• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Sanırım ateist oluyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tanrı = TÜRKÇE
Mevla = Farsça
Rab = İbranice
Allah = Arapça

kardeş sonsuz güç kudret sahibi tanrının bütün işi gücü bizim gibi göt kadar canlıları yaratıp milyonlarca yıl boyunca onları test etmek ardından cennetlik cehennemlik diye elemek yani budur değilmi bu işin özeti ? gerçekten baya sıkılmış tanrı tek başına

Son düzenleme:
Tanrı = TÜRKÇE
Mevla = Farsça
Rab = İbranice
Allah = Arapça

Ben ALLAH'ın birbirinden güzel isimleri varken tutup tanrı demem. Uygun da olmaz zaten. Biliyor musun kabire girdiğimiz an arapça'yı anadan doğma biliyor muşuz gibi anlayıp konuşacağız.. Mesela cennettekilerin de konuşacağı dil arapça :)

Ben türkçe ye karşı birisi değilim fakat Alemlerin Rabbi ALLAH'a tutup da tanrı demem. Tercih meselesi..

Neyse yarın işe gitmem gerekiyor nasip olursa ben güya Silkroad-R oynuyordum foruma bir göz atayım dedim bu konuya denk geldim derken şimdi buradayız işte.. Neyse hayırlı akşamlar.

Kolay Gelsin.

Ben ALLAH'ın birbirinden güzel isimleri varken tutup tanrı demem. Uygun da olmaz zaten. Biliyor musun kabire girdiğimiz an arapça'yı anadan doğma biliyor muşuz gibi anlayıp konuşacağız.. Mesela cennettekilerin de konuşacağı dil arapça :)

Ben türkçe ye karşı birisi değilim fakat Alemlerin Rabbi ALLAH'a tutup da tanrı demem. Tercih meselesi..

Neyse yarın işe gitmem gerekiyor nasip olursa ben güya Silkroad-R oynuyordum foruma bir göz atayım dedim bu konuya denk geldim derken şimdi buradayız işte.. Neyse hayırlı akşamlar.

Kolay Gelsin.
kardeş sen apaçık türk düşmanı arap sevici herifin tekisin sana çok şey diyesim varda ortam müsait değil senin bu ülkede barınman hata umarım o bayıldığın arapların altında kalırsın günün birinde yüzündeki hoşnutluğuda görmek isterim o an

kardeş sen apaçık türk düşman arap sevici herifin tekisin sana çok şey diyesim varda ortam müsait değil senin bu ülkede barınman hata umarım o bayıldığın arapların altında kalırsın günün birinde yüzündeki hoşnutluğuda görmek isterim o an

Türk düşmanı olsam bende türküm değil mi? Aslında benim değil de neyse... Uzatmanın manası yok. Sen bu ırkçı kafayla bakalım nereye kadar gidebileceksin.. :)

Neyse cevap vermeyeceğim.

Türk düşmanı olsam bende türküm değil mi? Aslında benim değil de neyse... Uzatmanın manası yok. Sen bu ırkçı kafayla bakalım nereye kadar gidebileceksin.. :)

Neyse cevap vermeyeceğim.
elindeki o gavur icadı teknolojileri bırak ve arapların kucağına koş hadi

Tanrı = TÜRKÇE değil. Tengri = Türkçe. O da zaten gök tengri.
Tanrı element uydurmanın diğer bir adıdır. Şirke kadar gider Tanrı kelimesi, ağızdan ve parmaklardan çıkanlara dikkat edin.

Tanrı = TÜRKÇE değil. Tengri = Türkçe. O da zaten gök tengri.
Tanrı element uydurmanın diğer bir adıdır. Şirke kadar gider Tanrı kelimesi, ağızdan ve parmaklardan çıkanlara dikkat edin.
tengri > tangrı > tanrı vs vs bu şekilde zaman içinde değişim gösteriyo aynı şekilde el-ilah > ellah > allah vs vs

- tam doğru yazamamış olabilirim bunlar örnek sadece

Aynı şeyden bahsediyoruz. Tengri islamiyet öncesi gök tanrı . İkisi aynı şey değiller .
niyet belli olduktan sonra ne farkeder ki nasıl hitap ettiğin ? tanrı dedin diye buna takılırmı yada allah dedin diye ?

farzedelim ki ben allah yerine tanrı dedim o zaman ne olur yani ? cık cık yapıp bak şu edepsize nasıl hitap ediyo falanmı ? sorunmudur bu yani ?

Son düzenleme:
Nerden geldiğimize sahitlik edebilecek biri var mı ? Yok. Nereye gittiğimizi gösterebilecek işte burası diyebilecek birisi var mı ? Yok. Bu gün ölüp yarın bir eşşek olarak dünyaya gelmeyeceğizi biri çıkıp ıspatlayabilir mi ? Yok .
O halde tarihten buyana gelen olaylara bakıp rehber klavuz edinilmesi lazım. O zamanlardan söylenen hadislerin gerçekleşmesi ve halen de gerçekleşmeye devam etmesi biraz düşündürücü değilmidir sizcede.
Bakın bir şeyin olmadığını onun şaçmalık olduğunu söyleyebilmek için onun ne olduğunu neyden bahsettiğinizi çok iyi araştırıp öğrenmeniz lazım ki bu bir saçmalıktır diye bilesiniz.
Şimdi bir şeyi incelemeden ,öğrenmeden ,bilmeden öğrenip bilmek için çaba harcamadan onu bu mandığa ters aklım almıyor demek saçmalamanın dik alasıdır bunu bilin. Derse ki biri bana , ben bunu okudum inceledim araştırdım kafama takılanı sordum soruşturdum ama aklım alamadı o halde eyw saygı duymak icap eder. Saygısızlık yapmaya hiç kimsenin zerre hakkı olduğunu düşünmüyorum.

niyet belli olduktan sonra ne farkeder ki nasıl hitap ettiğin ? tanrı dedin diye buna takılırmı yada allah dedin diye ?

farzedelim ki ben allah yerine tanrı dedim o zaman ne olur yani ? cık cık yapıp bak şu edepsize nasıl hitap ediyo falanmı ? sorunmudur bu yani ?

Hayıflamak adetim değildir. Doğru bildiğimi söylerim. Bir şeyin doğrusu varken neden yanlışta ısrar ettiğinide anlayabilmiş değilim. Tanrı yaradanın sıfatlarından biri değildir ve sana bu kelimenin nereden türediğini neyi kastendiğini söyledim . Bundan sonrası senin bildiğin doğrudur karışamam.

Hayıflamak adetim değildir. Doğru bildiğimi söylerim. Bir şeyin doğrusu varken neden yanlışta ısrar ettiğinide anlayabilmiş değilim. Tanrı Yaradanın sıfatlarından biri değildir ve sana nereden türediğini neyi kastendiğini söyledim bu kelimenin. Bundan sonrası senin bildiğin doğrudur karışamam.
tanrı bana göre daha türkçedir her dilde farklıdır zaten ingilizcede god , lord derler almancada farklı bişey derler rusçada başka bişey derler sonuç olarak baktığımızda hepsi sadece 1 tane tanrıdan bahsetmiyo mu ? yoksa hepsi farklı dillerde farklı birden fazla tanrıdanmı bahsediyo ? hristiyanla müslümanın tanrısı farklımıdır yoksa aynımıdır ? aynıysa neden iki farkla zümreye iki farklı kitap ve din yollanıyo ? bunları sorup anlamak gerek ilk önce

ingilizce konuşan biri god / lord derken pek sorun olmaz ama ben türk olarak tanrı dersem sorun çıkıyo bana bi şekilde tanrı yerine allah dedirtebilirsiniz ama o gavura kendi dilindeki haricinde başka bi şekilde hitap ettiremezsiniz savaş çıkar yinede kendi bildiğinden vazgeçmez bizim ülkedede bunun tam tersi var sebebide bolca arap sevici bulundurmamız ülkemizde.

Son düzenleme:
tanrı bana göre daha türkçedir her dilde farklıdır zaten ingilizcede god , lord derler almancada farklı bişey derler rusçada başka bişey derler sonuç olarak baktığımızda hepsi sadece 1 tane tanrıdan bahsetmiyo mu ? yoksa hepsi farklı dillerde farklı birden fazla tanrıdanmı bahsediyo ? hristiyanla müslümanın tanrısı farklımıdır yoksa aynımıdır ? aynıysa neden iki farkla zümreye iki farklı kitap ve din yollanıyo ? bunları sorup anlamak gerek ilk önce

Bak bir daha söyleyim ve noktalayım.
Tanrı türkçe bir kelime olup Tengri den bu güne gelmiş bir kelimedir. Türklerin islamiyet öncesindeki inandıkları bu tengri gök tanrı olarak bilinir ve islamiyetle beraber inandıkları Allah ile Tengrinin alakası yoktur. Sen bu gün Allah'a Tengri diyemeceğin gibi tanrıda diyemezsin zira kelimenin kastediği ilah tamamen başka bir inanışa aittir. Bunun Türkçe ,Kürtçe, Alamanca , Fransızcayla alakası yoktur. Bir daha söylüyorum Tanrı islamiyetten önceki türklerin gök tengrisidir Allah ile alakası yok.

Bak bir daha söyleyim ve noktalayım.
Tanrı türkçe bir kelime olup Tengri den bu güne gelmiş bir kelimedir. Türklerin islamiyet öncesindeki inandıkları bu tengri gök tanrı olarak bilinir ve islamiyetle beraber inandıkları Allah ile Tengrinin alakası yoktur. Sen bu gün Allah'a Tengri diyemeceğin gibi tanrıda diyemezsin zira kelimenin kastediği ilah tamamen başka bir inanışa aittir. Bunun Türkeç ,Kürtce, Alamanca , Fransızcayla alakası yoktur. Bir daha söylüyorum Tanrı islamiyetten önceki türklerin gök tengrisinir Allah ile alakası yok.
tanrı zaten tek 1 tane değilmidir ? diyelim ki eski türkler tengri adında bi tanrıya inanıyodu sonra islama geçip allaha inanmaya başladı değil mi şimdi bunun anlamı eski tengrici türkler var olan tek 1 tanrıya farklı bi şekildemi inanıyodu yoksa var olanın haricinde kendi yarattıkları ikinci bir tanrıyamı inanıyolardı ? eğer başta dediğim gibiyse buna nasıl hitap ettigin farketmez istersen domates de hristiyanda müslümanda tek 1 tane tanrıya inanır ama bunu farklı şekilde yaparlar farklı şekilde ibadet ederler değil mi ? iki tarafda bizim inancımız ve ibadetimiz daha doğru der ama diyemezsin ki hristiyanla müslümanın inandığı tanrı farklıdır.Sadece ibadet ve inanış şekilleri farklıdır aynı şekilde tengri inanışına sahip türklerinde inandığı tanrı aynıdır sadece ibadet ve inanış şekilleri farklıdır.

Son düzenleme:

ingilizce konuşan biri god / lord derken pek sorun olmaz ama ben türk olarak tanrı dersem sorun çıkıyo bana bi şekilde tanrı yerine allah dedirtebilirsiniz ama o gavura kendi dilindeki haricinde başka bi şekilde hitap ettiremezsiniz savaş çıkar yinede kendi bildiğinden vazgeçmez bizim ülkedede bunun tam tersi var sebebide bolca arap sevici bulundurmamız ülkemizde.

Tanrı demek tapılan demektir kardeş anlamıyor musun tanrı dediğin zaman taptığım diyorsun da diyelim sen ALLAH'a tapıyorsun fakat diğer insanlar kimisi ineğe tapıyor kimisi puta tapıyor yani senin bu tanrı demen uygun olmuyor anlıyor musun beni?

Bak geliyor gidiyor lafı araplara vuruyorsun ne istiyorsun sen bu ırktan kardeş ya.

Türk terkten gelmektedir... Nerede terk biliyor musun peki? Yecüc Mecüc kavmini bilirsin hani 10 kavimden biriydik ama Zülkarneyn seddi vururken türk boylarının ataları set dışında oldukları için türkleri ALLAH dışarıda bıraktı. Niye çünkü türkleri ALLAH rahmetine terk etti .. Eğer settin içinde kalsaydı ebedi cehennemlik mi olasalar daha mı iyiydi yahu ...

Bak izle azıcık izle türküm türküm diyorsun fakat nereden geliyor türklük biliyor musun da bu kadar ırkçılık derdin desin yahu.. İşte İslam bu ırkçılığı öldürür. Herkesi inandığı için kardeş yapar.

Şu ırkçılık kafasını bırakın yahu bende türküm ama hepimiz terk nefisten yaratıldık ne yapacağız onu ? İşimize geleni alalım işimize gelmeyeni geri tepelim böyle bir şey var mı arkadaş akşam akşam tövbe yarabbi :drym:

Tanrı demek tapılan demektir kardeş anlamıyor musun tanrı dediğin zaman taptığım diyorsun da diyelim sen ALLAH'a tapıyorsun fakat diğer insanlar kimisi ineğe tapıyor kimisi puta tapıyor yani senin bu tanrı demen uygun olmuyor anlıyor musun beni?

Bak geliyor gidiyor lafı araplara vuruyorsun ne istiyorsun sen bu ırktan kardeş ya.

Türk terkten gelmektedir... Nerede terk biliyor musun peki? Yecüc Mecüc kavmini bilirsin hani 10 kavimden biriydik ama Zülkarneyn seddi vururken türk boylarının ataları set dışında oldukları için türkleri ALLAH dışarıda bıraktı. Niye çünkü türkleri ALLAH rahmetine terk etti .. Eğer settin içinde kalsaydı ebedi cehennemlik mi olasalar daha mı iyiydi yahu ...

Bak izle azıcık izle türküm türküm diyorsun fakat nereden geliyor türklük biliyor musun da bu kadar ırkçılık derdin desin yahu.. İşte İslam bu ırkçılığı öldürür. Herkesi inandığı için kardeş yapar.

Şu ırkçılık kafasını bırakın yahu bende türküm ama hepimiz terk nefisten yaratıldık ne yapacağız onu ? İşimize geleni alalım işimize gelmeyeni geri tepelim böyle bir şey var mı arkadaş akşam akşam tövbe yarabbi :drym:
gelip gidip video paylaşma kardeş gözünü seviyim

tanrı zaten tek 1 tane değilmidir ? diyelim ki eski türkler tengri adında bi tanrıya inanıyodu sonra islama geçip allaha inanmaya başladı değil mi şimdi bunun anlamı eski tengrici türkler var olan tek 1 tanrıya farklı bi şekildemi inanıyodu yoksa var olanın haricinde kendi yarattıkları ikinci bir tanrıyamı inanıyolardı ? eğer başta dediğim gibiyse buna nasıl hitap ettigin farketmez istersen domates de hristiyanda müslümanda tek 1 tane tanrıya inanır ama bunu farklı şekilde yaparlar farklı şekilde ibadet ederler değil mi ? iki tarafda doğru şekilde yaptığını söyler ama şimdi diyemezsin ki hristiyanla müslümanın inandığı tanrı farklıdır.Sadece ibadet ve inanış şekilleri farklıdır aynı şekilde tengri inanışına sahip türklerinde inandığı tanrı aynıdır sadece ibadet ve inanış şekilleri farklıdır.

Müslümanlarda hristiyanlardan tanrıya tapmazlar. Müslümanlar Kuran da adı geçen Allah'a , Hristiyanlar incilde adı geçen God'a taparlar. Beim sana söyleyebilecek daha sözüm yok malesef.

gelip gidip video paylaşma kardeş gözünü seviyim

Ya arkadaş bu adam hurafe anlatmıyor doğruları anlatıyor. Neden videoya bakmak istemiyorsun neden? Doğru bildiğimiz yanlışların hakiki doğrularını öğreneceğiz diye mi korkuyorsunuz yahu.
Ya Hazreti Adem babamızdan yarattı hepimizi tek nefisten ne yapalım yani bizi ALLAH ırklara ayırdı diye arada ayrımcılık mı yapalım ırkları ayırdı birbirimizi tanıyalım diye ayırdı. Irkçılık yap diye değil be kardeş.

Bak sana ayetle konuşacağım bak..

Ayet bu... 49/HUCURÂT-13

Meal istiyorsan mealde burada;

49/HUCURÂT-13
Ey o bütün insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık, hem de sizi şaab şaab, kabîle kabîle yaptık ki tanışasınız, haberiniz olsun ki Allah yanında ekreminiz en takvalınızdır, her halde Allah alîmdir, habîrdir
(Elmalılı Hamdi Yazır)

Her şey apaçık ortadayken sen daha niye direniyorsun hala!

Son düzenleme:
Müslümanlarda hırıstiyanlardan tanrıya tapmazlar. Müslümanlar Kuran da adı geçen Allah'a , Hırıstıyanlar incilde adı geçen God'a taparlar. Beim sana söyleyebilecek daha sözüm yok malesef.
benim bildiğim tanrı tek 1 tanedir ve bu dünyadaki insanlar onun tarafından yaratılan kulları olarak ona taparlar günde 5 vakit namaz kılarlar , hayvan kurban ederler , tanrıyı öven yücelten dualar okurlar sürekli bunun yapılış amacı nedir ? ona tapmak için değilmi bariz ki öyle bundan yüz yıllar sonra tanrılar kurban istiyo denildiğinde insanlar çok gülücek ki ben bugün bile gülüyorum aynı şekilde yıllar sonra tarihin kötü adamları , teröristleri müslümanlar olucak

----------

Ya arkadaş bu adam hurafe anlatmıyor doğruları anlatıyor. Neden videoya bakmak istemiyorsun neden? Doğru bildiğimiz yanlışların hakiki doğrularını öğreneceğiz diye mi korkuyorsunuz yahu.
Ya Hazreti Adem babamızdan yarattı hepimizi tek nefisten ne yapalım yani bizi ALLAH ırklara ayırdı diye arada ayrımcılık mı yapalım ırkları ayırdı birbirimizi tanıyalım diye ayırdı. Irkçılık yap diye değil be kardeş.

Bak sana ayetle konuşacağım bak..

Ayet bu... 49/HUCURÂT-13

Meal istiyorsan mealde burada;

49/HUCURÂT-13: Ey insanlar! Muhakkak ki Biz, sizi bir erkek ve bir kadından yarattık. Ve sizi milletler ve kabileler kıldık ki, birbirinizi (soyunuzu, babalarınızı) tanıyasınız. Muhakkak ki Allah’ın indinde en çok kerim olanınız (ikram olunanınız, en şerefli olanınız), (ırk ya da soy olarak değil) en çok takva sahibi olanınızdır. Muhakkak ki Allah, en iyi bilen ve haberdar olandır.
(İmam İskender Ali Mihr)

Buda aldığım site..

HUCURÂT 13 | HUCURÂT Suresi 13. âyet meâli - Elmalılı Hamdi Yazır, Diyanet İşleri, Ali Bulaç, İmam İskender Ali Mihr - Kur'ân Meallerini Araştırma Merkezi / Kur'ân'daki Hidayet; Allah'a ulaşmaktır

Her şey apaçık ortadayken sen daha niye direniyorsun hala!
kardeş bu konular hakkında en ufak bi alıntı yapmadan ordan burdan video paylaşmadan kendi edindiğim bilgilerle ve kendi fikirlerimle sabahlara kadar konuşabilirim seninle ama bu hiç bişeyi değiştirmez açıkcası boşa parmak yormaya luzüm yok.

benim bildiğim tanrı tek 1 tanedir ve bu dünyadaki insanlar onun tarafından yaratılan kulları olarak ona taparlar günde 5 vakit namaz kılarlar , hayvan kurban ederler , tanrıyı öven yücelten dualar okurlar sürekli bunun yapılış amacı nedir ? ona tapmak için değilmi bariz ki öyle bundan yüz yıllar sonra tanrılar kurban istiyo denildiğinde insanlar çok gülücek ki ben bugün bile gülüyorum aynı şekilde yıllar sonra tarihin kötü adamları , teröristleri müslümanlar olucak

kardeş bu konular hakkında en ufak bi alıntı yapmadan ordan burdan video paylaşmadan kendi edindiğim bilgilerle ve kendi fikirlerimle sabahlara kadar konuşabilirim seninle ama bu hiç bişeyi değiştirmez açıkcası boşa parmak yormaya luzüm yok.

Alıntı yapmayayım mı ne yapacaktım bir yerden uydurup sana mı sunacaktım. Ben konuşursam duvara dayanarak değil kaynaklara dayanarak konuşuyorum sen neye dayanıyorsun duvara..

Arada fark var işte. Hala anlamak istemiyorsun zorlamıyorum ama. Benim ALLAH'ıma tutup da tanrı deme hakkın yok.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri