• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Çalışmaktan Korkuyorum

Bak kardeşim ben küçükken yaklaşık 7-8 yaşlarımda günde 7+ saat üstünde bilgisayar başındaydım.Bu hastalığımdan kurtuldum denilmez gine kurtulamadım ama ginede azaltmayı başardım.Benim sana verebileceğim tavsiye ilk önce ailenle bu durumu konuş ailene sakın ve sakın kin ve nefret besleme ben de küçükken dayak vs yiyordum sonra babama küfür vs ediyordum ama sonradan düşününce bütün bunların yanlış olduğunu anlıyordum.Bak ailenle aranı her zaman iyi tut.Onları sevmediğini düşünüyorsun.Sonradan ÇOOOOK pişman olacaksın bak gerçek söylüyorum.Bir komşumuz vardı onun babası annesiyle babasıyla arası seninkinden çok kötüymüş annesine şiddet de dahi bulunmuş.Ama sonrasında insan belli bir yaşa gelince anlıyor ailesinin değerini.Eğer ailenle aran kötü olursa söylediğim gibi çok pişman olursun.Şu anda bulunduğun ev bile senin şükretmen gereken birşey.Söylüyorsun cebime para girmiyor.Ailenle aranı düzelticeksen ne yapıyım anneler alçak gönüllüdür annene bir çiçek al gözüne gir annenden özür dile.Sonra annen babana bu durumunu anlatır.Baban inanmamaya başlar.Bu normaldir.Babanlada aranı biraz düzeltmeye çalış.Ailenle aran iyimi tamam.Ailene bu sorunlarını anlat.Ailen bu sorununu çözmek isteyeceğinden çok memnun olacaktır.Sadece dışarıda olmak zorunda değilsin evde kitap okuyabilirsin.Mesela bende kitap okumak bağımlılık yapabiliyor :) Örnek veriyim büyük bir roman al.200+ Sayfa.Her gün okumaya çalış.Zaten okudukça devamını merak edeceksin.Mesela benim bazı kitapları okuyunca ağladığım bile oluyor.Kitap okumalısın bunu unutma.Sonra sen iş bulmaktan korkuyorum demişsin.Bu herkeste normal bir şey :) Önce kendine güvenmelisin.Kendine güvenmezsen hiçbir yerde iş BULAMAZSIN! Eğer kendin için ayda 300-400 TL maaşlık bir yerde çalışmak istiyorsan genelde büfe,lokanta ve bir arkadaşımız söylemiş Burger King gibi yerlerde çalışabilirsin.Eğer gelirini yükseltmek istiyorsan KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE OKUMALISIN.Tamam işten korkuyorsan sosyalleş ailenle dışarıya çık.Ailenle sohbet et.Bunlar zaten sana bir ZEVK verecektir.Sosyal hayatını bu şekilde yenileyebilirsin.Bilgisayarda benim gibi boş vakit harcama :) Mesela bilgisayarına sınırlama koyabilirsin.Bu seni bir düzene sokacaktır ve gün geçtikçe iş hayatına atılmak isteyeceksin.İlk başlarda işine alışamayabilirsin.Herkeste olan bir duygudur bu.Belki bu söylediklerimin sana bir yardımı olabilir

EN ÖNEMLİ MADDELER!

1)Ailenle aranı düzelt
2)Sosyalleş veya okula başla (Okula başlamak sosyalleşmene yardımcı olacaktır bunu unutma!)
3)İş hayatına atıl
4)Sigarayı BIRAK!

Umarım yardımcı olmuşumdur :)

sağolasın o uzun ve yardımcı yazın için. fakat ailemle aramın düzelmesi imkansız :) her allahın günü annem ve babam atışıyor bu sadece lafta kalıyor ama her sıctım gunu atışıyorlar evde. ottak bktan sebeplerden kavgalar çıkıyor. babam anneme para hesabı soruyor annem anlatıyor peder inanmıyor. bide validenin sesi ince. o bağırdıkça benm sinirler tepeme cıkıyor. benm sınırler tepeye cıkınca pederinkilerde cıkıyor. onunkiler çıkınca abim geliyor o da soylenmeye başlıyor vs vs şeyler :) yani komşuların yanında bile kavga ettikleri oldu. sırf bu yuzden artık eve komşu sokmuyorum.ararlarsa açıyorum telefonu musait değiliz diyorum. peder ev adamı dışarı çıkmaz sevmez boyuna televizyondan ekonomi izler siyaset izler kafası atınca siyasette yalan yanlış konuşan adamlara sover. işten korkmamın sebebi birazda ailem. sırf onlara nefret duydugum için hayatta yapmıyacağım şeyler yaptım. onlar bağırdıkça ben inadına yapıyorum. oyle salak, saçma bi hayatım var işte :)

benim içimdede o korku var para kazanmak kendi paramı kendim kazanmak istiyorum ama oyuna pcye o kadar baglı kalıyorumkı botlar oldumu botlar dc yedimi diye içimden cıkmıyor oyuna baglı kalıyorum burakmak istemıyorum neysekı okulum var yazları ailem çalış dıyor ama oyunun etkisinden kurtulamıyorum...

sen en azından okuyormussun ben okusam yazları şu oturdugum koltuktan kaldırmam k*cımı :D

Hayat böyledir belli yaşa kadar ailen sana sıkıntı göstermez sen gördüğünü düşünsen bile bundan daha fazlası olacak mutlaka örneğin çalışmak senin yaşlarındayken bende aynı şeyleri hissettim arkadaşlarımla gezmek bilgisayarda fazla takılmak bırakmak istememek gibi sonrasında işe girdim ve çok tökezledim sabah kalkmak zor geldi çoğu günler uykudan uyanmak istemedim işe gitmek istemedim ama bir süre sonra buna mecbur olduğunu anlıyorsun ve alışıyorsun.Kendine bunu takıntı haline getirme oluruna bırak su yolunu mutlaka bulur

fiziksel olarak bir sorunum yok fakat çok çabuk vazgeçirim ha şunu yapıyım ha şunu yapıyım diyemem ramazan aylarında orucu bile kem küm zar zor tutuyorum :) mesela oynadıgım oyunda en ufak bir aksilik çıksa oyunu bırakırım uğraşamam arkadaş derim :)

Dostum bu durumda senin üstüne çok şey düşüyor.Demişsin bilgisayarı bırakamıyorum bilmem ne falan bunlar hikaye aslında.İnsanın hayatında bir dönüm noktası olur ama bunu insan bilemez.Aynı durum inan bendede oldu oks zamanında çalışmadık etmedik düzgün bi yer kazanamadık bilmem ne düz bi lisede okuduk ama işte bu noktalardada bilgisayarın bana zararlarını saymakla bitiremem.İnsanın aklı hep kalıyor bilgisayarda yada sosyal olarak takılamadıgın zamanlarda.Ama dedigim gibi bu senin elinde olan bişey bunu ailene yüklemen çok yanlış.Aynı senin durumlarında bende oldum her bilgisayar başında oturdugunda ailenin sana degişik degişik bakması laf sokması aynı durumlardan bende geçtim.Dedigim gibi bu senin elinde sen önce karar vericeksin.Diyceksinki bilgisayarda ne be bi kalemde silerim hayatada atılırım bunu sen kendine diyip kendini motive ediceksin yoksa inanki dostum işin çok zor daha yaşında 17 ilerisini düşünmelisin gelecegin senin elinde inan ailenin degil.

Sana en iyi tavsiyem Autocad/Solidworks programlarında kendini geliştir.En basit halini öğrensen bile yine iş bulursun.Ben şuan yabancı dil bölümünde okuyorum ama Solidworks çalışıyorum kendi kendime.Korkuyorsan bu şekildeki halini düşün gelecekte nasıl olur diye o zaman birşeyler yapman gerektiğini hatırlarsın korku kalmaz. :'(

Dostum bu durumda senin üstüne çok şey düşüyor.Demişsin bilgisayarı bırakamıyorum bilmem ne falan bunlar hikaye aslında.İnsanın hayatında bir dönüm noktası olur ama bunu insan bilemez.Aynı durum inan bendede oldu oks zamanında çalışmadık etmedik düzgün bi yer kazanamadık bilmem ne düz bi lisede okuduk ama işte bu noktalardada bilgisayarın bana zararlarını saymakla bitiremem.İnsanın aklı hep kalıyor bilgisayarda yada sosyal olarak takılamadıgın zamanlarda.Ama dedigim gibi bu senin elinde olan bişey bunu ailene yüklemen çok yanlış.Aynı senin durumlarında bende oldum her bilgisayar başında oturdugunda ailenin sana degişik degişik bakması laf sokması aynı durumlardan bende geçtim.Dedigim gibi bu senin elinde sen önce karar vericeksin.Diyceksinki bilgisayarda ne be bi kalemde silerim hayatada atılırım bunu sen kendine diyip kendini motive ediceksin yoksa inanki dostum işin çok zor daha yaşında 17 ilerisini düşünmelisin gelecegin senin elinde inan ailenin degil.

allah nasip ederse bugün aydına gidicem. orada en azından arkadaşlarım var bilgisayarı falan goturmucem orada 3 ay kullanmayacağım bilgisayar kullansam bile en fazla 1 saat oda işimi görmek için :)

işteyken gelince yapıcak birşey yok zati :) arkadaş olmayınca çevrede ''işten gelince pc başına oturiyim'' cümlesi geliyor zaten aklına :)

Arkadaşım aynı sorun bendede war okulumu cok seviyorum okul varken canım sıkılmıyor pcyede fazla ilgi gösteriyorum ama okul warken canım sıkılmıyor yapıcak bişiyim oluyo yaz gelince calısma korkusu oluyor pcmi alıcaklar pcsiz ne yaparım flan korkular geliyor silkroadın hastasıyım nerdeyse her sro swsini oynadım ama bıkmıyorum ailem kavga ediyor benim yüzümden :S bi care bulmam lazım

Takılacak arkadaşım war kız erkek farketmiyor 2tane dostum war Biri sıra arkadaşım herşeyim bide onun kuzeni herşeyi onlarla yapıyoruz

Kardeşim bende senin gibiyim, anı yaşarım nasılsa yarının garantisi yoktur
Ama dışardaki kalabalığa gelemem sıkılırım benimde bir sigaram var odama tıkılırım gün boyu çıkmam
Yemek varsa yerim yoksa yemem - kendi yemeğimi kendim yaparım
Herşeyden çabuk sıkılırım ama bilgisayar hariç arkadaş ortamım yok 1-2 arkadaşım var
Gece 3 gibi yatarım öğlen 12 gibi kalkarım bildiğin sapım
Benim tek korkumsa aileme yük olmak - elbise aldırtmam kimseyi yormak istemem kendim için ama anadır işte dayanmıyor yüreği alıyor zorla :) yormak istemiyorum
Çalışmaktan Korkmak Başta vardır
Ayın dolup maaş'ını cebine koyduğunda daha çok çalışasın geliyor o para bir ayrıdır alın teriyle kazanılan para ayrıdır gerçekten
Ben bukadar şeyi ne zaman yazdım diye düşünüyorum şuan neyse bi sigara daha yakıcam :D

Kardeşim bende senin gibiyim, anı yaşarım nasılsa yarının garantisi yoktur
Ama dışardaki kalabalığa gelemem sıkılırım benimde bir sigaram var odama tıkılırım gün boyu çıkmam
Yemek varsa yerim yoksa yemem - kendi yemeğimi kendim yaparım
Herşeyden çabuk sıkılırım ama bilgisayar hariç arkadaş ortamım yok 1-2 arkadaşım var
Gece 3 gibi yatarım öğlen 12 gibi kalkarım bildiğin sapım
Benim tek korkumsa aileme yük olmak - elbise aldırtmam kimseyi yormak istemem kendim için ama anadır işte dayanmıyor yüreği alıyor zorla :) yormak istemiyorum
Çalışmaktan Korkmak Başta vardır
Ayın dolup maaş'ını cebine koyduğunda daha çok çalışasın geliyor o para bir ayrıdır alın teriyle kazanılan para ayrıdır gerçekten
Ben bukadar şeyi ne zaman yazdım diye düşünüyorum şuan neyse bi sigara daha yakıcam :D

benden 2 tane varmış :D sadece yemek konusu hariç :) acıktım mı kendi yemeğimi yaparım hiç üşenmem :D ben de ailemden birşey isteyemiyorum. zaten istedim mi evde direk kavga çıkıyor. evdeki herkesin psikoloğa gitmesi lazım kesinlikle :) anneme anne 2 lira versene cola alıyım diyorum çalış al diyor :) ben de başlıyorum işte ulan 2 lira istedim vermiyorsun. sen vermezsen babam vermezse nerden bulucam ben bu sıçtım parasını diyorum. gidiyorum 20 lik alıyorum cebinden :) ben de almak istemiyorum ama lazım oldumu da lazım oluyor para :)

----------

Arkadaşım aynı sorun bendede war okulumu cok seviyorum okul varken canım sıkılmıyor pcyede fazla ilgi gösteriyorum ama okul warken canım sıkılmıyor yapıcak bişiyim oluyo yaz gelince calısma korkusu oluyor pcmi alıcaklar pcsiz ne yaparım flan korkular geliyor silkroadın hastasıyım nerdeyse her sro swsini oynadım ama bıkmıyorum ailem kavga ediyor benim yüzümden :S bi care bulmam lazım

Takılacak arkadaşım war kız erkek farketmiyor 2tane dostum war Biri sıra arkadaşım herşeyim bide onun kuzeni herşeyi onlarla yapıyoruz

online oyunu bıraktın mı hayatına güzelce devam edebilirsin :) bir online oyun bağımlılığın var sanırsam :)

Bende allah kısmet ederse haftaya liseye başlıcam:D Benimde hafiften bu tarz şeylerim var arkadaş ortamına gitmekten,bakkala veresiye yazdırmaktan korkuyorum vs.:D Bu konuyu biraz okuduktan sonra bilgisayarı kapatıp ailemle biraz televizyon izledim bende bu hale gelmiyim diye:D

sene 2013 aylardan temmuz gunlerden 22 ve ben hala daha bilgisayarın başındayım, değişen hiçbirşey olmadı :)

bilgisayar seni bu duruma sokmuş ve sen bilgisayar başında çare arıyosun ironik :D

Sent from my iPhone 5⃣ using Tapatalk

Psikoloğa git yardımcı olacaktır. Ben ergenken okulu bırakmıştım SRO için vakit ayıramıyorum aklım orada diye kafayı yiyordum. Savaşlarda kaçardım okuldan Perşembe günleri olurdu çünkü. Tatillerde hele ? Sabah bi otururdum taaki bir dahaki sabah 8e kadar. Yaptığım sadece yemek yeyip,wc işimi görmekti ve sigara içmekti oda dışarı çıkarak içerdim tek aktivitem oydu. 2 sene böyle gitti 30 kilo aldım piskolojik rahatsızlık belirtisi başladı,şu oldu,bu oldu herşey oldu. Anlatmayayım rezil 2 yıl geçirdim ondan önceki SRO hayatım sosyaldi. Şuan bilişim işini yürütüyorum yine bilgisayarlayım ama iş yapıyorum. Sende mutlaka piskoloğa git,bunu yaşamış ve geçirmiş birisi olarak söylemeliyim git bi görün kardeşim. Çok zor ve aşarsın,agresif ve stresli olmanı tetikler kansere bile yol açar.

Ya psikoloğa gideceksin, ya diğer arkadaşların dediği gibi spora başlayacaksın,bilgisyar kullanmayı tamamen bırakmana gerek yok ama mesela oyun oynamayı sıfıra indirmeyi dene belli bir süre içerisinde.İlla ki boşluğu birşey ile doldurman lazım, okula tekrar yazılabilirsin, bilmiyorum bu senin için bir opsiyon mu hala.Ya da kendini bilgisayar konusunda çok iyi geliştirip bu dalda bir meslek sahibi olman gerekiyor.Ama kontrol altına alman lazım bir şekilde yoksa seni yer bitirir.Bir arkadaşım vardı, internet kafede çalışıyordu o da oyun bağımlısıydı.Pazartesi Cuma sabah 9'dan akşam 10'a kadar internet kafedeydi,yani günde 13 saatten haftada 65 saat ve öğle arası diye birşey de yok.Akşam eve gelince ne beklersiniz siz bu adamdan,yatıp uyumasını değil mi, ama o evde kendine kurmuş olduğu oyun bilgisayarından yine gecenin geç saatlerine kadar oyun oynuyordu,artık düşünün ne hale gelmiş o da.İnternet kafede günde 13 saat, evde bir daha 3-4 saat.5-6 saat uykuyla işe gider gelirdi.Artık o da durumun farkına varınca,işi bırakıp aileye kurmaya farklı bir sektörde işe başlamaya karar verdi,bildiğim kadarıyla saplantısından kurtuldu,aile ortamına girince.Aynı şeyi sporla da yapabilirsin,bunu unutma.

konuya şöyle bir baktım da tam 1 sene olmuş :) ilerisini sonrasını düşünmen gerekiyor senin ve bayağı da geç kalmışsın...

Geri