesinlikle düşünmekle veya etrafta görerek meydana gelen birşey değildir aşk. İnsanın doğasında yapısında olan ve senin söylediğin kadar basit bir şekilde açıklanamayacak içgüdüsel zaten varolan bir durumdur. Bir erkeğin başka bir erkeğe bir kadının başka bir kadına aşık olması sana mantıklı geliyor mu? Kalkıp bana kişisel tercih ıvır zıvır deme sakın. Bu tamamen sapkınlık ne yaptığını bilmemek ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sana zaten mükemmel bir eş olan (erkek için) kadın gönderilmiş sen neden gidip bir erkeğe karşı bu tarz arzular beslersin ki? veya tam tersi senin zaten mükmemmel bir eşin (kadınlar için) varken sen neden gidip bir kadına bu tür arzular ve istekler beslersin? Ya en basitinden kendi vucüt ve karşındakinin vucut yapısına bakıp bile burda bir yanlışlık olduğunu anlayabilirsin. Bu olayın çok basit bir hayata uyarması ve hepimizin gündelik hayatta kullandığı bir modeli bile var (Dişi-Erkek prizler, soketler vs) sen kalkıp 2 aynı soketi birbirine uydurmaya çalışıyorsun burda bir hata var. Bu tamamen bir hastalık ve tedavi edilmesi gerekir. Bazılarında bu istek ve arzular doğuştan varken (bu hastalıktır, tedavi edilmesi gerekir) bazıları da sırf farklı olmak adına bu tür şeylere heveslenirler (bu da sapkınlık ve sapıklıktır). Nasıl bir çocuğa karşı cinsel arzuların beslenmesi yanlış ise bu da yanlıştır. En basitinden çok yakın geçmişte yeniden beyazperdeye aktarılan tarihte gerçekte yaşanmış Pompeii olayını araştır. Böyle ilişkilerin olmasının sebebi Allah değildir, Allah senin ne yapıp yapmayacağına karar vermez herşeye kendin karar verirsin lakin Allah senin verdiğin bütün bu kararları önceden bilir (Kader) Yani sonuç olarak Allah sana sonu belli olan bir hikaye yazmamıştır seni kukla gibi yönetmiyor, senin kendi özgür ve hür iraden var herşeye kendin karar veriyorsun. Sen sadece Allah'ın herşeyi önceden bilmesini kabullenmek istmiyorsun ve madem başıma şu gelecek Allah neden bana böyle birşey yazdı, Allah böyle kötü şeyler yazdıysa bana o zaman Allah kötüdür gibi saçma sapan varasayımlar çıkarıyorsunuz. (Bu cevabıma karşılık muhtemelen sorun şu şekilde olacaktır: Allah zaten herşeyi biliyorsa beni neden yarattı amacı nedir?", bunun cevabını versem başka birşey soracaksın. Bunun sonu gelmez taa ki sen gerçekten birşeyleri görmek ve içinden gelerek isteyene kadar devam eder)

İnançsız olmak yasal olarak suç değildir, inançlı olmak tamamen manevi bir olaydır. Kalkıp herşeyi maddi veya kağıt üzerinde de düşünmek yine geri görüşlülükten, dar kafalılıktan başka birşey değildir. Çünkü herşey maddiyattan ibaret değildir, bilimin açıklayamadığı ve açıklayamacağı o kadar çok şey var ki bunu çoğu bilim adamı bile kabullenirken çoğu Ateist tersi yönde inat etmeye devam eder, oldukça gülünç ve gereksiz yorucu bir çaba... Şeyh, hacı hoca olaylarını ben de pek sevmiyorum çünkü yıllarca bu tarz insanlar bu makamları kullanarak insanları sömürdüler veya kendi çıkar ya da amaçları doğrultusunda kullandılar. Böylece bu makamlar insanların gözünde kötü itibara sahp oldu aynen şuanda bazı terör örgütlerinin kafa kesip Müslümanım diye naralar atıp herkesi İslamdan soğutması ve İslam'ı yanlış tanımaya yönlnendirmesi gibi. Genel olarak kimse kimseden üstün değildir ama birşeyleri öğrenebilmiş ve öğrenememiş insanlar vardır. Birşeyleri öğrenememiş insanlar bunu öğrenmiş insanların kendilerine yol göstermelerine ihtiyaç duyarlar (Öğrenci-Öğretmen) ilişkisi gibi. Senin mantığınla gidersek okula gitmemek gerek. Öğretmenleri bizden üstün kılan ne kendi beynimiz ve aklımız var düşünelim öğrenelim herşeyi oh ne ala.

Bir Alime git dememin sebebi öyle sıradan bir cami hocası veya kendi çıkarları için dini kullanan bir sahtekara yönlendirmek değildir. Kur-an'ı kerim malum orjinalde Arapça ve Arapça'da birçok anlama gelen kelimeler bulunmakta. Türkçe'ye çevirme esnasında ya bu anlamlar doğru şekilde verilemiyor, veya yanlış çevirmeler oluyor bu da insanların İslam'ı ve Kur-an'ı yanlış tanımasına sebebiyet veriyor. İyi bir Alim iyi şekilde arapça bilir ve bu yanlışlara mahal vermeyecek şekilde sana bazı şeyleri açıklayabilir o nedenle bir Alim öneriyorum ben veya zor yolu seçip kendin dört dörtlük Arapça öğreneceksin gidip orjinal Kur-an'ı Kerim okuyacaksın ki bu oldukça zor olduğunda genelde insanlar zora gelmeyi sevmedikleri için daha kolay olan Alim tavsiyesi verilir.

Amaç kimsenin fikirlerini sömürmek değil, Kur-an git kimseyi öldür demiyor, kimseye tecavüz et demiyor, kimsenin malını çal demiyor, kimseye eziyet et demiyor veya yapmak istediğin hiç bir iyi birşeyden seni alıkoymuyor, sana yanlış birşey öğretmiyor. Neye göre yanlış kime göre yanlış diyeceksin, hiç birşeye inanmasan da içgüdüsel olarak (eğer psikolojik bazı sorunların yoksa) neyin yanlış neyin doğru olduğunu az çok bilirsin ve hissedersin. Misal gidip yolda yürüyen yaşlı veya herhangi bir insana durduk yere tekme atmak yanlıştır. Bunu sana ailen, çevren bulunduğun ortam ve toplum öğretmese bile bunu bir şekilde hissedersin, çünkü bu insan olmanın doğasında var. Bu sadece basit bir örnek ve çoğaltılabilir. İyi olmak doğruyu yapmak için elbette bir dine inanmak birşeylere inanmak şart değildir, dinler olmadan da iyi bir birey olabilir doğru şeyler yapabilirsin ama dinler sadece insanlara manevi olarak ihtiyaç duydukları bazı güçleri ve sebepleri veriyor hayatlarını şekillendirebilmeleri için. Sen ihtiyaç duymuyor olabilirsin ama şahsen ben öyle dünyaya 70-80 yıl yaşayıp ondan sonra silinip gidelim diye atılan başıboş anlamsız ve amaçsız varlıklar olduğumuza inanmak istemiyorum. Sen buna inanmak istiyorsan ve bunu kabulleniyorsan sorun yok ben kabullenmiyorum bunu. O nedenle daha büyük bir amaca ve güce inanmak istiyorum, buna inamam ne kimseyi sömürmek anlamına geliyor ne kimseye kötü birşey yapmak anlamına geliyor ne de geri kafalılık oluyor tam aksine sizden daha ileri bir görüştür bu lakin anlam veremediğiniz için kendinizce reddeder ve bunu geri kafalılık çağdışı olarak nitelendirirsiniz, tıpkı çoğu insananın anlamadığı bilmediği herşeyi öldürmeye çalışması yoketmeye çalışması gibi. Ha burda ben kesin %100 doğruyum demiyorum, belki ben yanlışım belki sen doğrusun ama bunun bir önemi yok, sonuç olarak kimseye bir zararım yok, bu tamamen benim kendi iç dünyamda kendi vicdanıma, kendi hür irademe bağlı bir seçim. Benim iç dünyamdaki hiç birşey kimseyi ilgilendirmiyor taa ki dışarı yansıyıp insanlara zarar verene kadar. Şimdi sen de şöyle düşünürsün Ateizm de benim seçimin sen de saygı duy kimseyi ilgilendirmez gibi. Elbette, sana da saygı duyuyorum seçimlerinden ve görüşlerinden dolayı lakin sen farkında olmadan bir insanları kötüye yönlendiriyorsun. Kafası karışmış ne yapacağını bilmeyen bir insanı iyiliğe doğruya yönlendiren Kur-an'ı kerimden ve İslamdan uzaklaştırmaya çalışıyorsun. Senin kafanda herşey net olabilir iyiyi köttüyü ayırt ediyor olabilirsin ama bu konuyu açan arkadaşımız ve daha niceleri senin gibi şanslı olmayabilirler, bu durumda onları iyiye doğruya yönlendirecek birşeylere ihtiyaç duyarlar ama sen onları bundan alıkoymaya çalışıyorsun. Senin tercihlerin, düşüncelerin dışa yansıyıp insanları yönlendirmeye ve onlara zarar vermeye başlamış. Ben bu arkadaşa ille de git Müslüman ol demiyorum, sadece git iyi bir Alim bul dinle diyorum kafasına yatarsa Müslümanlığa devam eder yatmazsa istediğini tercih eder kimse birşey diyemez. İsterse Ateist olsun benim için sıkıntı yok çünkü bana göre İslam eşit değildir Ateizmin karşıtlığı her ne kadar çoğu Ateist için Ateizm sadece İslam karşıtlığından ibaret olup bunu idrak edemeselerde. Tek amacım yanlış öğretilen şeyleri doğru bilen birinden dinlemesi ve ona göre karar vermesi. Ha yapmasa da benim için bir sıkıntı yok, onun inancı görüşü kendisine benimkisi bana. O Müslüman oldu diye ben ödül alacak değilim, her koyun kendi bacağından asılır sonuçta, kim ne yaparsa kendisine.

Allah'a, Kutsal Kitaplarına, Peygamberlerine ve mucizelerine inanırım ve sadece bunu yapmakla yetinirim. Mantık aramaya kalkarsak bir çok şey insan beynine saçma ve uçuk geliyor. Ben kesin olarak ortada var olan doğru bilgilerin değiştirildiğine, farklı bir yön verildiğine inanıyorum.

En basitinden şu televizyonlarda, radyolarda esip gürleyen, çok saygın olan hocalara sinir oluyorum. Kendilerini insanlara sevdirmeyi başarıyorlar. Neymiş, İslam sevgisiymiş, herkesi doğru yola çekmeye çalışıyorlarmış. Öyle mi? Sen o programdan para alma bakalım tek kelime ağzını açacak mısın. Her işte olduğu gibi bu işte de para hakim olmuş durumda. Her şeyi kendi içimde yaşıyorum. Gerektiği yerde kendi duamı ediyorum, gerektiği yerde Allah'tan istiyorum, gerektiği yerde sabrediyorum, gerektiği yerde namazımı kılıyorum. Kimsenin dediklerine de kulak asmıyorum. Ne yapıyorsam kendime, ne yaşıyorsam da kendime yaşıyorum.

Allah'a, Kutsal Kitaplarına, Peygamberlerine ve mucizelerine inanırım ve sadece bunu yapmakla yetinirim. Mantık aramaya kalkarsak bir çok şey insan beynine saçma ve uçuk geliyor. Ben kesin olarak ortada var olan doğru bilgilerin değiştirildiğine, farklı bir yön verildiğine inanıyorum.

En basitinden şu televizyonlarda, radyolarda esip gürleyen, çok saygın olan hocalara sinir oluyorum. Kendilerini insanlara sevdirmeyi başarıyorlar. Neymiş, İslam sevgisiymiş, herkesi doğru yola çekmeye çalışıyorlarmış. Öyle mi? Sen o programdan para alma bakalım tek kelime ağzını açacak mısın. Her işte olduğu gibi bu işte de para hakim olmuş durumda. Her şeyi kendi içimde yaşıyorum. Gerektiği yerde kendi duamı ediyorum, gerektiği yerde Allah'tan istiyorum, gerektiği yerde sabrediyorum, gerektiği yerde namazımı kılıyorum. Kimsenin dediklerine de kulak asmıyorum. Ne yapıyorsam kendime, ne yaşıyorsam da kendime yaşıyorum.

Sanırım en mantıklısı bu detaylı olarak kurcaladığın zaman illaki kafana yatmayan şeyler bulabilirsin fakat örneğin senin kafana yatmayan bir şey başkasının kafasına yatabilir .. Senin olay biraz üstüne düştüğünü düşündüğün şeyi yapıp hayatında iyi şeyler olmasını beklemek olmuş fakat olmayınca inancın zayıflamış gibi .. Bu tarz küçük şeylere takılma derim ben de Kahraman abiye katılıyorum

Başından ne geçti bilmiyorum ama benim açımdan düşüncelerinde problem yok,müslümanım diye ortalıkta gezinip müslümanlığın gerekliliklerini yerine getirmeyen insanlardan olmaktansa inançsız olduğunu kabul etmek daha mantıklı bir seçenek olur en azından dürüst olmuş olursun.Ama yine de şöyle bir ironi var başımız sıkışınca allahım sen yardım et diyeceğiz hayatımızın her safhasında ve ateist olduğumuzu iddia ederken sünnetli olduğumuz gerçeği de hep peşimizde olacak mesela :D

Aslında sünnet olayıda ayrı bir şey. Sünnet olmak farz olmamasına rağmen, sünnet bizde birazda tabu haline gelmiş durumda. Kültürelde denilebilir. Müslüman olan kişi hemen sünnet olur vs.

Müslümanlıkla İslamı birbirinden ayırt edin artık. Müslüman hata yapar yanlış yapar doğru işler yapar ama mükemmel olan İslamdır. Küçücük bir bebeğe bakın yeni doğmuş bir bebeğe, o bebek anne karnın belirli bir oranda büyüdü belirli oranla gelişti, kolları uzadı burnu uzadı, parmakları çıktı belirli bir yere kadar onlarda uzadı, ama sürekli bir düzen vardı belirli bir formulü vardı. Kardeşim karşına bu kadar düzenin mükemmelliğin çıktığı yerde kusura bakmada ben aklımı kullanabiliyorum bunun yaratıcısı var görebiliyorum.

Sanırım en mantıklısı bu detaylı olarak kurcaladığın zaman illaki kafana yatmayan şeyler bulabilirsin fakat örneğin senin kafana yatmayan bir şey başkasının kafasına yatabilir .. Senin olay biraz üstüne düştüğünü düşündüğün şeyi yapıp hayatında iyi şeyler olmasını beklemek olmuş fakat olmayınca inancın zayıflamış gibi .. Bu tarz küçük şeylere takılma derim ben de Kahraman abiye katılıyorum

Aslında ben bir şeyi istediğim zaman sadece Allah'tan beklemek ve istemek yerine kendi üzerime düşen şeyi de yapmadan bırakmıyorum. Çoğu insan bu hataya düşüyor. Adam yatıyor kalkıyor dua ediyor, umut ediyor ve bekliyor. Sonra istediği olmayınca da "aaa ben o kadar dua ettim kabul olmadı, Allah beni görmüyor" deyip çekiliyorlar köşelerine. Kuru kuruya istemekle olmaz hiç bir şey. Önce istediğin şeyi elde etmek için uğraşacaksın, üzerine düşeni yapacaksın ve sonra Allah'tan yardım bekleyeceksin. Gene de olmazsa bu işe Allah'ı karıştırmam. Allah bana vermedi demem. Demek ki eksik bir şeyler yapmışım der, kendimi sorgularım.

Sorgulamaya başlaman çok güzel bir şey. İnancın olacaksa da bunu sorguladıktan sonra edinmen çok güzel. Sırf büyüdüğün ortamdaki insanlar Müslüman diye senin de olmak zorunda olman yanlış geliyor bana.

Yalnız sorgulamaya başlama yönün de biraz ilginç geldi bana. LYS'ye çalıştıp istediğin sonucu alamaman ayrı bir konu.

Boş vakitlerinde düşün bunun üzerine. Basit bir mevzu değil bu.

"Çok kurcalarsan bir şey çıkar, kur alama" gibi saçma sapan bir mantığa da kapılmamanı öneririm. Düşünmeyeceksek Allah bu beyni bize ne için verdi? Körü körüne inanalım diye mi?

Ayrıca inançlardan bahsederken de lütfen Müslümanlık veya İslam diye sınırlandırmayalım. Din ve inanç aynı şey değildir.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bana diyorsan eğer kanıt yada delil falan yok benim için elimizde olan tek şey bu dünya.Öldükten sonra uyanıp sonsuza kadar yaşıycağıma inanmıyorum

Sana bir şey diyeyim kardeş sen deki ben hiç uyumayacağım de inat et ne kadar dayanabilirsin bana bir söyler misin en fazla 3 4 gün ondan sonra bayılırsın uyumak zorunda kalırsın hadi diyelim uyudun ama inat ettin ben bir daha uyanmayacağım dedin ne kadar uyuyabilirsin? Eninde sonunda uyanacaksın değil mi o zaman ne uyumak nede uyanmamak senin elinde değil. Anlaman lazım ki bu şeyleri bir kontrol eden var yaratan var sen dünyada ye iç yat aşağı ama ne olur sonunda istemesen de tekrar diriltileceksin. O yüzden yoktan var edip sonra tekrar diriltecek olan ALLAH'a itaat etmek lazımdır. Ona itaat nasıl olur gönderdiği Rasul'e inanarak ve itaaat ederek çünkü ALLAH'â itaat Rasul'üne itaatla başlamaktadır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri