• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Türkiyede işssizlik var[Mı acaba ?]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Evet. Tabi. Neden insanların aklına gelmedi ki bu ? Ne kadar güzel bir çözüm !

Benim okuduğum mesleği yapmam ne haddime ? 700 liraya tesisatçı olurmuşum bak. İlerlersem 1500 falan. Oh. Benden kralı yok.

zaytung haberini getirdi aklıma bu dediğin.

Zaytung - Başbakan'ın "İşsizlik yok, iş beğenmiyorlar" Açıklamasından Etkilenen ODTÜ'lü Genç, Mahalle Berberine Kalfa Oldu

Bu ülkede sadece lise mezunları işsiz dimi ?

Hiç çalışmadın sanırım işlerin nasıl yürüdüğünü bilmiyorsun ^^

Sen tesisatçı olup mükemmel yap işini dükkanlar havada kapar seni :)

Hiç çalışmadın sanırım işlerin nasıl yürüdüğünü bilmiyorsun ^^

Sen tesisatçı olup mükemmel yap işini dükkanlar havada kapar seni :)
taktın tesisatçıya adam üniversite okumuş mühendis olmuş sen hala tesisat diyorsun aga :D sen 15 yılını çocuğun için harca okut sonra karşına 1.5-2 milyar maaş alan tesisatçı olarakmı çıksın ? :D iyi o zaman bi araba felanda alırsın artık 10 yıl onun kredisi bi ev alırsın 20 yılda onun kredisi hayatın geçer gider oh mis :D

taktın tesisatçıya adam üniversite okumuş mühendis olmuş sen hala tesisat diyorsun aga :D sen 15 yılını çocuğun için harca okut sonra karşına 1.5-2 milyar maaş alan tesisatçı olarakmı çıksın ? :D iyi o zaman bi araba felanda alırsın artık 10 yıl onun kredisi bi ev alırsın 20 yılda onun kredisi hayatın geçer gider oh mis :D

Çalıştığım şirkette bir mühendis 1.5 bin tl ile başlıyor yılda 1 ikramiye.

5 yıl içinde sanırım 2800 e kadar yükselip baş mühendis oluyor yılda 3 maaş ikramiye.

Şef oluyor 3600 lira maaş yılda 5 maaş ikramiye.

Müdür oluyor 6700 lira maaş yılda 7 maaş ikramiye

abartısız rakamlar bunlar :) Siz hiç iş deneyimi yaşamayıp hee elektrik mühendisi oldum tamamdır olmuyor işte soruyorum üniden ne kaldı aklınızda .?

Cevap: Ünide öğrendiğim hiçbirşeyi kullanmadım

Yani şunu diyim caner sana mühendis olmakla bitmiyor çalışacaksın çalışacaksın yapacak birşeyin yok.

dostum iş çok fakat millet çalışmak istemiyo kolay yoldan para kazanmak istiyo kendi işinin patronu olmak istiyor gibi gibi bu dediğim sadece istanbul için geçerli diğer şehirleri bilmediğim için oralar hakkında yorum yapamicam.

Yoksulluk sınırı 3.280 TL. Sen 800 TL'lik işi beğenmiyor diyosun. Beğenmesi mi lazımdı ?

+ İşsizlik oranı %8miş son verilere göre. Tabi bunlar yandaş veriler. Açıklanandan çok daha yukarıda olduğu kesin. Öğrencileri de katarsan %20-25 lere fırlar bu oran.

Son düzenleme:
Yoksulluk sınırı 3.280 TL. Sen 800 TL'lik işi beğenmiyor diyosun. Beğenmesi mi lazımdı ?

+ İşsizlik oranı %8miş son verilere göre. Tabi bunlar yandaş veriler. Açıklanandan çok daha yukarıda olduğu kesin. Öğrencileri de katarsan %20-25 lere fırlar bu oran.

Yoksulluk sınırı 3.280TL olabilir fakat Türkiye genelinde insanlar aileleri ile birlikte yaşadığı için miktar yükseliyor.Oysa ki asgari maaş, bir kişinin yaşam standardına göre belirleniyor.
4 kişilik bir ailede herkez 800TL çalışsa açlık sefalet olmaz.

Yoksulluk sınırı 3.280TL olabilir fakat Türkiye genelinde insanlar aileleri ile birlikte yaşadığı için miktar yükseliyor.Oysa ki asgari maaş, bir kişinin yaşam standardına göre belirleniyor.

4 kişilik bir aileden kastın nedir ? Bir ailede 2 çocuk olsa ikisinide okuttuğunu düşünsen bunlar nasıl çalışacak ?

Doğrudur 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı bu. 2 çocuklu bir ailede 4 kişi birden nasıl çalışacak? Bu çocuklar 20 yaşında olarak mı doğuyolar ? Doğumdan en az üniversiteye kadar bunların aile bütçesine katkısı yok, aksine zararı var. Düşünüp konuşalım biraz.

Madem iş istiyorlar,madem para istiyorlar sıkıcaklar totolarını çalışacaklar herkesin yaptığı gibi.

Ekmek aslanın ağzında derler ya hani,ne ağzı artık miğdesinde...

Patronların yaptığı zulüm ise o ayrı tartışılır.

Bu durumu şöyle kısaca hikayeleştirirsek;

Bir insan ortalama 16 senede ilkokul,orta okul,lise ve üniversite mezunu olmuş oluyor.Buda 23 yaşında üniversite mezunu olmak demek.Mezun olduk bir iş yerine girdik 1000 tl maaş ile ekip üyesi olarak işe başladık.Aradan 5 yıl geçti ve artık ekip şefi olduk ve maaşımız da 1500 tl oldu.Yaşımız da 28'i buldu.33 yaşına gelince ekip lideri olduk 2000 tl maaş almaya başladık.Tam anlamıyla tatmin etmesede artık biraz daha iyi bir maaşımız oldu.36 yaşına gelince artık genel müdür yrd. olduk ve 2500 tl maaşımız oldu.Gene tam anlamıyla tatmin etmesede artık bir sosyal statümüz vardı.42 yaşına geldiğimiz de ki eğer şanslıysak artık genel müdür olduk ve 3500 tl maaş almaya başladık.Rakam olarak çok gelebilir ama 42 yaşında bir adamın mutlaka çocuğu ailesi gibi sorumlulukları vardır.Gene tam anlamıyla yetecek bir miktar değil.Ama belki 42 yaşından sonra artık kendimizi sosyal statüde rahatlamış hissediyor olacağız.Tabiki 23 yaşından 42'i yaşına kadar tek bir iş yerinde çalışır isek (!). Kısaca özetlersek ben amele gibi 16 sene okul okuyacağım eğer azimliysem üstüne master yapıcam,ALES vb. sınavlara girip iyi notlar alıcam ama bunların hiç birini yapmayan bir adamın yanın da köpek gibi çalışacağım.Ben bu durum da ne okurum,nede asgari ücrete talim ederim.

Söylediğin kişinin fanı felan değilim bu 1 kafana göre milletin siyaseti düşüncesini değerlendirme.

Ben sana diyorumki adam 700 lirayı beğenmiyor okumamış ne buna 1500 lira maaşmı vereyim ?

Olay kölelik değil git güvenlik tesisat öğren meslek al eline 1500 liraya başla 3-4 yıl sonra.

Hala gif atıp laf sokmaya çalışıyorsun gif atmak zor değil bende atarım ama ciddi bir konu olduğunu belirttim ha sen ciddi olmadığın için senin kafanda senaryo var zaten ha bu çocuk şunun fanı şuna şöyle bir laf sokayım tarzı.

Herkes okursa hali ne olacak insanların?Sanki adam okumadı diye azmı iş yapıyor?Aksine daha fazla çalışıyor fakat daha az maaş oluyor.Saçma sapan konuşmayın lütfen.Öyle veya böyle okumamış diye ötekileştirdiğiniz insanlara muhtaçsınız.

----------

Abi demek istediğimi anlamak istemiyorsunuz bakın.

Adam lise mezunu elinde iş yok üni yok meslek yok kızıl göt bir insan 1500 lira maaş istiyor.iş yeri sahibi ol bu adam hiç çalışmamış 1500 lira maaş istiyor verirmisin vermezsin neden işe yaramaz o adam zarara sokar seni.Ama işi bilen 3-4 yıl piyasada çalışan bir adam gelir 1 de alır 2 de alır anlatabildimmi ?

Çok deneyimli kanalizazyon işçisde 700 liraya çalışıyor fakat belediyeyi zararamı sokacak 1500 alsa?

Bu durumu şöyle kısaca hikayeleştirirsek;

Bir insan ortalama 16 senede ilkokul,orta okul,lise ve üniversite mezunu olmuş oluyor.Buda 23 yaşında üniversite mezunu olmak demek.Mezun olduk bir iş yerine girdik 1000 tl maaş ile ekip üyesi olarak işe başladık.Aradan 5 yıl geçti ve artık ekip şefi olduk ve maaşımız da 1500 tl oldu.Yaşımız da 28'i buldu.33 yaşına gelince ekip lideri olduk 2000 tl maaş almaya başladık.Tam anlamıyla tatmin etmesede artık biraz daha iyi bir maaşımız oldu.36 yaşına gelince artık genel müdür yrd. olduk ve 2500 tl maaşımız oldu.Gene tam anlamıyla tatmin etmesede artık bir sosyal statümüz vardı.42 yaşına geldiğimiz de ki eğer şanslıysak artık genel müdür olduk ve 3500 tl maaş almaya başladık.Rakam olarak çok gelebilir ama 42 yaşında bir adamın mutlaka çocuğu ailesi gibi sorumlulukları vardır.Gene tam anlamıyla yetecek bir miktar değil.Ama belki 42 yaşından sonra artık kendimizi sosyal statüde rahatlamış hissediyor olacağız.Tabiki 23 yaşından 42'i yaşına kadar tek bir iş yerinde çalışır isek (!). Kısaca özetlersek ben amele gibi 16 sene okul okuyacağım eğer azimliysem üstüne master yapıcam,ALES vb. sınavlara girip iyi notlar alıcam ama bunların hiç birini yapmayan bir adamın yanın da köpek gibi çalışacağım.Ben bu durum da ne okurum,nede asgari ücrete talim ederim.
napıcan kardeşim okeye dördüncü mü olucan :) Hayatın kuralı bu, ya kuralına göre oynayacaksın yada kuralları çiğneyip sen patron olacaksın.

Evet çalış çalış çalış sadece çalış. Haftanın 7 günü günde 12 saat çalış.Eve gel uyu tekrar çalış.Yaşamak denirya ona.

beyler bu arada bu itiraz edenler toplanıp bi devrim yapacaksa,ben de katılırım onuda belirteyim :D Ha yok ben devrim yapmıcam çalışmıyacağımda sadece laf atıcam diosanız bu sefer benden bişey beklemeyin :D

Çalıştığım şirkette bir mühendis 1.5 bin tl ile başlıyor yılda 1 ikramiye.

5 yıl içinde sanırım 2800 e kadar yükselip baş mühendis oluyor yılda 3 maaş ikramiye.

Şef oluyor 3600 lira maaş yılda 5 maaş ikramiye.

Müdür oluyor 6700 lira maaş yılda 7 maaş ikramiye

abartısız rakamlar bunlar :) Siz hiç iş deneyimi yaşamayıp hee elektrik mühendisi oldum tamamdır olmuyor işte soruyorum üniden ne kaldı aklınızda .?

Cevap: Ünide öğrendiğim hiçbirşeyi kullanmadım

Yani şunu diyim caner sana mühendis olmakla bitmiyor çalışacaksın çalışacaksın yapacak birşeyin yok.
abi herkes mühendis gibi konuşuyorsun? okumaya parası olmayan adamlar napıcak ? ulan 800 lira ile çok rahat geçinilir diyen bakan var neyin derdindesiniz ? :D

----------

allah allah 4 kişilik ailede hepsi 800 e çalışsa diyor ? :D birader hani nerde eşitlik ulan torpil diye adamların almadığı maaş yok sen gelmiş adamın tüm ailesi sabah akşam çalışıcak gelicekler eve yemek hazırlayan bile olmıcak hepsi yatıcak tekrar işe gidicek bu mudur kardeşim hayat ? 800 lirayla ne geçindiriyorsunuz beyler söyleyin bakalım

Herkes okursa hali ne olacak insanların?Sanki adam okumadı diye azmı iş yapıyor?Aksine daha fazla çalışıyor fakat daha az maaş oluyor.Saçma sapan konuşmayın lütfen.Öyle veya böyle okumamış diye ötekileştirdiğiniz insanlara muhtaçsınız.

----------

Çok deneyimli kanalizazyon işçisde 700 liraya çalışıyor fakat belediyeyi zararamı sokacak 1500 alsa?

Okuyan adam sorumluluk alıyor okumayan sorumluluk almıyor tek problem bu beğenmediniz müdürler 1 proje için imza atıyor bir terslik olsa biri gidip orada ölse bi trafo patlasa o adamın hayatı biter sende elektirik mühendisi ol sende müdür ol şirketini kur al işcileri 1500 lira ver kim tutuyor seni ?

Bakın gençler çoğunuzun abisi yaşındayım buraya gelip sağ sola savuruyorsunuz hayat bilgisayar başında maxide laf sokmak değil çalışmadığım yaz yoktur her yaz garanti ay çalışırım.İnşaat'a gider tesisat çekerim mobilyacıda çalışırım organizde demir doğrarım her işi yaptım aldığım maaş 800 den aşşağı değildi ha elektrik öğrendim şuan ver bana 20 katlı bina 1 ayda tesisatını bitiririm oranın ben neden işi öğrendim ama siz anadolu lisesi okuyup öğretmen olmak için atanıp yaaa biz öğretmenlik okuduk atanamıyoruzzzz.E biliyorsun ülkede atamaların çok zor olduğunu ne diye bekliyorsun ? Benim söylemek istediğim şu kendinizi patron yerine koyun hiç okumamış ha kesinlikle yanlış anlamayın ezmiyorum kimseyi durumu olmaz okuyamaz vs beni ilgilendirmez ilk okul terk adam geliyor birde üni mezunu geliyor üni mezununa 1600 lira verdiniz ilk okul terk adama kaç vereceksiniz 1500 mü ? güldürmeyin beni ha aldığınız adam işin ustasıysa işi yalayıp yutmuş ezbere yapan biri ise o adam 2 binde alır.Şöyle örnek vereyim kayseride 1 öğretmen var adını vermeyeceğim bu fabrikada gördüğünüz robotların bakım onarımını yapıyor ve kayseride bu adamdan başka bu işi yapan yok adamın aldığı paranın haddi hesabı yok kendini geliştirmiş fark bu.Mühendislik veya her neyse okuyup 2 bin lira işe başlanırsa kusura bakmayında saçmalıyorsunuz adam gidiyor özel üniye 4 yıl yatıyor ohh gir 3 bin lira işe öyle şey olmaz yavaş yavaş bu işler.

Okuyan adam sorumluluk alıyor okumayan sorumluluk almıyor tek problem bu beğenmediniz müdürler 1 proje için imza atıyor bir terslik olsa biri gidip orada ölse bi trafo patlasa o adamın hayatı biter sende elektirik mühendisi ol sende müdür ol şirketini kur al işcileri 1500 lira ver kim tutuyor seni ?

Bakın gençler çoğunuzun abisi yaşındayım buraya gelip sağ sola savuruyorsunuz hayat bilgisayar başında maxide laf sokmak değil çalışmadığım yaz yoktur her yaz garanti ay çalışırım.İnşaat'a gider tesisat çekerim mobilyacıda çalışırım organizde demir doğrarım her işi yaptım aldığım maaş 800 den aşşağı değildi ha elektrik öğrendim şuan ver bana 20 katlı bina 1 ayda tesisatını bitiririm oranın ben neden işi öğrendim ama siz anadolu lisesi okuyup öğretmen olmak için atanıp yaaa biz öğretmenlik okuduk atanamıyoruzzzz.E biliyorsun ülkede atamaların çok zor olduğunu ne diye bekliyorsun ? Benim söylemek istediğim şu kendinizi patron yerine koyun hiç okumamış ha kesinlikle yanlış anlamayın ezmiyorum kimseyi durumu olmaz okuyamaz vs beni ilgilendirmez ilk okul terk adam geliyor birde üni mezunu geliyor üni mezununa 1600 lira verdiniz ilk okul terk adama kaç vereceksiniz 1500 mü ? güldürmeyin beni ha aldığınız adam işin ustasıysa işi yalayıp yutmuş ezbere yapan biri ise o adam 2 binde alır.Şöyle örnek vereyim kayseride 1 öğretmen var adını vermeyeceğim bu fabrikada gördüğünüz robotların bakım onarımını yapıyor ve kayseride bu adamdan başka bu işi yapan yok adamın aldığı paranın haddi hesabı yok kendini geliştirmiş fark bu.Mühendislik veya her neyse okuyup 2 bin lira işe başlanırsa kusura bakmayında saçmalıyorsunuz adam gidiyor özel üniye 4 yıl yatıyor ohh gir 3 bin lira işe öyle şey olmaz yavaş yavaş bu işler.
Eline sağlık erdo.

birader alınan vergidir şudur budur ona göre patronda para veriyor herkes kafasına göremi veriyor zannediyorsun ? dur bu adam okumamış 500 lira vereyim :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri